Reklama
reklama

Slavkov nabízí více než Napoleona

Slavkov u Brna – Nejvíce turistů přivádí do Slavkova místní zámek a jeho zahrada, lákadel však město proslavené napoleonskou bitvou nabízí mnohem více.

Při své návštěvě se mohou cestovatelé vydat i po stopách židovské komunity, jejíž existence je zde doložena již od roku 1343.Historickou židovskou čtvrť tvoří ulice Úzká, U Synagogy a Koláčkovo náměstí západně od centrálního Palackého náměstí. Nejvíce obyvatel židovského vyznání zde žilo v polovině 19. století, náboženská obec, která sice katastrálně spadala pod Slavkov, ale do roku 1919 měla vlastní samosprávu i majetek, zanikla v období nacistické perzekuce a mnoho členů čekal tragický konec v některém z koncentračních táborů. Čtvrť původně tvořilo 77 domů, dochovalo se jich však pouze 36. Patří mezi ně i škola s rituální lázní. V ulici U Synagogy na Koláčkově náměstí se nachází synagoga. Náměstí projde v nejbližší době revitalizací a návštěvníkům se tak celkově zpříjemní pohled na novorománskou svatyni postavenou v letech 1857–1858. Na průčelí ji zdobí dva odstupňované štíty, interiéru původně dominovala iluzivní malba. Památka však byla v poválečném období téměř padesát let využívána jako skladiště a v současnosti slouží jako smuteční síň.

Další bod programu vede na místní židovský hřbitov. Ten zájemci naleznou severně od srdce města, v terénu pod kaplí svatého Urbana, u silnice ve směru na Rousínov. Přístupný je vždy po domluvě. Na hřbitově z roku 1772 s rozlohou zhruba 4045 m² naleznou asi 300 náhrobků, ty nejstarší pocházejí z 18. století, některé sem byly přeneseny ze starého pohřebiště. Místo posledního odpočinku zde nalezli nejen místní významní rabíni, ale například i mnoho židovských obyvatel z Brna či významný obchodník s tabákem Salomon Dobruška. Místo je památkově chráněno.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře