Reklama
reklama

Psychika dostává v době pandemie zabrat. Lidé s potížemi mohou využít i telefonní linku fakultní nemocnice

Lidé, které trápí psychické potíže spojené s aktuální situací a epidemií koronaviru, se mohou obrátit na speciální telefonní linku. Tu poslední březnový čtvrtek zprovoznilo Oddělení klinické psychologie FN Brno. Jak je možné s psychickou zátěží bojovat svépomocí?

Telefonickou pomoc vyčleněnou Oddělením klinické psychologie FN Brno mohou využít dospělé osoby z řad veřejnosti, určena je ale i pro lékaře a nelékařské zdravotnické pracovníky FN Brno. Linka je v provozu během pracovních dnů od 7 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.

Aktuální situace související s koronavirem je náročná nejen pro ty, kdo se potýkají s úzkostí, depresemi či dalšími psychickými problémy. Stres mohou pociťovat i všichni ti, kdo museli zásadně změnit vzorce svého běžného chování.  

„Dobrý den, je mi ze všeho na nic, 3 den se mi špatně dýchá, hlavně když usínám, jako bych se nemohla nadechnout. Trvá mi než usnu, žádné jiné problémy nemám, ani kašel, horečku, bolest hlavy, nic,” podělila se o své pocity paní Sabrina na sociální síti v jedné z brněnských skupin.

„Strach a nejistota jsou normální reakcí na zátěž. Když si to uvědomíme a vědomě se zaměříme na jiné stránky a činnosti, získáme nad nimi kontrolu. Je normální odventilovat emoce například pláčem, v komunikaci s druhými nebo tvorbou. Je normální pomáhat druhým a lidem v nouzi,” uvedl Štěpán Vymětal z Psychologického pracoviště OBP MV ČR v doporučení pro lidi v izolaci či karanténě.

K dalším tipům odborníků, jak si udržet dobrou psychickou kondici, je vytvoření si konkrétního plánu na danou dobu, zaměstnání těla i mysli, ať již prací z domu, úklidem, cvičením či například sledováním filmů, a kontakt s ostatními pomocí moderních technologií.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ocenit profesionalitu zásahů dobrovolných hasičů a preventivní činnost sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů. To je cíl ankety Dobrovolní hasiči roku. Přihlašování sborů a jednotek bylo dnes...
29.05.2020 - 16:30
O šest týdnů později a bez slavnostního ceremoniálu. Tak odstartuje poslední květnovou sobotu letošní 74. plavební sezóna na Brněnské přehradě, která přinese Brňanům i některé novinky.
29.05.2020 - 12:25
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Komentáře