Reklama
reklama

Pronájem městských bytů čekají změny

Brno a jeho městské byty čekají změny v pravidlech pronajímání. Brňané, kteří chtějí v těchto jednotkách bydlet, budou například nově moci podávat žádosti elektronicky či budou mít povinnost nahlásit si ve městě trvalý pobyt. Stanovena bude i minimální cena u nových pronájmů.

 

Podle magistrátu tak město pokračuje ve změně politiky bydlení. Ta si klade za cíl vytvořit bytový fond a učinit nájemné dostupnější například pro mladé rodiny, seniory či sociálně potřebné občany. Radní proto chtějí stanovit minimální částku, kterou mohou městské části za pronájem požadovat. Z ní potom očekávají zisk dostatku financí právě pro rozvoj bytového fondu.

U každé z městských částí se tak bude výše minimální ceny lišit, pohybovat by se měla od 70 do 90 korun za metr čtvereční. Podle Petra Hladíka, prvního náměstka primátora, bude však cena v městských bytech stále činit 50 až 60 % z ceny tržního nájemného. Stávající nájemníci se ale změn obávat nemusí, dotknou se totiž pouze nových obyvatel obecních bytů. Ti budou mít také povinnost přihlásit se k trvalému pobytu v nově pronajatém bytě, cílem města je v tomto případě přinést do rozpočtu finanční prostředky z rozpočtového určení daní a získávat i z poplatků za komunální odpad.

Novinkou je rovněž možnost elektronické komunikace využití příslušných webových stránek. „Zveřejňováním volných bytů nebo zveřejňováním pořadí žadatelů chceme přispět k transparentnosti hospodaření s městskými byty,“ popsal náměstek Petr Hladík. Pravidla radní doporučili ke schválení zastupitelstvu a platit by tak mohla již od letošního podzimu. Brno přitom vychází ze zkušeností zahraničních metropolí. „Díky novým pravidlům město deklaruje i prevenci ztráty bydlení. Dáváme tak najevo snahu pomoci nájemníkům, kteří se přechodně dostanou do obtížné situace. Rozšířením pravomocí městským částem realizovat startovací a sdílené bydlení se přibližujeme ke standardu, jaký můžeme vidět v zahraničí, například ve Vídni,“ dodal Hladík. Na počátku letošního roku zastupitelstvo schválilo i nová kritéria pro pronájem bytů zvláštního určení. Týkají se například výběru u bezbariérových bytů či bytů v domech s pečovatelskou službou.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře