Reklama
reklama

Revitalizace Staré Ponávky spolkne další miliony korun

Brněnští radní odsouhlasili finanční injekci deseti milionů korun na další etapu revitalizace Staré Ponávky. Tato částka pokryje veškeré náklady na uskutečnění fáze 11 – Soutok se Svratkou.

Projekt Revitalizace Staré Ponávky celkem zahrnuje 19 etap od ulice Tkalcovská až po soutok se Svratkou při ulici Jeneweinova. Stavaři momentálně pracují na etapě v lokalitě nad sídlištěm Komárov. Ta by měla být hotova do konce letošního roku. Další dvě etapy pak získaly stavební povolení. Jednou z nich je i fáze 11 – Soutok se Svratkou. „Tato etapa zahrnuje úpravy toku v délce 0,351 km. V patě koryta toku bude zbudována záhozová patka z lomového kamene a dále po 20 m vzdálenosti výstužné úrovňové pasy. V blízkosti koryta budou následně provedeny vegetační úpravy,“ přiblížil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Cílem záměru revitalizování Staré Ponávky je začlenění vodního toku do městské krajiny, zlepšení hydrologických a přírodních podmínek v okolí řeky a vytvoření nových veřejných prostranství s přírodním charakterem.

Stará Ponávka je umělým vodním tokem využívajícím částečně původní koryto Ponávky a Svitavy před jejich úpravami v 19. století. Protéká Zábrdovicemi, Trnitou a Komárovem a jeho délka činí cca 3,7 kilometrů. Jedná se o poslední zachovalý náhon v těsné blízkosti historického jádra města, který propojuje obě hlavní brněnské řeky Svitavu a Svratku. V severní části protéká starou průmyslovou zónou sestávající z několika areálů, pro jejichž provoz byl v minulosti a částečně je i dnes zdrojem užitkové vody. V jižní části prochází náhon přes smíšená a obytná území. Vodní tok je dnes v neutěšeném stavu, v některých úsecích je zatrubněný a velká část je pro veřejnost těžko přístupná.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Včerejší střet řidiče s vlakem na železničním přejezdu měl opět fatální následky.
24.05.2020 - 19:54
Kavárna přímo v parku na Moravském náměstí, nová kašna na Dominikánském náměstí nebo socha Gregora Johanna Mendela na náměstí nesoucí jeho jméno? Ani jeden z těchto prvků zatím Brňané na zmíněných...
24.05.2020 - 13:47
Rezidentní parkování se v Brně opět rozroste od 1. června. Původní plány počítaly s rozšířením o čtyři oblasti, kvůli situaci kolem koronaviru se však do systému nyní přidají pouze dvě.
24.05.2020 - 07:20
Komentáře