Reklama
reklama

Rumunští spisovatelé v Brně promluví o svém umění

Někoho letní vedra nutí jít k vodě, jiní dávají přednost literatuře. Právě pro druhou skupinku lidí se od včerejšího dne v Brně koná tradiční kulturní akce Měsíc autorského čtení. Hostem letošního ročníku největšího středoevropského literárního festivalu je Rumunsko.

V rozmezí 31 festivalových dnů se představí celkem 62 autorů z Česka, Slovenska, Polska či Ukrajiny. Čestným hostem je letos Rumunsko. „Když zveme čestného hosta, snažíme se, aby tam byl nějaký důvod tu zemi a literaturu představit a poznat, a to v kontextu důležitém pro Česko a ostatní hostitelské země. Navíc autoři z Rumunska, Gruzie, Turecka to skutečně berou jako čestnou reprezentaci. Festival znají a váží si ho. Zajímavé bude, nakolik rumunští autoři reflektují 30 let znovunabyté svobody a všeho toho, co prožíváme i v Česku. Zda jsou optimističtější, anebo jsou ještě ve větší 'depce' než my,“ přiblížil ředitel festivalu Petr Minařík.

Českým i zahraničním spisovatelům prostor poskytne Divadlo Husa na provázku, a to denně v 19 hodin, kdy si slovo vezme vždy autor z Rumunska, a ve 20:30 hodin, kdy se mikrofonu chopí literáti z ostatních zemí.

Kromě samotného autorského čtení organizátoři lákají i na doprovodný program v podobě filmové čítanky a rumunské akademie, kde se zájemci doví spoustu informací o Rumunsku, rumunské historii, kultuře i jazyce.

Festival Měsíc autorského čtení se koná po dvacáté a z Brna se postupně rozšířil do Ostravy, polské Vratislavi, slovenských Košic a ukrajinského Lvova.

Zdroj: Brno.cz

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Od pondělí příštího týdne čeká řidiče změna dopravy na Žabovřeské. Řidiči, kteří pojedou z Bystrce na Hlinky budou nově využívat obslužnou komunikaci, která vede mezi stávající silnicí a řekou. Po...
18.01.2020 - 07:30
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Požár haly v Holasicích se dlouhou dobu nedařilo dostat pod kontrolu. Hasiči na místo museli povolat další jednotky a vyhlásili třetí stupeň poplachu. Nakonec se povedlo požár pod kontrolu dostat a...
17.01.2020 - 13:30
Poškrábaná nebo poleptaná skla, posprejované karoserie vozů nebo vyvrácené označníky. Vandalové v řádění a ničení veřejného majetku nepolevují. Dopravní podnik města Brna za ně loni zaplatil 3,7...
17.01.2020 - 10:30
Na novomlýnských nádržích pátrala policie po muži, který před nimi utíkal. Když už neměl kam utéct, skočil do vody. Na místo byl přivolán i vrtulník. Muž byl nalezen mrtvý.
17.01.2020 - 07:30
Komentáře