Reklama
reklama

První česká zlatá olympijská medaile se vrací do Brna

První zlatou olympijskou medaili pro tehdejší Československo získal v roce 1924 závodník Sokolu Brno I Bedřich Šupčík. V sobotu tomu bude přesně 95 let, co brněnský rodák nejcennější kov vybojoval. Na Šupčíkovu medaili se tak při této příležitosti bude moci podívat široká veřejnost na hradě Špilberku na sportovní výstavě Branky Body Brno při speciální komentované prohlídce.

Letošní největší výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku, Branky Body Brno, připomíná 150 let brněnského sportu. Pro sportovní historii jihomoravské metropole byl stěžejní i úspěch Bedřicha Šupčíka z 20. července 1924 v Paříži, kde získal první zlatou olympijskou medaili pro tehdejší Československo. Jeho medaili si lidé mohou prohlédnout přesně po 95 letech – v sobotu 20. července 2019 př speciálních komentovaných prohlídkách. Slavnostní prezentace medaile začíná v 13:30 hodin. Prohlídky s kurátorem Petrem Vachůtem pak začnou ve 14 a v 16 hodin.

Gymnasta Bedřich Šupčík medaili získal za vítězství ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně, které překonal za 7,2 sekundy. Sám tuto disciplínu neuznával, po návratu z Paříže doslova řekl: „Člověk dře na hrazdě, na bradlech, na kruzích, pak dobře zvládne takovou lehkou věc, jako je šplh, a najednou tolik slávy. Vždyť já to trénoval už jako kluk, když jsem bosý lezl po stromech.“

Šupčík neměl typickou atletickou postavu, byl podsaditější. Jeho sílu v pažích však tehdy obdivoval celý gymnastický svět. Tuto přednost využil i ve šplhu bez přírazu, který začíná v sedě a při šplhání se nesmí používat nohy. Později se Šupčík několikrát stal mistrem světa v gymnastice družstev, na dalších Olympijských hrách v Amsterdamu 1928 získal stříbro. S vrcholovým sportem skončil roku 1931 na mistrovství světa, kde získal bronz za cvičení na kruzích. Odstěhoval se s manželkou do Prahy, postupně prodělal několik srdečních příhod. Zemřel roku 1957 po infarktu ve věku 58 let.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře