Reklama
reklama

Přijde město o historicky cenné budovy?

Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské metropoli emoce. Jaký je stav a co si myslí Brňané?

Překvapivou zprávu dostali v předvánočním čase na sklonku loňského roku obyvatelé domu v Zábrdovické ulici. Jejich bydliště totiž město po mnoha letech jednání směnilo za poslední budovu, která stála v cestě brněnskému rozvoji infrastruktury a dopravy a bránila realizaci dlouho připravovanému projektu Tramvaj Plotní. Obdobnou situaci zažívali na podzim loňského roku i lidé bydlící v devíti domech v historickém srdci města, které za pozemky potřebné pro stavbu stadionů za Lužánkami požadoval majitel na nich stojících staveb, podnikatel Libor Procházka. Ty sice zůstaly směně ušetřeny, černého Petra však od Rady města Brna dostaly další nemovitosti v centru. Tentokrát se jedná o stavby bez bytů s nájemníky, avšak historicky cenné. Jde například o novou Tržnici na Zelném trhu, Dům pánů z Kunštátu, měšťanský dům Schmetterhaus na Starobrněnské a budovy s lukrativními adresami Dominikánské náměstí 3 a Špilberk 2.

Brňané s kroky vedení města ve většině případů nesouhlasí. „A co s těmi domy bude dál? Vyměnit centrum města za něco na okraji a jen kvůli fotbalu je podle mě nesmysl a nehorázné,“ podělila se o svůj názor důchodkyně Marie Zběhlíková. Souhlasí s ní i studentka Veronika Janoušková. „Přece jen jde o střed města a o památky, které by si mělo Brno hýčkat a udržet. Tržnice je naopak úplně nově opravená a hned ji chtějí dát pryč? Určitě jsou i jiné možnosti. Třeba to všechno odkoupit,“ myslí si. Tato varianta však podle vyjádření města není možná. „Libor Procházka si při vyjednávání s Brnem stanovil zásadní podmínku: chce svůj majetek směnit za jiný ve vlastnictví města Brna. Odmítá tedy pozemky prodat za peníze,“ uvedla Zuzana Šrámková z tiskového střediska. Se záměrem směny nesouhlasí ani brněnská ODS, ta připravila koncem ledna petici, kterou podpořili i místní osobnosti, například Milan Uhde, neurolog Ivan Rektor či historik Jiří Pernes. „V případě, že dohoda nebude možná, doporučujeme, aby koalice hledala jinou vhodnou lokalitu pro výstavbu multifunkčního sportovního areálu,“ uvádí se například v petici.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře