Reklama
reklama

Řidiči zbystřete, nastal čas přezouvání pneumatik

Jaro se už pomalu hlásí o slovo, zvyšují se denní teploty, a to pro řidiče znamená jediné – je čas na výměnu pneumatik. Od dubna řidičům končí povinnost zimních pneumatik, přesto se však někteří rozhodnout nepřezouvat. Tím ale ohrozí nejen sebe, ale i další účastníky silničního provozu, neboť zimní gumy v letních podmínkách mají svá rizika.

Ze zákona se povinnost ohledně obouvání pneumatik vztahuje jen na období od 1. listopadu do 31. března, kdy jsou vyžadovány pneumatiky s vyšší hloubkou dezénu. Zatímco v zimě musí mít řidiči pneumatiky s hloubkou dezénu až 4 milimetry, v létě jim stačí pouhých 1,6 milimetru. Tento parametr však není jediným rozdílem. S počátkem jara možná další rozdíly ještě nebudou tak zřetelné, ale především se zvyšujícími se teplotami se prodlužuje i brzdná dráha vozidla. V některých případech to může být u zimních pneumatik až o třetinu více než u letních. Zároveň dochází k horší ovladatelnosti vozidla při náhlých manévrech, a především stoupá spotřeba paliva. 

Existuje tedy hned několik důvodů, proč by řidiči opravdu měli vyměnit své pneumatiky a nedojíždět ty zimní. Někteří řidiči si pneumatiky zvládají vyměnit sami, jiní dávají přednost profesionální výměně v pneuservisu. Pokud se však rozhodnete měnit pneumatiky na poslední chvíli, je možné, že si nějakou dobu počkáte. Některé pneuservisy přijímají objednávky i na několik dní dopředu. Samotné skladování vyměněných pneumatik není nijak obtížné. Důležité je, aby byly uskladněny ve stínu a chladu a zbaveny všech případných nečistot.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře