Reklama
reklama

Revitalizace Staré Ponávky spolkne další miliony korun

Brněnští radní odsouhlasili finanční injekci deseti milionů korun na další etapu revitalizace Staré Ponávky. Tato částka pokryje veškeré náklady na uskutečnění fáze 11 – Soutok se Svratkou.

Projekt Revitalizace Staré Ponávky celkem zahrnuje 19 etap od ulice Tkalcovská až po soutok se Svratkou při ulici Jeneweinova. Stavaři momentálně pracují na etapě v lokalitě nad sídlištěm Komárov. Ta by měla být hotova do konce letošního roku. Další dvě etapy pak získaly stavební povolení. Jednou z nich je i fáze 11 – Soutok se Svratkou. „Tato etapa zahrnuje úpravy toku v délce 0,351 km. V patě koryta toku bude zbudována záhozová patka z lomového kamene a dále po 20 m vzdálenosti výstužné úrovňové pasy. V blízkosti koryta budou následně provedeny vegetační úpravy,“ přiblížil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Cílem záměru revitalizování Staré Ponávky je začlenění vodního toku do městské krajiny, zlepšení hydrologických a přírodních podmínek v okolí řeky a vytvoření nových veřejných prostranství s přírodním charakterem.

Stará Ponávka je umělým vodním tokem využívajícím částečně původní koryto Ponávky a Svitavy před jejich úpravami v 19. století. Protéká Zábrdovicemi, Trnitou a Komárovem a jeho délka činí cca 3,7 kilometrů. Jedná se o poslední zachovalý náhon v těsné blízkosti historického jádra města, který propojuje obě hlavní brněnské řeky Svitavu a Svratku. V severní části protéká starou průmyslovou zónou sestávající z několika areálů, pro jejichž provoz byl v minulosti a částečně je i dnes zdrojem užitkové vody. V jižní části prochází náhon přes smíšená a obytná území. Vodní tok je dnes v neutěšeném stavu, v některých úsecích je zatrubněný a velká část je pro veřejnost těžko přístupná.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře