Reklama
reklama

Rok poté, téměř. Nakolik vedení města dostává svým předvolebním slibům?

Nejproslulejší veršotepec hnutí ANO Petr ´Eminem´ Vokřál, z popelnice vylézající sociální demokrat (ČSSD) Oliver Pospíšil, Hyperloop Elona Muska pod taktovkou Jaroslava Kacera (TOP 09). Sběrači politického bizáru si na úrodu loňských brněnských komunálních voleb stěžovatnemohou. Jak jsou na tom však voliči, které zajímaly spíše předvolební programy? Jak vypadá po téměř ročním vládnutí v jihomoravské metropoli sklizeň předvolebních slibů současné koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Pirátů? Redakce Centrum news vám přináší jejich přehled.

 Janáčkovo kulturní centrum, zjednodušení systému rezidentního parkování, zlepšení dopravní situace, nové byty, zimní stadion, prodloužení tramvajových tratí, přeplněné školky. To jsou témata, která byla největšími taháky před komunálními volbami 2018. Je to skoro rok, co primátorka Markéta Vaňková (ODS) zvítězila v brněnské hře o trůny a spolu se svými partnery z řad Lidovců, pirátů a sociálních demokratů určuje směřování největšího města Moravy. Jak jsou na tom však Brňané? Mohou být s činností jimi zvolených zástupců spokojení?

Rezidentní parkování

Kdo by tohle téma nemiloval? Snad všichni kromě zodpovědného hnutí ANO chtěli systém rezidentního parkování zrušit, případně kompletně překopat, přenastavit, zrušit poplatky. Změny se na konci září skutečně chystají. Jejich razance však ani zdaleka nedosahuje předvolebních prohlášení. Tak hlavně vykázat činnost. Jedno jakou. Tento volební slib tudíž zůstal nenaplněn.

Zlepšení dopravní situace

Zde se netřeba rozepisovat. I přes všudypřítomné promluvy o zodpovědné a efektivní koordinaci staveb na silnicích by jízda Brnem inspirovala Stephena Kinga k sepsání dalšího hororového veledíla. Ministerstvo zdravotnictví by tak i rok po volbách mohlo před projížďkou jihomoravskou metropolí vydávat obdobné zdravotní varování, jaké se nachází na cigaretách.

Nové byty, dostupnější bydlení

S bydlením v Brně je potíž. Ceny za metr čtvereční i nájemné rostou a jejich majitelé si navyšování mohou dovolit – lidí je hodně, bytů málo. Každý z koaličních partnerů před volbami hovořil o nezbytnosti zvýšení počtu bytů. A skutečně. Do deseti let má v Černovicích vyrůst 1 900 bytů. Z toho 800 bude vlastnit Brno. Je to na dobré cestě.

Nový zimní stadion

Kometa je v Brně zbožňována a opěvována. Ostatně její úspěchy z posledních let mluví samy za sebe, pročež se brněnskou hokejovou modlou – respektive jejím stadionem – zaříkávali i politici usilující o post ve vedení města. Nicméně poslední zmínka o novém stadionu pro 12 tisíc lidí padla na začátku tohoto roku. Od té doby nic. Zero. Nothing. Nada. Inu, hlavně že se tam má za pět let konat mistrovství světa.

Prodloužení tramvajových tratí

Šalina jezdící do kampusu a do sídliště Kamechy. I toto téma přišlo na přetřes. Zatímco se stavba kolejí do první zmíněné destinace zdá jako hotová věc, o tramvaji v Kamechách od konce voleb zmínka nepadla.

Přeplněné školky

V loňském roce se v Brně narodilo rekordních 4 749 dětí, což je nejvíce od roku 1984. Místo ve školkách pro ně však není – letos se nedostalo na celkem 1 685 brněnských dětí. Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) sice nedávno přislíbil otevření nových tříd v Bystrci, v Židenicích, Líšni, Žebětíně a na Vinohradech, leč obdobná ujištění Brňané už jednou slyšeli. Před volbami. Od všech kandidujících stran.

Janáčkovo kulturní centrum

I přes to, že název jako by vypadl z příručky mladého komunisty, má být Janáčkovo kulturní centrum (JKC) velký koncertní sál, v němž by sídlila brněnská filharmonie. Tato stavba začíná ve své rozbředlosti konkurovat přesunu brněnského nádraží. Voliči všech politických stran se před volbami mohli zaručeně spolehnout na její brzké dokončení v letech následujících. O rok později: architektonický Ateliér M1 podal na město žalobu kvůli nedodržení licenční smlouvy, JKC má hotové garáže… Které jsou však zavřené.

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Včerejší střet řidiče s vlakem na železničním přejezdu měl opět fatální následky.
24.05.2020 - 19:54
Kavárna přímo v parku na Moravském náměstí, nová kašna na Dominikánském náměstí nebo socha Gregora Johanna Mendela na náměstí nesoucí jeho jméno? Ani jeden z těchto prvků zatím Brňané na zmíněných...
24.05.2020 - 13:47
Rezidentní parkování se v Brně opět rozroste od 1. června. Původní plány počítaly s rozšířením o čtyři oblasti, kvůli situaci kolem koronaviru se však do systému nyní přidají pouze dvě.
24.05.2020 - 07:20
Komentáře