Reklama
reklama

S velikonočním festivalem přijede do Brna slavný belgický ansámbl Graindelavoix

Ve dnech 9. až 23. dubna proběhne v Brně 26. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Letos se koncerty odehrají v šesti kostelech na téma „Svědkové, svědectví“. Největším lákadlem bude věhlasný soubor z Belgie Graindelavoix.
V Brně proběhne Velikonoční festival duchovní hudby

Velikonoční festival duchovní hudby vznikl v roce 1992 a jedná se o vůbec první festival svého druhu v ČR. V Brně tato hudební pouť patří již ke každoročnímu koloritu brněnské kulturní scény. V neděli 9. dubna zahájí festivalový program v kostele sv. Janů známé Matoušovy pašije od J. S. Bacha. Následovat budou koncerty Brány Jeruzaléma se stejnojmennou skladbou od Broniuse Kutavičiuse (11.4., Červený kostel), Ukřičené lamentace s belgickým sborem Graindelavoix (12.4., kostel sv. Jakuba), Svědectví svatých v poezii a hudbě Hildegardy z Bingenu s ženským sborem Tiburtina ensemble (20.4., bazilika Nanebevzetí Panny Marie) a milovníci varhan si přijdou na své na varhanním koncertě Jana Šprty (21.4., bazilika Nanebevzetí Panny Marie). V neděli 23. dubna v kostele sv. Janů festival slavnostně zakončí Apoštol Pavel s brněnskými filharmoniky. Mendelssohnovo oratorium Paulus tak bude vyvrcholením letošního ročníku. 

Součástí festivalu jsou kromě tradičních koncertů také temné hodinky (koncerty při svíčkách) v závěru Svatého týdne. Letos na středeční program renesančních lamentací v podání Graindelavoix navazují Zpívaná rozjímání (13.4.) a Velkopáteční ztišení (14.4.). Temné hodinky se letos odehrají za symbolické vstupné v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici.

Soubor Graindelavoix, s uměleckým vedoucím Björnem Schmelzerem, je typický svým jedinečným pojetím, které je blízké byzantské a orientální tradici duchovního zpěvu. „Graindelavoix znamená v překladu zrno hlasu, tedy výraz pěvce nebo témbr jeho hlasu. Graindelavoix jsou inovativní a za svůj přínos získali řadu ocenění. Někdo jejich přístup ke staré hudbě považuje za provokativní, hudební kritika je příliš v lásce nemá a hodnotí jejich přístup za nevkusný. Posluchači naopak z jejich koncertů odcházejí vděční a šťastní. Soubor patří k nejzajímavějším vokálním souborům v Evropě a moc se na něho těšíme“, doplňuje manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře