Reklama
reklama

Reklama v centru Brna od července zmizí

V centru města, počínaje letními prázdninami, výrazně ubyde reklamního smogu. Regulovat reklamu na veřejně přístupných místech má totiž nové nařízení, které schválili brněnští radní. Kromě historického centra se bude týkat také městských částí Bohunice, Starý Lískovec, Brno-sever a Brno-jih.

Co to pro Brňany znamená? Tak například, že v centru města by od 1. července již neměli narazit na člověka ani zvíře oblečené v reklamním kostýmu. Neměli by vidět ani reklamní letáky, tabule, katalogy či jakoukoliv jinou formu reklamy. Povolené plakáty nesmí přesáhnout rozměry 59,4 na 84,1 centimetrů. Podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka je smyslem nařízení reklamu ne zcela zakázat, ale omezit její formy, které obyvatele obtěžují hlukem, světelnými efekty nebo jejím obsahem. Schválené omezení začne platit od 1. července. „Já si pravděpodobně reklam moc nevšímám, protože si neuvědomuju, že by mi v centru nějak překážela. Jsem zvědavá, jakou změnu nařízení opravdu přinese,“ říká Markéta Slaninová.

Jan Churý má rozdílný názor. „Reklama do historického města nepatří a s nařízením souhlasím. Jen by mě zajímalo, jak to bude město kontrolovat. Jednoduché to asi nebude,“ uvedl Churý. V každé městské části vypadá nařízení odlišně dle toho, jakou formu reklamy zakázalo. Znamená to, že nemusí omezit takřka veškerou reklamu jako centrum Brna. Připojit se mohou i ostatní městské části. Jejich nová nařízení však nejprve musí schválit rada města. Nařízení v historickém jádru Brna nepovoluje ani pulty, tyče, vlajky či jiné konstrukce. Reklama nemůže být opřená, nesmí ani plavat, ani létat ve vzduchu. Nad centrem a vybranými městskými částmi tak nemůže proletět například balón s reklamou. Zákaz mají veškeré dopravní prostředky, které mají jako hlavní účel jízdy, plavby či letu šířit reklamní sdělení. Výjimkou je rozhlasové a televizní vysílání. Povolené zůstávají i plachty menší než 12 metrů čtverečních, nesmí však být pověšené na stavebním lešení.

Kontrola tohoto nařízení, zdá se, opravdu nebude snadná. Především, co se týče reklamy ve vzduchu. Bude třeba kontrolovat, zda nad centrem či městskými částmi neproletěl balón nesoucí reklamní sdělení. A také bude zapotřebí člověka, kdy bude měřit, zda plakát či plachta nepřekročily povolené rozměry.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Brněnským sportovcem roku je opět Adam Ondra Foto: MMB
Adam Ondra opět kraluje brněnským sportovcům. Titul sportovce Brna vybojoval již pošesté v řadě. Druhý se umístil střelec Jiří Lipták a pomyslný bronz vybojoval cyklista Tomáš Bábek. Nejlepším...
13.12.2019 - 11:38
Poslat dopis Ježíškovi, vyrobit vánoční ozdoby nebo se podívat na pohádkový příběh mohou už o tomto víkendu děti v Infocentru Jaderné elektrárny Dukovany. Třetí adventní víkend tak bude v infocentru...
13.12.2019 - 08:44
V noclehárnách mohou přespat lidé i se psy Foto: MMB
V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s...
12.12.2019 - 13:07
Zastávka se zelenou střechou Foto: MMB
Ústřední hřbitov a Výstaviště – hlavní vstup. Na těchto zastávkách MHD využijí cestující nové přístřešky. Na rozdíl od ostatních mají zelenou střechu, díky kterým budou částečně ochlazovat své okolí.
12.12.2019 - 07:00
Nového moderního bazénu se dočkali žáci ze základní školy Arménská v městské části Brno – Bohunice. Zdejší keramický bazén byl v provozu od roku 1977. V posledních letech už však byl jeho stav...
11.12.2019 - 21:26
Po roce se hlavní nádraží znovu otevře Foto: MMB
V neděli 15. prosince skončí výluka na hlavním vlakovém nádraží v Brně. Vlaky, které kvůli jeho rekonstrukci stavěly na židenickém a provizorním dolním nádraží, se vracejí zpět na hlavní nádraží.
11.12.2019 - 10:53
Komentáře