Reklama
reklama

Rok 2017 pro Brno a reality. Jaký byl?

Jak lze charakterizovat končící rok pro brněnský realitní trh? Nedostatek bytů a vysoká poptávka. A zdražování. To se dotklo nejen nemovitostí, ale i výše cen pronájmů. Jaké jsou důvody?

Konkrétní čísla letošního roku mluví podle odborníků sama za sebe. „Předpokládáme, že letos se prodá přibližně tisícovka nových bytů za celý rok, bude to znamenat asi 40% pokles prodejů proti loňskému roku,“ říká ředitel Trikaya Alexej Veselý. „Je to vidět i z dosavadního vývoje – za prvních devět měsíců se letos prodalo pouze 757 bytů, to je už teď meziročně 37% pokles,“ dodává. Na vině je podle něj především špatné územní plánování. V jeho důsledku došlo k pozastavení řady projektů, nové byty tak téměř nevznikají a jejich nabídka je pro Brňany omezená. V celé jihomoravské metropoli mohou nyní vybírat z necelých čtyř stovek bytů v novostavbách. Z lokalit v posledních měsících roku lidé nejvíce nakupovali v městských částech Brno-střed a Bystrc.

V desátém měsíci roku stála nejlevnější bytová jednotka 1,6 milionu korun, nejdražší vyšla skoro na 15 milionů korun. I přes zvýšení cen jsou stále oblíbené byty s menšími dispozicemi. „V Brně je mnoho vysokoškolských studentů, do nových firem navíc přijíždí pracovníci ze zahraničí. To vytváří poptávku po nájemním bydlení v menších bytech. Ve třetím čtvrtletí to ve velkém využili investoři, kteří tyto garsoniéry kupují a dál pronajímají; 39 % všech prodejů třetího čtvrtletí tvořily právě byty 1+kk. I za současných podmínek je pro investory zajímavé do malých bytů investovat, výnosy z pronájmů jsou stále výhodné. V nabídce developerů tak zůstávají především větší byty, na které kvůli rostoucí ceně tolik lidí nedosáhne,“ vysvětlil Alexej Veselý. Brňané, kteří si přejí pořídit byt o dispozici 3+kk si totiž musí ze svého rozpočtu v průměru připravit 5,4 milionu korun. Byty 1+kk aktuálně v průměru vyjdou na 2,45 milionu.

Nedostatek se letos promítl i do cen pronájmů, na trhu je jich k dispozici zhruba polovina v porovnání s loňským rokem a jejich počet stále klesá. Zdražovalo se v průměru zhruba o tisícikorunu.  „V Brně se ceny podle lokality mohou lišit i o 9 000 korun. Za třípokojový byt na Trnité ulici, tedy v centru Brna, zaplatí nájemníci průměrně 20 000 korun, stejně velký byt na Lesné, v Bohunicích nebo Černovicích je ale vyjde mnohem levněji. Průměrná cena nájmu v těchto lokalitách se pohybuje kolem 11 000 korun,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz. Oblíbená je například i ulice Veveří, kde se nájmy větších bytů pohybují průměrně od 15 000 do 17 400  korun, za 4+kk nájemníci mohou zaplatit ale i 35 tisíc korun.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
m roku 2016 vybrala porota vítězný návrh na novou podobu parku na Moravském náměstí – místa, které se postupem času stalo jen spojnicí několika ulic. Kdy se tedy Brňané dočkají moderního místa, které...
22.04.2018 - 07:37
Vydáte-li se v nejbližších dnech ze stověžaté matičky po nejstarší české dálnici směr jihomoravská metropole a budete-li kromě provozu a aut kolem sebe sledovat i okolí, jistě vašemu oku neujde...
21.04.2018 - 10:29
Dobrá zpráva pro všechny milovníky kol. Dva nové úseky cyklostezky o celkové délce tří kilometrů mezi Třebíčem a Dukovany jsou od čtvrtka 19. dubna 2018 otevřené. Navazují na stávající, více než...
20.04.2018 - 20:00
Hry a vzdělávací aktivity. Takovým způsobem pojme Zoo Brno Den Země, který každoročně připadá na 22. dubna. Organizátoři slibují bohatý, zábavný a informacemi o přírodě nabitý program.
20.04.2018 - 18:00
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muž ve svátečním obleku přišel kamarádovi oznámit, že se chce zabít. Následně odešel. Po hodinovém intenzivním pátrání policie muže našla opilého v ulici na Vinohradech.
20.04.2018 - 11:54
Ulice Údolní Foto: MMB/ Z. Kolařík
Horní část ulice Údolní čeká dlouho připravovaná rekonstrukce. Pracovat se bude v úseku od ulice Úvoz po odbočku k bazénu na Kraví Hoře. Tato etapa prací potrvá 12 měsíců,
20.04.2018 - 08:00
Komentáře