Reklama
reklama

Prohlídka je důležitou součástí prodeje nemovitosti

Rozhodli jste se, že je právě teď ten správný čas pořídit si vlastní bydlení a chystáte se vybrat si tu pravou nemovitost, která se stane vaším domovem? Podstatnou roli hrají zajisté představy, životní styl, lokalita a v neposlední řadě i finanční možnosti. A když už vše propojíte v jeden celek, přichází na řadu další důležitý moment. Prohlídka nemovitosti.

Nezáleží na tom, vybíráte-li si svůj vysněný dům či byt. V obou případech je totiž namístě první návštěvu nemovitosti nepodcenit a důkladně se na ni připravit. Přestože je v současnosti realitní trh velice rychlý a zájemců o koupi je tolik, že se někteří ani nestihnout na osobní prohlídku dostat, a nemovitost už má označení „prodáno“, nezjistit si všechny potřebné informace se novým majitelům nevyplácí. Pozdější stížnosti totiž nemají žádnou váhu.

Na co se při prohlídce zaměřit a čemu věnovat pozornost? Prvním pravidlem je, že rozhodovat se pod tlakem většinou nepřinese kýžené ovoce. Při osobní návštěvě zvoleného bytu či domu nespěchejte, vše si projděte a vyptejte se na všechny potřebné údaje. I ve chvíli, kdy před domem stojí řada dalších zájemcům, se vyplatí neunáhlit se. Koupě nemovitosti patří mezi nejvýznamnější životní investice a zaslouží si svůj čas. Projděte si proto všechny prostory a nahlédněte i tam, kam běžně není vidět, například za nábytek, pod koberce, do zákoutí. Snáze tak narazíte například na problémy s plísněmi a vlhkostí či stav podlah. Pokud je to jen trochu možné, vezměte si s sebou na prohlídku odborníka. Ten pomůže odhalit nedostatky, které jsou často běžnému oku neviditelné. Praskliny ve zdi, špatná elektroinstalace, nadměrná vlhkost ve vnitřních prostorech, nerevitalizované stoupačky či zastaralý technický stav.

Všechny tyto nedostatky mohou následně zbytečně komplikovat zabydlování se v novém domově a odborník je jistě zaznamená s vyšší přesností. Ideálně, pokud má také potřebné vybavení, změří i elektrické napětí, energetickou náročnost budovy a narazí na případné tepelné mosty. Pořizujete-li nemovitost určenou k rekonstrukci, je návštěva architekta před podpisem smlouvy téměř nutností. Zapomínat bychom neměli ani na okolí. Hlučné sousedy, hlasitý výtah, blízkost podniku, který zavírá v pozdních hodinách a jeho hosté narušují noční klid či frekventovanou dopravu pod okny. To vše pomohou odhalit procházky v bezprostřední blízkosti zamýšleného bydlení. Ideální je pak do lokality zavítat v různých denních hodinách. Do samotného interiéru pak určitě alespoň jednou zavítejte během denního světla a zkontrolujte, zda například nejsou všechna okna orientovaná na sever. Váš nový domov by totiž v tomto případě nepoznal sluneční paprsky.

Jsou-li po prohlídce naše představy naplněny a hlavou se nám už honí, jak a kam umístíme své oblíbené kusy nábytku, neměli bychom podlehnout nadšení a ještě chvíli udržet svou pozornost na uzdě. Kromě samotné nemovitosti musíme totiž ještě zkontrolovat, zda jsou v pořádku všechny právní náležitosti. Od prodávajícího žádejte minimálně nabývací titul, tedy jeho kupní smlouvu, a list vlastnictví, od realitní kanceláře naopak chtějte vzory smluvní dokumentace. A nyní již můžete plánovat, jak se vám bude na vybraném místě bydlet.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře