Reklama
reklama

První česká zlatá olympijská medaile se vrací do Brna

První zlatou olympijskou medaili pro tehdejší Československo získal v roce 1924 závodník Sokolu Brno I Bedřich Šupčík. V sobotu tomu bude přesně 95 let, co brněnský rodák nejcennější kov vybojoval. Na Šupčíkovu medaili se tak při této příležitosti bude moci podívat široká veřejnost na hradě Špilberku na sportovní výstavě Branky Body Brno při speciální komentované prohlídce.

Letošní největší výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku, Branky Body Brno, připomíná 150 let brněnského sportu. Pro sportovní historii jihomoravské metropole byl stěžejní i úspěch Bedřicha Šupčíka z 20. července 1924 v Paříži, kde získal první zlatou olympijskou medaili pro tehdejší Československo. Jeho medaili si lidé mohou prohlédnout přesně po 95 letech – v sobotu 20. července 2019 př speciálních komentovaných prohlídkách. Slavnostní prezentace medaile začíná v 13:30 hodin. Prohlídky s kurátorem Petrem Vachůtem pak začnou ve 14 a v 16 hodin.

Gymnasta Bedřich Šupčík medaili získal za vítězství ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně, které překonal za 7,2 sekundy. Sám tuto disciplínu neuznával, po návratu z Paříže doslova řekl: „Člověk dře na hrazdě, na bradlech, na kruzích, pak dobře zvládne takovou lehkou věc, jako je šplh, a najednou tolik slávy. Vždyť já to trénoval už jako kluk, když jsem bosý lezl po stromech.“

Šupčík neměl typickou atletickou postavu, byl podsaditější. Jeho sílu v pažích však tehdy obdivoval celý gymnastický svět. Tuto přednost využil i ve šplhu bez přírazu, který začíná v sedě a při šplhání se nesmí používat nohy. Později se Šupčík několikrát stal mistrem světa v gymnastice družstev, na dalších Olympijských hrách v Amsterdamu 1928 získal stříbro. S vrcholovým sportem skončil roku 1931 na mistrovství světa, kde získal bronz za cvičení na kruzích. Odstěhoval se s manželkou do Prahy, postupně prodělal několik srdečních příhod. Zemřel roku 1957 po infarktu ve věku 58 let.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře