Reklama
reklama

Rezidentní parkování je v nedohlednu

Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní podzim. Nyní je ale jasné, že ani tento termín v Brně nevyjde.

Co má společného Tržnice Brno, Brnopas, karta výhod pro turisty a systém rezidentního parkování? Zdánlivě a tematicky nic, ale skutečnost je jiná. Totiž. Instituce, které je mají na starosti, neustále a několikrát avizují jejich spuštění, ostrý start na sebe ale nechává dlouho čekat. V případě Tržnice Brno už je sice odstartováno, než k tomuto slavnostnímu, a snad finálnímu, počinu došlo, otevírala se na zkušenou  a nadvakrát. Co se týče Brnopasu, jeho duševní tvůrce, Turistické informační centrum města Brna, plánovalo zavedení nejprve v první polovině letošního roku, poté do konce prázdnin a nyní vše směřuje na letošní podzim. Jako by chtěly vrcholné brněnské instituce naplnit pořekadlo: Do třetice všeho dobrého. Dvojí odsunutí má za sebou již i systém rezidentního parkování. Pro revoluci v brněnské dopravě a v parkování nyní chybí peníze. Město a jeho projekt totiž zatím nedokázalo přesvědčit ministerstvo dopravy o přínosu svých plánů a nedostalo tak potřebnou dotaci 80 milionů korun. A stejně jako ve zmíněných předešlých případech se zavedení přesouvá, tentokrát minimálně na příští rok, a o finance bude Brno žádat znovu.

Podle náměstka pro dopravu Matěje Hollana, který má celou věc na starosti, se navíc získaný čas bude věnovat další přípravě. Ta je potřeba například i podle ministerstva dopravy. V případě projektu mu totiž vadilo nedostatečné vysvětlení, jaké ekonomické a sociální výhody systém přinese. A potvrzuje to i náměstek primátora Richard Mrázek. Podle něj totiž město nedokázalo ministerstvu, že bude chystaná struktura funkční, a je potřeba ji ještě dále propracovat. Nepropracovanost a nedostatek informací kritizuje i spolek Brno autem, který proti zavedení novinky bojuje. „Tuto stránku jsme vytvořili, protože jsme nevydrželi čekat na spuštění oficiálních webových stránek magistrátu, které byly veřejnosti přislíbeny už na začátku září 2016. Nejen občanům, ale i mnoha zastupitelům městských částí chybí informace o tomto zásadním dopravním opatření,“ píše se například na webu pakovanivbrne.info.

„Chceme, aby celý systém fungoval dobře a bez chyb, aby byl uživatelsky co nejjednodušší a zároveň vycházel vstříc různým potřebám občanů. Proto jsme harmonogram zavádění této novinky oproti původnímu plánu rozvolnili,“ uvedl ještě letos v dubnu Matěj Hollan. Na projektu přitom radnice pracuje několik let. Plánovat začalo již předchozí vedení města, parkování si jako jednu ze svých priorit stanovilo i to současné. Nyní se zdá, že konečné řešení spustí až nové vedení radnice v roce 2019. A opět zde funguje: Do třetice všeho dobrého. A někdy i zlého. Jasno zatím není ani v tom, kdo dodá informační systém. Zčásti právě na něj měly být využity požadované finanční prostředky z ministerstva. Dále se s nimi počítalo i na projektování a vyznačení zón. Právě nevysoutěžený dodavatel znemožňuje podle Hollana dále pracovat na harmonogramu a určit konkrétní datum, kdy se ve městě pod Špilberkem začne podle nových pravidel fungovat.

Systém má začít platit nejprve v pilotní oblasti, úzkém centru města ohraničeném ulicemi Benešova, Nádražní, Divadelní, Rooseveltova, Moravské náměstí, Joštova a Husova. Výběr parkovného a dodržování pravidel zde budou hlídat dohledové kamery, parkovací automaty a mobilní aplikace pro rezidenty a abonenty. Hned po středu města se mělo v první vlně přidat k rezidentnímu parkování ještě deset městských částí, některé z nich se ale začaly k systému stavět nerozhodně již po prvním datu neuskutečněného spuštění, tedy na konci letošního jara. Popřípadě uvažují, že jej nezavedou plošně, ale pouze ve vybraných částech.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře