Reklama
reklama

Kateřina Cajthamlová: Nejde jen o dietu

Sympatická lékařka Kateřina Cajthamlová vstoupila do povědomí české veřejnosti především díky úspěšnému pořadu TV Prima „ Jste to, co jíte“. Soukromá lékařka, spisovatelka a moderátorka je specialistkou na zdravý životní styl. Nyní se opět vrátila na televizní obrazovku. Od začátku února moderuje na ČT 1 talk show o zdraví a léčbě nemocí s příznačným názvem DoktorKA.

Jaké jsou ohlasy na váš nový projekt DoktorKA? Našel si pořad své příznivce?

Ohlasy na pořad jsou vesměs velmi pozitivní. Divákům se líbila zatím odvysílaná témata, zaujali je i odborníci, kteří na pořadu spolupracovali. A velký ohlas mají i zodpovídané dotazy a předváděné demonstrace v sekci Anatomická laboratoř.

Jak vybíráte témata do pořadu? A na jaká se můžeme do budoucna těšit?

Témata vybírala dramaturgie ve spolupráci s vedením České televize. Zatím je natočeno patnáct dílů. Uvidíte ještě témata  jako alkoholismus u žen, poruchy erekce u mužů, vyšetření důležitá pro ženy i muže po čtyřicítce. Diváky čekají ještě další témata jako neplodnost, deprese, škodlivé substance v domácnosti a další. Myslím, že témat je i do budoucna opravdu nepřeberné množství, je tedy na co se těšit.

Myslíte si, že se dnes lidé dost zabývají sami sebou? Na mě vždy působíte, že je chcete tak trochu „pošťouchnout“, aby se zamysleli nad svým životním stylem… A něco s ním udělali.

Lidé se v současnosti zabývají svým vzhledem, bydlením, vařením, zábavou a senzacemi. Takových pořadů je na všech televizních kanálech hodně. Pořady o novinkách a nových postupech v medicíně vlastně dost chybí. Lidé informace o zdraví, životním stylu a léčebných postupech hledají na internetu nebo v hovorech s přáteli. Pokud člověk onemocní, nemá často představu o tom, jak může sám přispět k zlepšení svého stavu z dlouhodobého hlediska. Navíc při sdělení vážnější diagnózy může propadat pocitu bezmoci či zoufalství. Hledat pomoc se řada lidí i stydí či bojí. O řadě nemocí a stavů existuje v naší společnosti spousta mýtů, lidé nevědí, kde hledat podporu či pomoc. A právě těmito tématy se pořad zabývá. Navrhuje řešení, poskytuje náměty k zamyšlení a odpovědi na otázky, na které se lidé stydí zeptat svého lékaře. Jsem velmi ráda, že pořad DoktorKA pošťouchne alespoň někoho z diváků k zamyšlení nad tím, jak lépe spolupracovat na vlastním léčení s odborníky.

Patříte k hrstce doktorů – celebrit, které u nás lidé znají. Poznávají vás lidé na ulici?

Jsem ráda, že jsem dostala příležitost popularizovat různé obory medicíny. Mým primárním cílem není popularizovat vlastní osobu, ale spíš vyvracet obecně rozšířené omyly, nabádat k zájmu o vlastní zdravotní stav a upozorňovat pacienty na možnosti současné medicíny a vybízet k aktivnímu přístupu k vlastnímu životu a zdraví. Kritické myšlení, schopnost ptát se po vlastním přínosu k úspěšnému vyléčení, individuální přijetí odpovědnosti za vlastní osud – to jsou témata, o jejichž popularizaci se snažím. To, že mě lidé občas poznávají na ulici, je daň za toto úsilí. Za výhodu to nepovažuji.

Vždy mě zajímalo, jestli si může specialistka na zdravou výživu například užít večeři v luxusní restauraci…

Jistě. Ráda si občas zajdu na kvalitní rybu, sushi nebo zvěřinu.

Vaříte ráda? Jíte ráda?

Vařím ráda, pokud je pro koho a mám dost času na nákup kvalitních surovin. Sama se stravuji prostě. Miluji luštěniny, vejce, zmiňované ryby, pokrmy čínské a japonské kuchyně, řeckou kuchyni. Nejsem milovníkem fastfoodu, tradiční těžké české kuchyně ani pizzy.

A máte nějaký svůj oblíbený „prohřešek“ proti zdravé výživě? Něco oblíbeného, co byste ovšem svým klientům do jídelníčku nezařadila?

Zdravá výživa je individuální pojem. Vždy záleží na konzumentovi, jeho zdravotním stavu, genetické zátěži frekvenci a množství dotyčné pochutiny. Ráda pochutiny střídám, žádnou závislost na nějakém typu potraviny, jako jsou čokoláda, bramborový salát nebo dortíky, nemám… Považuji to za svou výhodu.

Jak jsou na tom Češi se stravováním a vůbec přístupem k jídlu? Třeba ve srovnání se světem, dejme tomu s USA?

Češi se málo zabývají složením své stravy, jejím původem a kvalitou. Ale USA je zas domovem fastfoodu a zemí, kde potkáte obrovské množství monstrózně obézních lidí. To u nás není.

A vnímáte rozdíly mezi Čechy a Moravany? Jí se v Čechách jinak než na Moravě?

Na Moravě se do jídla přidává hodně tuku, cukru a jídlo je důležitým prostředkem tmelení rodiny i slavnostních událostí. V Čechách zas hodně přebíráme italské, německé, americké i další vlivy. Nejen v oblasti stravování. Moravané jsou většími patrioty, zdá se mi.

Ve městech se teď hodně ujímají různé prodejny farmářských potravin, farmářské trhy, „bedýnkové“ systémy. Považujete tento trend za pozitivní?

Jednoznačně jde o posun směrem ke kvalitě, takže ho za pozitivní považuji.

Lidé řeší hubnutí a zdravý životní styl denně. Jaký je váš názor na různé diety – jsou některé, které byste vůbec nedoporučila?

Rozhodně bych nedoporučila takové diety, o kterých se nedozví ošetřující lékař a neschválí je. A pak samozřejmě hladovky a alternativní směry, jako je veganství.

Poradíte našim čtenářům ve zkratce, jak by se měl člověk přes den stravovat, relaxovat, žít? Existuje vůbec „návod“ k tomu, aby byl člověk zdravý a spokojený?

Návod na zdravý a spokojeny život je věcí hledání každého z nás. Doporučuji střídmost, pravidelnost a aktivitu, ochotu učit se z vlastních zkušeností a veselou mysl. Ta je polovinou zdraví. Tou druhou půlkou je prý čistota. Pravděpodobně hlavně úmyslů a činů. Důležité jsou i harmonické  vztahy k sobě, druhým i k prostředí. Vážně to není jen o správné dietě…

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře