Reklama
reklama

Secesní Belveder opět naplno ožívá

Budova postavená na přelomu minulého století v secesním stylu se nachází nedaleko Lužáneckého parku a původně sloužila jako nájemní dům pro vyšší střední třídu. Postupem času došlo ke změnám a nakonec budova začínala chátrat. Současný majitel se rozhodl pro rekonstrukci a chce tak budově navrátit původní účel.
Budova se i po rekonstrukci může pyšnit svým historickým vzhledem. Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Historické foto: zdroj archiv MIG s.r.o.

Proslulá brněnská budova Belveder byla postavena na přelomu minulého století mezi ulicemi Erbenova a Drobného v Černých Polích. Stavbu projektoval František Pawlu, který je autorem několika dalších secesních staveb v centru Brna (mj. domovního komplexu Tivoli na Konečného náměstí). Dům byl projektován jako nájemní pro vyšší střední třídu, čemuž odpovídaly v interiéru prostorné pokoje a rozlehlé byty s nádherným výhledem na Lužánecký park. V přízemí budovy byla původně restaurace, která byla později nahrazena kavárnou Café Belvedere.

Bohužel došlo ke změně režimu, a právě tato změna hluboce zasáhla i do osudu budovy Belveder. Bytové jednotky i kavárna byly zrušeny a jednu dobu budova sloužila ke kancelářským účelům státního podniku. Teprve současný majitel se rozhodl pro znovuzrození této budovy, která po rekonstrukci nabízí nejen bytové jednotky, ale časem přibydou také kanceláře a ordinace. Po letech tak Belveder opět ožívá a z bydlení v lukrativní čtvrti nedaleko Lužáneckého parku, který vybízí ke sportovním i kulturním aktivitám, se mohou těšit noví nájemníci. V nižších patrech budovy se bude nacházet lékárna, některé ordinace a mezonetový prostor v čelní části budovy skýtá prostor pro lukrativní kancelářské zázemí. „Co se týká obytných jednotek, tak už jsou všechny zaplněné. V současnosti dochází k zaplnění nejrůznějších ordinací a kanceláří, ale kdy začnou fungovat nemohu říct. To samozřejmě závisí na konkrétních uživatelích těchto prostor," doplňuje jednatel Roman Šebela.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře