Reklama
reklama

Přijde město o historicky cenné budovy?

Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské metropoli emoce. Jaký je stav a co si myslí Brňané?

Překvapivou zprávu dostali v předvánočním čase na sklonku loňského roku obyvatelé domu v Zábrdovické ulici. Jejich bydliště totiž město po mnoha letech jednání směnilo za poslední budovu, která stála v cestě brněnskému rozvoji infrastruktury a dopravy a bránila realizaci dlouho připravovanému projektu Tramvaj Plotní. Obdobnou situaci zažívali na podzim loňského roku i lidé bydlící v devíti domech v historickém srdci města, které za pozemky potřebné pro stavbu stadionů za Lužánkami požadoval majitel na nich stojících staveb, podnikatel Libor Procházka. Ty sice zůstaly směně ušetřeny, černého Petra však od Rady města Brna dostaly další nemovitosti v centru. Tentokrát se jedná o stavby bez bytů s nájemníky, avšak historicky cenné. Jde například o novou Tržnici na Zelném trhu, Dům pánů z Kunštátu, měšťanský dům Schmetterhaus na Starobrněnské a budovy s lukrativními adresami Dominikánské náměstí 3 a Špilberk 2.

Brňané s kroky vedení města ve většině případů nesouhlasí. „A co s těmi domy bude dál? Vyměnit centrum města za něco na okraji a jen kvůli fotbalu je podle mě nesmysl a nehorázné,“ podělila se o svůj názor důchodkyně Marie Zběhlíková. Souhlasí s ní i studentka Veronika Janoušková. „Přece jen jde o střed města a o památky, které by si mělo Brno hýčkat a udržet. Tržnice je naopak úplně nově opravená a hned ji chtějí dát pryč? Určitě jsou i jiné možnosti. Třeba to všechno odkoupit,“ myslí si. Tato varianta však podle vyjádření města není možná. „Libor Procházka si při vyjednávání s Brnem stanovil zásadní podmínku: chce svůj majetek směnit za jiný ve vlastnictví města Brna. Odmítá tedy pozemky prodat za peníze,“ uvedla Zuzana Šrámková z tiskového střediska. Se záměrem směny nesouhlasí ani brněnská ODS, ta připravila koncem ledna petici, kterou podpořili i místní osobnosti, například Milan Uhde, neurolog Ivan Rektor či historik Jiří Pernes. „V případě, že dohoda nebude možná, doporučujeme, aby koalice hledala jinou vhodnou lokalitu pro výstavbu multifunkčního sportovního areálu,“ uvádí se například v petici.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Festival Foto: TIC
Největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa se odehrála na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout jednomu novému...
19.06.2018 - 08:00
Rozšířená realita, autentické historické příběhy a šifry – tyto novinky mohou zažít návštěvníci hradu Špilberk v Brně. Hra „Příběhy z kasemat“ jim představí tuto klasickou brněnskou památku...
18.06.2018 - 21:18
Fotografie z festivalu Foto: Kamenka open facebook
V Kamenné čtvrti v Brně se bude od pátku do neděle konat festival nesoucí název Kamenka open. Představí se například cimbálový soubor a další živá muzika, divadlo nebo cirkus.
18.06.2018 - 11:08
Komentáře