Reklama
reklama

Petr Veselý: „Orli Znojmo a Kometa? Kvalitní příprava na vyřazovací boje.“

Mgr. Petr Veselý je ve funkci manažera hokejového týmu Orli Znojmo již pátou sezónu a v rozhovoru nám prozradil, jakými změnami prošel jihomoravský klub od vstupu do mezinárodní Erste Bank Eishockey Ligy (EBEL) a na co se mohou fanoušci, jediného českého zástupce v zahraniční lize, těšit, včetně plánovaného derby Orlů s Kometou.

Již pátým rokem se účastníte mezinárodní EBEL. Co se z pohledu manažera nejvíce změnilo v průběhu vašeho působení?

Do klubu jsem přišel až se vstupem Orlů do EBEL, nezatížen minulostí, což je možná výhoda. Mnoho věcí jsme v klubu museli vytvořit nanovo, zejména ve vztahu komunikace se sponzory, diváky, městem Znojmem a ligou. První a pátý rok v EBEL je pro nás neskutečný rozdíl. Pozná se to i na výsledcích, kdy se daří rok co rok zvyšovat výkonnost týmu. V prvním roce jsme skončili předposlední po základní části. V nadstavbě se nám tehdy, dá se říct, malým zázrakem podařilo vybojovat play off. Poslední tři roky se tým pravidelně umisťuje mezi šesti nejlepšími a poslední dvě sezony dokonce do čtvrtého místa. Daří se nám zvyšovat zájem o znojemský hokej, kdy nám každou sezónu pravidelně roste průměrná návštěvnost. Letos se, s největší pravděpodobností, dostaneme v průměrné návštěvě přes tři tisíce diváků, což je na 35 tisícové město pěkný výsledek. Máme stabilní základnu fanoušků a přes dva tisíce prodaných permanentek. Snažíme se také podporovat mládež, sociálně znevýhodněné a handicapované osoby, dále spolupracujeme s mnoha institucemi ve Znojmě, například SVČ (Středisko volného času), Dětský domov Znojmo a další.

Popište klíčové faktory úspěchu HC Orli Znojmo?

Úspěch vychází ze strategie, že do čehokoliv se v klubu investuje, promýšlí se velmi pečlivě. Každá investovaná koruna se u nás musí otočit dvakrát nebo třikrát, aby byla účelně využita. Pan Ohera (majitel klubu pozn. red.) rád říká, že s mnoha penězi to umí dělat každý, ale s minimem málokdo. Snažíme se nabídnout dobrý poměr „cena: výkon“. Fanouškům se náš hokej líbí, protože je kvalitní a pohledný. Mohou s Orly cestovat do nádherných evropských měst jako Salzburg nebo Bolzano. Ve spolupráci s městem stále pracujeme na vylepšování prostředí stadionu, i když jsme částečně omezeni financemi.

Jaký je pohled českých klubů na Znojmo? Zapomněli na Orly nebo se o ně více zajímají?

Podle mě to mělo tři fáze. V první se na Znojmo vzpomínalo jako na extraligový klub, v druhé fázi na nás trochu zapomněli a teď jsme ve třetí fázi, kdy se dostáváme do povědomí. Svědčí o tom i rozdíl v přípravě první sezóny a v posledních dvou. V roce 2011 jsme dělali přípravu většinou s prvoligovými týmy. Poslední ročníky hrajeme s extraligou, KHL, německou DEL, švýcarskou NLA. Již to vypovídá, jak se na nás ostatní týmy dívají. Berou nás jako rovnocenné soupeře. Navíc jsme pro ně zajímaví, protože jsme český klub.

Daří se klubu po ekonomické stránce?

Zde je nutno zmínit, že současní majitelé přebírali klub s jistými nedořešenými finančními závazky z minulosti, které se nám za první tři roky podařilo vymazat. O posunu v této oblasti může svědčit fakt, že za rok 2015 jsme získali přibližně dvakrát více sponzorských peněz než v prvním roce působení v EBEL. Rozpočet se nám pomalu zvyšuje a stabilizuje. Nedlužíme nic hráčům. Nemáme neřešené závazky z minulosti. Samozřejmě nikdy nemůžeme být plně spokojeni, a proto v klubu usilovně pracujeme a aktivně oslovujeme stále nové potencionální partnery. Velký dík patří sponzorům, díky kterým držíme tým na konkurenceschopné úrovni. Nedělají to jen pro reklamu, ale i z fandovství k hokeji ve Znojmě. Rovněž jsme rádi, že město Znojmo významně podporuje hokej a my se to snažíme vracet svými úspěchy, jimiž propagujeme Znojmo ve střední Evropě. Letos nám ještě přibyla významná podpora od Jihomoravského kraje, za což patří také velký dík.

Jaké jsou vztahy s kluby v českých ligách a v EBEL? S kým nejlépe komunikujete?

S českými kluby komunikujeme více méně v přátelské atmosféře, protože nejsme ve stejném rybníčku. Nekonkurujeme si. Mezi kluby v EBEL pochopitelně panuje velká rivalita, každý chce vyhrát a utrhnout si z koláče svůj díl. Logicky tam vznikají frakce a svádí se tam někdy těžký boj. Nejlépe se nám komunikuje se Salzburgem a Vídní, což jsou nejsilnější kluby, které nesledují pouze své krátkodobé zájmy, ale dívají se na produkt jménem EBEL globálně a strategicky. Red Bull Salzburg nám před pěti lety pomohl s přijetím do ligy.

Reagují sponzoři a diváci na mezinárodní soutěž pozitivně?

Diváci jí vítají a sponzoři jsou propagováni u nás v ČR, dále v Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a Itálii. V Rakousku má EBEL podobné mediální pokrytí jako česká extraliga. V České republice se prezentujeme přes celoplošnou a volně šiřitelnou televizní stanici Sport 5 (druhý nejsledovanější sportovní program v ČR), při současném využití internetové televize Playo.tv. Nabízíme tak možná i širší marketingový potenciál než většina hokejových týmů v ČR.

Jaké jsou vztahy jihomoravských hokejových klubů, Komety Brno a Orlů Znojmo, hrající odlišné soutěže?

Vztahy jsou standardní. Stejně tak s mnoha dalšími extraligovými kluby máme výborné kontakty. Samozřejmě jižní Morava není velký region a každý z týmů si přeje mít svůj díl. Na druhou stranu, hrajeme odlišné soutěže a to může oběma týmům spíše prospívat. Jižní Morava je tak jediný kraj v ČR, kde se hrají dvě rozdílné a kvalitní hokejové ligy.

Připravujete zápas Orlů s Kometou?

Zápas s Kometou Brno se plánuje. Bude sehrán v rámci oslav 790. výročí města Znojma a výtěžek půjde na charitativní účely. Myslím, že to bude pěkný zápas a kvalitní příprava před play off. Určitě to bude mít přínos pro znojemský hokej, kdy tento zápas nebudou sledovat jen fanoušci Orlů a Komety, ale celá česká hokejová veřejnost. Věřím, že to bude hezký zápas. Oba týmy se, z pohledu hokejistů, příliš neznají. Nebude proto tak zásadní tlak na výsledek jako v ligách a oba týmy mohou předvést pěkný moderní hokej. Hrát se bude ve Znojmě.

Předpokládám vyšší zájem diváků o jihomoravské derby. Budete navyšovat kapacitu stadionu oproti EBEL, podobně jako vloni na zápase reprezentace ČR s Finskem?

Kapacitu navyšovat nebudeme z bezpečnostních důvodů. Standardně necháme 4.800 míst. Striktně budeme vyžadovat dodržování návštěvního řádu. Přejeme si, aby si hokejoví fanoušci užili derby v příjemné atmosféře.

Plánujete ve Znojmě hokejovou akademii. Jak daleko jsou jednání, případně plány?

Zatím je to běh na dlouhou trať. Hokejová akademie s přistavěnou odlehčovací ledovou plochou je z hlediska vytíženosti zimního stadionu ve Znojmě do budoucna nutná. Za poslední dva roky se nám zdvojnásobil počet dětí v přípravce, což odráží dobrou práci našeho klubu a mládeže. Na druhou stranu nemáme pro přípravku a ostatní mládežnické kategorie dostatečný prostor na ledě. Probíhají jednání s městem Znojmem a s Jihomoravským krajem, odkud máme alespoň prvotní pozitivní reakce. Akademie by podporovala další rozvoj hokeje a sportování mládeže v regionu.

V minulém roce jste prezentovali představu uspořádat do tří let Winter Classic. Je tato vize pro znojemský hokejový klub reálná?

Paradoxně by nám mohlo pomoci to, že se Winter Classic konalo v Brně. Firmy, které na tom pracovaly, to mají již vyzkoušeno. Neočekáváme, že na této akci přímo vyděláme, ale spíše uděláme propagaci klubu a českému hokeji. Plánujeme uskutečnit tuto událost v bývalém mezipásmu v Hatích u Znojma, kde máme předběžně vyčleněný prostor. Je tam potřebné zázemí a také dostatečný počet parkovacích míst. Pokud tam přijede návštěvník o několik hodin dříve, je tam možnost vyžití pro celou rodinu. V EBE Lize se téměř každoročně koná Winter Classic. Naposledy vloni přišlo na korutanské derby Villach – Klagenfurt rekordních 30 tisíc diváků!

Již v rámci předkola tabulky A si můžete vybojovat postup do CHL (Ligy mistrů). Máte už hrubou představu o nákladech, které tato soutěž obnáší? Jste na tuto možnost připraveni?

Ano, máme představu o nákladech. V současné době se týmům v CHL většinou výnosy a náklady nulují. Týmy tak vydělávají na vstupném z domácích zápasů. Myslím, že u nás by chodilo hodně lidí. Na rozdíl od ČR, kde fanoušci trochu snižují význam této soutěže, znojemští fanoušci jsou díky EBEL této věci více otevření a váží si zahraničních týmů. Tým ze Švýcarska není pro fanouška Orlů podřadný tým. Ba naopak, dokáže si připustit, že se tam hraje velmi kvalitní hokej a rád se přijde podívat.

Který tým byste si přál na čtvrtfinále play off z marketingového a hokejového pohledu?

To se těžko odhaduje, většinou to stejně bývá přesně naopak, než si přeji já. Osobně bych rád viděl ve čtvrtfinále Fehérvár nebo Linz, odkud jezdí hodně fanoušků, na semifinále Vídeň, kde by bylo vyprodáno. Se Salzburgem můžeme hrát kterékoliv play off a na finále je to úplně jedno, protože bude vždycky plno.

Děkuji za rozhovor

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře