Reklama
reklama

Secesní Belveder opět naplno ožívá

Budova postavená na přelomu minulého století v secesním stylu se nachází nedaleko Lužáneckého parku a původně sloužila jako nájemní dům pro vyšší střední třídu. Postupem času došlo ke změnám a nakonec budova začínala chátrat. Současný majitel se rozhodl pro rekonstrukci a chce tak budově navrátit původní účel.
Budova se i po rekonstrukci může pyšnit svým historickým vzhledem. Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Historické foto: zdroj archiv MIG s.r.o.

Proslulá brněnská budova Belveder byla postavena na přelomu minulého století mezi ulicemi Erbenova a Drobného v Černých Polích. Stavbu projektoval František Pawlu, který je autorem několika dalších secesních staveb v centru Brna (mj. domovního komplexu Tivoli na Konečného náměstí). Dům byl projektován jako nájemní pro vyšší střední třídu, čemuž odpovídaly v interiéru prostorné pokoje a rozlehlé byty s nádherným výhledem na Lužánecký park. V přízemí budovy byla původně restaurace, která byla později nahrazena kavárnou Café Belvedere.

Bohužel došlo ke změně režimu, a právě tato změna hluboce zasáhla i do osudu budovy Belveder. Bytové jednotky i kavárna byly zrušeny a jednu dobu budova sloužila ke kancelářským účelům státního podniku. Teprve současný majitel se rozhodl pro znovuzrození této budovy, která po rekonstrukci nabízí nejen bytové jednotky, ale časem přibydou také kanceláře a ordinace. Po letech tak Belveder opět ožívá a z bydlení v lukrativní čtvrti nedaleko Lužáneckého parku, který vybízí ke sportovním i kulturním aktivitám, se mohou těšit noví nájemníci. V nižších patrech budovy se bude nacházet lékárna, některé ordinace a mezonetový prostor v čelní části budovy skýtá prostor pro lukrativní kancelářské zázemí. „Co se týká obytných jednotek, tak už jsou všechny zaplněné. V současnosti dochází k zaplnění nejrůznějších ordinací a kanceláří, ale kdy začnou fungovat nemohu říct. To samozřejmě závisí na konkrétních uživatelích těchto prostor," doplňuje jednatel Roman Šebela.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře