Reklama
reklama

Slalom nebo chůze? Psí výkaly a naše ulice

Tráva se v prvních březnových dnech ještě nezelená a brněnské ulice a jejich okolí opět rozkrývají hříchy místních pejskařů. Ti totiž často zapomínají odklízet hromádky po svých čtyřnohých miláčcích. Jejich počínání však přináší nemalé obtíže.

Stačí si vzpomenout na incident, který řešili brněnští strážníci koncem loňského roku. V Žabovřeskách tehdy vyvrcholil spor o odklizení psího exkrementu až v hádku a házení sáčku naplněného zmíněným smrdutým obsahem. Spořádaným pejskařům ale mnohdy komplikuje situaci nerudovská otázka. Kam s ním? Například v husovické ulici Cacovická se totiž na některých popelnicích objevily samolepky s přeškrtnutým kálejícím psem. „Po svém psovi vždy uklízím, potom ale potřebuji sáček někam vyhodit,“ postěžovala si paní Marie, která bydlí v okolí. Naše redakce proto zjišťovala, jak v tomto případě postupovat. „Na úvod je nutno upozornit, že psí exkrementy jsou součástí směsného komunálního odpadu, a občané je tedy mohou do černých nádob vhazovat. Obecně závazná vyhláška StMB (č. 4/2016) však stanoví, že fyzické osoby jsou povinny směsný komunální odpad ukládat pouze do sběrných nádob, které přináležejí k jimi užívanému objektu.

Pokud ho tedy vhazují do nádob přistavených k jiným objektům, porušují tím uvedenou vyhlášku,“ vysvětlil Martin Drozd, vedoucí oddělení komunikace společnosti SAKO Brno. „Jestliže se na některých popelnicích objevily zmíněné nálepky, bylo to pravděpodobně preventivní opatření ze strany vlastníka nemovitosti, ke které je popelnice přistavena. Odbor životního prostředí MMB nemá s vylepením podobných upozornění na vlastní popelnice problém, pokud se nejedná o různou inzerci a podobně, a pejskaři by je tedy měli respektovat,“ dodává Martin Drozd. To je však v praxi pro pejskaře nepříjemné. „Přeci nemohu ovlivnit, kde můj pejsek potřebu vykoná. A když se to nepovede zrovna u nás před domem a v ulici nejsou jiné odpadkové koše, jenom popelnice u domů, co mám dělat? Přece s pytlíkem nebudu chodit další půl hodinu,“ dodává paní Marie.

S pejskaři navíc souvisí i další přestupky. „Městská policie se v souvislosti se psy nejčastěji zabývá porušením vyhlášky o venčení. Jde hlavně o případy, kdy pes nemá nasazený náhubek a volně pobíhá, případně není pod neustálým dohledem a přímým vlivem venčící osoby. Pes by tedy měl hned poslechnout povel a majitel nebo jiný člověk, který psa venčí, by ho neměl nikdy nechávat na veřejnosti bez dozoru,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Problémy s neukázněnými majiteli psů se přitom podle něj množí. „Porušení vyhlášky jsme vloni zaznamenali 1411, což je nárůst o více než 300 oproti předešlému roku. I v těchto situacích mají strážníci možnost uložit pokutu do deseti tisíc korun s ohledem na závažnost a další okolnosti přestupku. Zákon pamatuje i na krajní situace s vyšší mírou společenské škodlivosti a ve správním řízení umožňuje peněžitý trest do sta tisíc korun,“ upozornil Jakub Ghanem.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře