Reklama
reklama

Prohlídka je důležitou součástí prodeje nemovitosti

Rozhodli jste se, že je právě teď ten správný čas pořídit si vlastní bydlení a chystáte se vybrat si tu pravou nemovitost, která se stane vaším domovem? Podstatnou roli hrají zajisté představy, životní styl, lokalita a v neposlední řadě i finanční možnosti. A když už vše propojíte v jeden celek, přichází na řadu další důležitý moment. Prohlídka nemovitosti.

Nezáleží na tom, vybíráte-li si svůj vysněný dům či byt. V obou případech je totiž namístě první návštěvu nemovitosti nepodcenit a důkladně se na ni připravit. Přestože je v současnosti realitní trh velice rychlý a zájemců o koupi je tolik, že se někteří ani nestihnout na osobní prohlídku dostat, a nemovitost už má označení „prodáno“, nezjistit si všechny potřebné informace se novým majitelům nevyplácí. Pozdější stížnosti totiž nemají žádnou váhu.

Na co se při prohlídce zaměřit a čemu věnovat pozornost? Prvním pravidlem je, že rozhodovat se pod tlakem většinou nepřinese kýžené ovoce. Při osobní návštěvě zvoleného bytu či domu nespěchejte, vše si projděte a vyptejte se na všechny potřebné údaje. I ve chvíli, kdy před domem stojí řada dalších zájemcům, se vyplatí neunáhlit se. Koupě nemovitosti patří mezi nejvýznamnější životní investice a zaslouží si svůj čas. Projděte si proto všechny prostory a nahlédněte i tam, kam běžně není vidět, například za nábytek, pod koberce, do zákoutí. Snáze tak narazíte například na problémy s plísněmi a vlhkostí či stav podlah. Pokud je to jen trochu možné, vezměte si s sebou na prohlídku odborníka. Ten pomůže odhalit nedostatky, které jsou často běžnému oku neviditelné. Praskliny ve zdi, špatná elektroinstalace, nadměrná vlhkost ve vnitřních prostorech, nerevitalizované stoupačky či zastaralý technický stav.

Všechny tyto nedostatky mohou následně zbytečně komplikovat zabydlování se v novém domově a odborník je jistě zaznamená s vyšší přesností. Ideálně, pokud má také potřebné vybavení, změří i elektrické napětí, energetickou náročnost budovy a narazí na případné tepelné mosty. Pořizujete-li nemovitost určenou k rekonstrukci, je návštěva architekta před podpisem smlouvy téměř nutností. Zapomínat bychom neměli ani na okolí. Hlučné sousedy, hlasitý výtah, blízkost podniku, který zavírá v pozdních hodinách a jeho hosté narušují noční klid či frekventovanou dopravu pod okny. To vše pomohou odhalit procházky v bezprostřední blízkosti zamýšleného bydlení. Ideální je pak do lokality zavítat v různých denních hodinách. Do samotného interiéru pak určitě alespoň jednou zavítejte během denního světla a zkontrolujte, zda například nejsou všechna okna orientovaná na sever. Váš nový domov by totiž v tomto případě nepoznal sluneční paprsky.

Jsou-li po prohlídce naše představy naplněny a hlavou se nám už honí, jak a kam umístíme své oblíbené kusy nábytku, neměli bychom podlehnout nadšení a ještě chvíli udržet svou pozornost na uzdě. Kromě samotné nemovitosti musíme totiž ještě zkontrolovat, zda jsou v pořádku všechny právní náležitosti. Od prodávajícího žádejte minimálně nabývací titul, tedy jeho kupní smlouvu, a list vlastnictví, od realitní kanceláře naopak chtějte vzory smluvní dokumentace. A nyní již můžete plánovat, jak se vám bude na vybraném místě bydlet.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře