Reklama
reklama

Protikuřácký zákon? Problémy v Brně jen částečně

Debatující hloučky postávající před restauracemi a hospodami. Nedopalky cigaret po zemi a kouř. Restaurační zahrádky plné hostů až do pozdních nočních hodin. Během letních měsíců častý pohled. Kromě příjemného klimatu mají však tyto scény v současné době ještě jiný důvod. Protikuřácký zákon, který vyhnal množství milovníků tabáku do ulic.

Paní Marie bydlí v historickém domě v ulici v bezprostřední blízkosti centra města. Přestože se jedná o bezpečně nejkratší ulici v okolí, nachází se na ní rovnou několik restauračních zařízení, hospod a barů. A právě proto se protikuřáckého zákona již dopředu obávala. „Protože mají většinou zahrádky, jakmile začalo být venku hezky, hluk u nás v ulici byl vždycky. Lidi si prostě sedli ven a popíjeli,“ uvádí. Za poslední měsíc jí ale přibyl jiný problém. „Bála jsem se, že nebudeme moci vůbec spát, že by ale lidi teď před hospodami víc křičeli, se mi nezdá. Horší ale je, že bydlíme nízko, a tak nám jde celý večer a noc do bytu kouř. A to mi vadí. Okna na jinou stranu v pokoji nemáme a nemůžeme kvůli tomu větrat,“ dodává.

Její slova potvrzují i zkušenosti brněnské policie. Ta totiž nezaznamenala zvýšený počet stížností na rušení nočního klidu a čísla podle policejního mluvčího odpovídají těm z minulých let. „Hluk sice není, ale problém je ten kouř a vajgly. Kvůli tomu ale policii volat nemůžu," svěřuje se paní Marie. Opačný stav od jihomoravské metropole zaznamenali například v hlavním městě. Zde evidovali v prvních dnech platnosti zákona zhruba trojnásobný počet oznámení než obvykle. A jak se proti kuřákům, kteří narušují noční klid či kouří pod okny bytu, bránit? Podle odborníků je nejsnazším a ideálně prvním krokem domluva, buď s majitelem restauračního zařízení, či pozemku. Další možností je sousedská žaloba. Nájemníky či vlastníky bytu totiž nesmí nikdo obtěžovat hlukem, kouřem či zápachem. Možné je se obrátit i na hygienickou stanici, a to v rámci ochrany zdraví.

Protikuřácký zákon přidává starosti ale i některým kuřákům. „Nechci obtěžovat okolí a respektuji, že někomu kouř vadí. Na druhou stranu, když si chci jít někam posedět, nemám moc možností, kde si cigaretu užít. A další komplikací, kterou sleduji, je nedostatek odpadkových košů a popelníků. A to nejen u restaurací, ale celkově. V cizině, kde platí podobné zákony, jsou na to zároveň lépe vybavení,“ svěřila se Zuzana Klempířová z Brna.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře