Reklama
reklama

Řidiči zbystřete, nastal čas přezouvání pneumatik

Jaro se už pomalu hlásí o slovo, zvyšují se denní teploty, a to pro řidiče znamená jediné – je čas na výměnu pneumatik. Od dubna řidičům končí povinnost zimních pneumatik, přesto se však někteří rozhodnout nepřezouvat. Tím ale ohrozí nejen sebe, ale i další účastníky silničního provozu, neboť zimní gumy v letních podmínkách mají svá rizika.

Ze zákona se povinnost ohledně obouvání pneumatik vztahuje jen na období od 1. listopadu do 31. března, kdy jsou vyžadovány pneumatiky s vyšší hloubkou dezénu. Zatímco v zimě musí mít řidiči pneumatiky s hloubkou dezénu až 4 milimetry, v létě jim stačí pouhých 1,6 milimetru. Tento parametr však není jediným rozdílem. S počátkem jara možná další rozdíly ještě nebudou tak zřetelné, ale především se zvyšujícími se teplotami se prodlužuje i brzdná dráha vozidla. V některých případech to může být u zimních pneumatik až o třetinu více než u letních. Zároveň dochází k horší ovladatelnosti vozidla při náhlých manévrech, a především stoupá spotřeba paliva. 

Existuje tedy hned několik důvodů, proč by řidiči opravdu měli vyměnit své pneumatiky a nedojíždět ty zimní. Někteří řidiči si pneumatiky zvládají vyměnit sami, jiní dávají přednost profesionální výměně v pneuservisu. Pokud se však rozhodnete měnit pneumatiky na poslední chvíli, je možné, že si nějakou dobu počkáte. Některé pneuservisy přijímají objednávky i na několik dní dopředu. Samotné skladování vyměněných pneumatik není nijak obtížné. Důležité je, aby byly uskladněny ve stínu a chladu a zbaveny všech případných nečistot.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře