Reklama
reklama

Rekonstrukce za 25 milionů vrátí sálu Rady jeho historickou podobu

Sálu Rady na Nové radnici se vrátí jeho téměř původní vzhled. Radní do něj investují o 1,85 milionu korun více než bylo původně v plánu.

Opravy sálu probíhají již zhruba rok. Podle původních plánů měli restaurátoři pouze obnovit nástropní barokní fresky. Během rekonstrukce však zjistili, že mohou někdejší zasedací místnosti královského tribunálu a zemské správy vrátit téměř původní podobu.  

Práce se protáhnou o 7 měsíců a vyžádají si o 1,85 vyšší investici. „V průběhu rekonstrukce se nejprve objevily fresky erbů zemských úředníků, které tvořily jakousi římsu pod nástropní freskou. Obnovu těchto erbů jsme už do restaurátorských prací zařadili. Klenbu kdysi pomyslně nesly iluzivní pilastry. I u těch se postupně ukázalo, že by se daly obnovit. K tomu se přikláněli také památkáři,“ popsala primátorka Markéta Vaňková. „Vedle objevů restaurátorů, které umožňují vrátit sálu jeho historickou podobu, nám pomáhají i dvě fotografie Mořice Trappa pořízené v 19. století a zachycující stav před zalíčením fresek. Právě na základě těchto fotografií jsme mohli náš původní záměr obnovy sálu rozšířit ještě o iluzivní sochařskou výzdobu,“ dodala.

„Na začátku jsme měli k dispozici jen nekvalitní záznamy podoby soch, ale díky pátrání zejména v Archivu města Brna se nám podařilo získat poměrně kvalitní zobrazení. Díky tomu jsme od památkářů získali povolení k rekonstrukci této výmalby,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast kultury Tomáš Koláčný.

Rekonstrukce sálu Rady vyjde celkem na zhruba 25 milionů korun a přinese moderní technické zázemí. „Práce zahrnují výměnu vzduchotechniky, systémů vytápění nebo chlazení místnosti, kanalizace a rozvodů vody a elektřiny. Opravy se dočká i předsálí a schodiště. Vzniknou tak nové reprezentativní prostory, které budeme moci využít při různých společenských příležitostech,“ doplnil radní pro oblast investic David Grund.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře