Reklama
reklama

Singletrail či Vídeň?

Trávíte rádi svůj volný čas aktivně a v přírodě? Patříte k vyznavačům zdravého životního stylu a čas strávený v okruhu rodiny a přátel pro vás hraje prim? Pak šlápněte do pedálů a vychutnejte si pohled na okolní krajinu ze sedla, a pokud ještě nejste fanouškem cyklistiky, rychle se jím stanete. Kam v jihomoravské metropoli a jejím okolí na kole vyrazit?

Možností k vyjížďkám skýtá Brno a jeho okolí nespočet. Záleží jen na tom, k jak zkušeným cyklistům patříte a v jaké jste aktuální formě. Začínáte-li se na kole teprve rozkoukávat, vydejte se například na trasu z brněnských Obřan do Bílovic. Cyklostezka na levém břehu řeky Svitavy měří necelé 4 kilometry a díky své náročnosti je oblíbená i u rodin s dětmi. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, projedete se proti proudu řeky malebným údolím kolem bývalého lomu a bývalé kovárny až k bílovické Sokolovně. Odtud můžete zamířit směr Líšeň kolem myslivny Lišky Bystroušky, či pokračovat dál podél řeky přes Babice nad Svitavou až do Adamova a například i k Býčí skále. Budete-li si chtít svůj cyklovýlet zpestřit i dalším zážitkem, zamiřte sem třetí, čtvrtý či poslední červencový víkend. Konají se zde totiž Dny otevřených dveří.

Toužíte vyrazit dál za hranice města pod Špilberkem a strávit na svých toulkách mnohem více času? Pak vás zaujme cyklostezka mířící do další středoevropské metropole. Přes území jižní Moravy a dolnorakouské oblasti Weinviertel můžete na kole pohodově dojet až do Vídně a seznámit se přitom s krásami obou sousedících regionů proslulých především vinicemi, vínem a jeho kulturou. Mírný terén vás do rakouského hlavního města dovede mimo frekventované silnice z Brna přes Židlochovice, Pasohlávky, Nový Přerov, hraniční přechod Hevlín/Laa an der Thaya a Mistelbach. Budete li se držet vyznačené trasy, v nohách na konci své cesty budete mít zhruba 170 kilometrů.

Láká vás krajina jižní Moravy? Vydejte se na Moravské vinařské stezky, které nabízejí trasy o délce zhruba 1200 kilometrů. Na svém výletu si tak užijete nejen aktivní zábavu, ale také putovaní krajem plným vína, zajímavé historie, významných památek a živých tradic. Moravské vinařské stezky procházejí mezi vinohrady oblastí od Znojma až pro slováckou metropoli Uherské Hradiště. Jejich páteřní trasu dlouhou 245 kilometrů představuje Moravská vinná stezka, která obě města spojuje a protíná sedm z deseti místních okruhů. Na této magistrále leží 70 vinařských obcí, chráněné přírodní oblasti i významné památky a destinace. Jednotlivými vinařskými regiony pak vede dalších deset regionálních stezek, které se na hlavní trasu napojují. Stezky pojmenované podle původních vinařských oblastí, například Mikulovská, Velkopavlovická, Mutěnická, Znojemská, umožňují jednodenní i vícedenní výlety, na které mohou cyklisté díky jejich profilům vyrazit na horských i běžných silničních kolech. A jak jednotlivé trasy rozpoznat? Každou označuje symbol vinařských stezek, silueta sklepa, jehož barevnost se liší dle konkrétní trasy. Například hlavní Moravská vinná stezka se skrývá pod červenou barvou. Jste už z jízdy unavení a potřebujete pauzu? Prohlédněte si lákadla okolních měst. Například v Mikulově vás dozajista zaujme tamní zámek a malebné náměstí, renesanční zámek naleznete například i v Břeclavi. Návštěvníkům je však přístupný pouze ve dnech otevřených dveří.

Jste pravými milovníky cyklistiky a láká vás i jízda v terénu? Užijete si i přímo v Brně. Určitě si oblíbíte oba singletrailové okruhy, které najdete od počátku letošního května v Mariánském údolí. Užít adrenalin z nevšední jízdy přírodou si zde mohou pokročilí bikeři i začátečníci či rodiny s dětmi. Oba okruhy, jeden s délkou 14 kilometrů a druhý o více než polovinu kratší, jsou totiž vhodné i pro malé návštěvníky. Třetí trasa, určená především pro zdatnější cyklisty, je v přípravě a hotová by měla být během letošního léta. Singletrailové stezky jsou určené pouze pro jízdu na kole a jejich výhodou tak je, že se nemusíte obávat neustálému vyhýbání se pěším turistům. Navíc jsou šetrné k přírodě a času strávenému pohybem na čerstvém vzduchu již nic nebrání.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Dívka odešla z koupaliště Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nedělní návštěvu kohoutovického aquaparku ukončily předčasně neshody mezi rodiči a desetiletou dívkou. Dcera se podle šestatřicetileté ženy volající na linku 156 urazila a odešla z areálu.
25.06.2019 - 09:36
Brněnské letiště Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Do výběrového řízení na leteckého dopravce pro spojení z Brna do Mnichova nepřišla žádná nabídka. Včera skončila lhůta pro podání nabídek. Brno tak zůstane bez linky do Mnichova.
25.06.2019 - 08:00
Několik silnic druhé a třetí třídy v Jihomoravském kraji čeká rekonstrukce. Dělníci opraví například cesty mezi Starovičkami, Rakvicemi a Břeclaví, Šaraticemi a Milešovicemi nebo Újezdem u Brna a...
24.06.2019 - 20:00
Letní kino v historických kulisách radnice Brna-střed je opět zde. Na adrese Dominikánská 2 se od 28. června 2019 až do 30. srpna 2019 budou každý den a za každého počasí promítat kinematografické...
24.06.2019 - 17:19
Pavilon G Foto: FN Brno
Fakultní nemocnice Brno začala s velkou rekonstrukcí Psychiatrické kliniky. Opraví pavilon G v Bohunicích z roku 1962, který svým účelům již nevyhovuje.
24.06.2019 - 13:57
Foto z akce Foto: Fire Brno
Mladá žena spadla v neděli dopoledne z lomu Hády. V těžko přístupném terénu ji našel kolemjdoucí. Vrtulník zraněnou transportoval do nemocnice. Žena utrpěla vážná zranění.
24.06.2019 - 07:00
Komentáře