Reklama
reklama

S velikonočním festivalem přijede do Brna slavný belgický ansámbl Graindelavoix

Ve dnech 9. až 23. dubna proběhne v Brně 26. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Letos se koncerty odehrají v šesti kostelech na téma „Svědkové, svědectví“. Největším lákadlem bude věhlasný soubor z Belgie Graindelavoix.
V Brně proběhne Velikonoční festival duchovní hudby

Velikonoční festival duchovní hudby vznikl v roce 1992 a jedná se o vůbec první festival svého druhu v ČR. V Brně tato hudební pouť patří již ke každoročnímu koloritu brněnské kulturní scény. V neděli 9. dubna zahájí festivalový program v kostele sv. Janů známé Matoušovy pašije od J. S. Bacha. Následovat budou koncerty Brány Jeruzaléma se stejnojmennou skladbou od Broniuse Kutavičiuse (11.4., Červený kostel), Ukřičené lamentace s belgickým sborem Graindelavoix (12.4., kostel sv. Jakuba), Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu s ženským sborem Tiburtina ensemble (20.4., bazilika Nanebevzetí Panny Marie) a milovníci varhan si přijdou na své na varhanním koncertě Jana Šprty (21.4., bazilika Nanebevzetí Panny Marie). V neděli 23. dubna v kostele sv. Janů festival slavnostně zakončí Apoštol Pavel s brněnskými filharmoniky. Mendelssohnovo oratorium Paulus tak bude vyvrcholením letošního ročníku. 

Součástí festivalu jsou kromě tradičních koncertů také temné hodinky (koncerty při svíčkách) v závěru Svatého týdne. Letos na středeční program renesančních lamentací v podání Graindelavoix navazují Zpívaná rozjímání (13.4.) a Velkopáteční ztišení (14.4.). Temné hodinky se letos odehrají za symbolické vstupné v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici.

Soubor Graindelavoix, s uměleckým vedoucím Björnem Schmelzerem, je typický svým jedinečným pojetím, které je blízké byzantské a orientální tradici duchovního zpěvu. „Graindelavoix znamená v překladu zrno hlasu, tedy výraz pěvce nebo témbr jeho hlasu. Graindelavoix jsou inovativní a za svůj přínos získali řadu ocenění. Někdo jejich přístup ke staré hudbě považuje za provokativní, hudební kritika je příliš v lásce nemá a hodnotí jejich přístup za nevkusný. Posluchači naopak z jejich koncertů odcházejí vděční a šťastní. Soubor patří k nejzajímavějším vokálním souborům v Evropě a moc se na něho těšíme“, doplňuje manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře