Reklama
reklama

Rok 2017 pro Brno a reality. Jaký byl?

Jak lze charakterizovat končící rok pro brněnský realitní trh? Nedostatek bytů a vysoká poptávka. A zdražování. To se dotklo nejen nemovitostí, ale i výše cen pronájmů. Jaké jsou důvody?

Konkrétní čísla letošního roku mluví podle odborníků sama za sebe. „Předpokládáme, že letos se prodá přibližně tisícovka nových bytů za celý rok, bude to znamenat asi 40% pokles prodejů proti loňskému roku,“ říká ředitel Trikaya Alexej Veselý. „Je to vidět i z dosavadního vývoje – za prvních devět měsíců se letos prodalo pouze 757 bytů, to je už teď meziročně 37% pokles,“ dodává. Na vině je podle něj především špatné územní plánování. V jeho důsledku došlo k pozastavení řady projektů, nové byty tak téměř nevznikají a jejich nabídka je pro Brňany omezená. V celé jihomoravské metropoli mohou nyní vybírat z necelých čtyř stovek bytů v novostavbách. Z lokalit v posledních měsících roku lidé nejvíce nakupovali v městských částech Brno-střed a Bystrc.

V desátém měsíci roku stála nejlevnější bytová jednotka 1,6 milionu korun, nejdražší vyšla skoro na 15 milionů korun. I přes zvýšení cen jsou stále oblíbené byty s menšími dispozicemi. „V Brně je mnoho vysokoškolských studentů, do nových firem navíc přijíždí pracovníci ze zahraničí. To vytváří poptávku po nájemním bydlení v menších bytech. Ve třetím čtvrtletí to ve velkém využili investoři, kteří tyto garsoniéry kupují a dál pronajímají; 39 % všech prodejů třetího čtvrtletí tvořily právě byty 1+kk. I za současných podmínek je pro investory zajímavé do malých bytů investovat, výnosy z pronájmů jsou stále výhodné. V nabídce developerů tak zůstávají především větší byty, na které kvůli rostoucí ceně tolik lidí nedosáhne,“ vysvětlil Alexej Veselý. Brňané, kteří si přejí pořídit byt o dispozici 3+kk si totiž musí ze svého rozpočtu v průměru připravit 5,4 milionu korun. Byty 1+kk aktuálně v průměru vyjdou na 2,45 milionu.

Nedostatek se letos promítl i do cen pronájmů, na trhu je jich k dispozici zhruba polovina v porovnání s loňským rokem a jejich počet stále klesá. Zdražovalo se v průměru zhruba o tisícikorunu.  „V Brně se ceny podle lokality mohou lišit i o 9 000 korun. Za třípokojový byt na Trnité ulici, tedy v centru Brna, zaplatí nájemníci průměrně 20 000 korun, stejně velký byt na Lesné, v Bohunicích nebo Černovicích je ale vyjde mnohem levněji. Průměrná cena nájmu v těchto lokalitách se pohybuje kolem 11 000 korun,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz. Oblíbená je například i ulice Veveří, kde se nájmy větších bytů pohybují průměrně od 15 000 do 17 400  korun, za 4+kk nájemníci mohou zaplatit ale i 35 tisíc korun.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Komentáře