Reklama
reklama

Protikuřácký zákon? Problémy v Brně jen částečně

Debatující hloučky postávající před restauracemi a hospodami. Nedopalky cigaret po zemi a kouř. Restaurační zahrádky plné hostů až do pozdních nočních hodin. Během letních měsíců častý pohled. Kromě příjemného klimatu mají však tyto scény v současné době ještě jiný důvod. Protikuřácký zákon, který vyhnal množství milovníků tabáku do ulic.

Paní Marie bydlí v historickém domě v ulici v bezprostřední blízkosti centra města. Přestože se jedná o bezpečně nejkratší ulici v okolí, nachází se na ní rovnou několik restauračních zařízení, hospod a barů. A právě proto se protikuřáckého zákona již dopředu obávala. „Protože mají většinou zahrádky, jakmile začalo být venku hezky, hluk u nás v ulici byl vždycky. Lidi si prostě sedli ven a popíjeli,“ uvádí. Za poslední měsíc jí ale přibyl jiný problém. „Bála jsem se, že nebudeme moci vůbec spát, že by ale lidi teď před hospodami víc křičeli, se mi nezdá. Horší ale je, že bydlíme nízko, a tak nám jde celý večer a noc do bytu kouř. A to mi vadí. Okna na jinou stranu v pokoji nemáme a nemůžeme kvůli tomu větrat,“ dodává.

Její slova potvrzují i zkušenosti brněnské policie. Ta totiž nezaznamenala zvýšený počet stížností na rušení nočního klidu a čísla podle policejního mluvčího odpovídají těm z minulých let. „Hluk sice není, ale problém je ten kouř a vajgly. Kvůli tomu ale policii volat nemůžu," svěřuje se paní Marie. Opačný stav od jihomoravské metropole zaznamenali například v hlavním městě. Zde evidovali v prvních dnech platnosti zákona zhruba trojnásobný počet oznámení než obvykle. A jak se proti kuřákům, kteří narušují noční klid či kouří pod okny bytu, bránit? Podle odborníků je nejsnazším a ideálně prvním krokem domluva, buď s majitelem restauračního zařízení, či pozemku. Další možností je sousedská žaloba. Nájemníky či vlastníky bytu totiž nesmí nikdo obtěžovat hlukem, kouřem či zápachem. Možné je se obrátit i na hygienickou stanici, a to v rámci ochrany zdraví.

Protikuřácký zákon přidává starosti ale i některým kuřákům. „Nechci obtěžovat okolí a respektuji, že někomu kouř vadí. Na druhou stranu, když si chci jít někam posedět, nemám moc možností, kde si cigaretu užít. A další komplikací, kterou sleduji, je nedostatek odpadkových košů a popelníků. A to nejen u restaurací, ale celkově. V cizině, kde platí podobné zákony, jsou na to zároveň lépe vybavení,“ svěřila se Zuzana Klempířová z Brna.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře