Reklama
reklama

Reklama v centru Brna od července zmizí

V centru města, počínaje letními prázdninami, výrazně ubyde reklamního smogu. Regulovat reklamu na veřejně přístupných místech má totiž nové nařízení, které schválili brněnští radní. Kromě historického centra se bude týkat také městských částí Bohunice, Starý Lískovec, Brno-sever a Brno-jih.

Co to pro Brňany znamená? Tak například, že v centru města by od 1. července již neměli narazit na člověka ani zvíře oblečené v reklamním kostýmu. Neměli by vidět ani reklamní letáky, tabule, katalogy či jakoukoliv jinou formu reklamy. Povolené plakáty nesmí přesáhnout rozměry 59,4 na 84,1 centimetrů. Podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka je smyslem nařízení reklamu ne zcela zakázat, ale omezit její formy, které obyvatele obtěžují hlukem, světelnými efekty nebo jejím obsahem. Schválené omezení začne platit od 1. července. „Já si pravděpodobně reklam moc nevšímám, protože si neuvědomuju, že by mi v centru nějak překážela. Jsem zvědavá, jakou změnu nařízení opravdu přinese,“ říká Markéta Slaninová.

Jan Churý má rozdílný názor. „Reklama do historického města nepatří a s nařízením souhlasím. Jen by mě zajímalo, jak to bude město kontrolovat. Jednoduché to asi nebude,“ uvedl Churý. V každé městské části vypadá nařízení odlišně dle toho, jakou formu reklamy zakázalo. Znamená to, že nemusí omezit takřka veškerou reklamu jako centrum Brna. Připojit se mohou i ostatní městské části. Jejich nová nařízení však nejprve musí schválit rada města. Nařízení v historickém jádru Brna nepovoluje ani pulty, tyče, vlajky či jiné konstrukce. Reklama nemůže být opřená, nesmí ani plavat, ani létat ve vzduchu. Nad centrem a vybranými městskými částmi tak nemůže proletět například balón s reklamou. Zákaz mají veškeré dopravní prostředky, které mají jako hlavní účel jízdy, plavby či letu šířit reklamní sdělení. Výjimkou je rozhlasové a televizní vysílání. Povolené zůstávají i plachty menší než 12 metrů čtverečních, nesmí však být pověšené na stavebním lešení.

Kontrola tohoto nařízení, zdá se, opravdu nebude snadná. Především, co se týče reklamy ve vzduchu. Bude třeba kontrolovat, zda nad centrem či městskými částmi neproletěl balón nesoucí reklamní sdělení. A také bude zapotřebí člověka, kdy bude měřit, zda plakát či plachta nepřekročily povolené rozměry.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Vacek navrhl systém, který by samostatně detekoval vozidla jedoucí v protisměru na dálnicích a rychlostních komunikacích. Tím by mohl omezit počet...
24.07.2019 - 11:18
Validátor Foto: DPMB
Nákup jednorázové jízdenky v brněnské MHD bude pro cestující pohodlnější. Vozy Dopravního podniku budou opatřeny validátory, které umožní po nástupu koupi jízdenky přiložením bezkontaktní karty. V...
24.07.2019 - 07:19
Foto z autonehody Foto: PČR JMK
V neděli před pátou hodinou ráno došlo k vážné dopravní nehodě na silnici mezi Jedovnicemi a Lažánkami. Šestadvacetiletý řidič automobilu Audi utrpěl těžká zranění, s kterými byl transportován do...
23.07.2019 - 18:23
Zámecká zahrada a biotop Oslavany Foto: FB biotopu
Letos poprvé se lidem otevřel biotop v Oslavanech. Přímo v zahradě u renesančního zámku si lidé moohou vychutnat koupání ve vodě, kterou nečistí žádná chemie, ale mikroorganismy.
23.07.2019 - 07:00
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Komentáře