Reklama
reklama

Rumunští spisovatelé v Brně promluví o svém umění

Někoho letní vedra nutí jít k vodě, jiní dávají přednost literatuře. Právě pro druhou skupinku lidí se od včerejšího dne v Brně koná tradiční kulturní akce Měsíc autorského čtení. Hostem letošního ročníku největšího středoevropského literárního festivalu je Rumunsko.

V rozmezí 31 festivalových dnů se představí celkem 62 autorů z Česka, Slovenska, Polska či Ukrajiny. Čestným hostem je letos Rumunsko. „Když zveme čestného hosta, snažíme se, aby tam byl nějaký důvod tu zemi a literaturu představit a poznat, a to v kontextu důležitém pro Česko a ostatní hostitelské země. Navíc autoři z Rumunska, Gruzie, Turecka to skutečně berou jako čestnou reprezentaci. Festival znají a váží si ho. Zajímavé bude, nakolik rumunští autoři reflektují 30 let znovunabyté svobody a všeho toho, co prožíváme i v Česku. Zda jsou optimističtější, anebo jsou ještě ve větší 'depce' než my,“ přiblížil ředitel festivalu Petr Minařík.

Českým i zahraničním spisovatelům prostor poskytne Divadlo Husa na provázku, a to denně v 19 hodin, kdy si slovo vezme vždy autor z Rumunska, a ve 20:30 hodin, kdy se mikrofonu chopí literáti z ostatních zemí.

Kromě samotného autorského čtení organizátoři lákají i na doprovodný program v podobě filmové čítanky a rumunské akademie, kde se zájemci doví spoustu informací o Rumunsku, rumunské historii, kultuře i jazyce.

Festival Měsíc autorského čtení se koná po dvacáté a z Brna se postupně rozšířil do Ostravy, polské Vratislavi, slovenských Košic a ukrajinského Lvova.

Zdroj: Brno.cz

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře