Reklama
reklama

Přes jadernou elektrárnu Dukovany se prohnalo cvičné tornádo

Odstranění následků tornáda, které způsobilo rozsáhlé škody na objektech, zřícení budov včetně vyprošťování osob uvězněných troskami objektu a evakuace dalších z nestabilních budov. Tak vypadalo ojedinělé cvičení hasičů z Vysočiny a Jihomoravského kraje v prostoru jaderné elektrárny Dukovany.
Výcviku se zúčastnili i speciálně cvičení psi.
Evakuaci osob zajišťoval vrtulník.
Hasič musí vždy koordinovat vysokozdvižnou plošinu
Záchrana osob pomocí vysokozdvižné plošiny se speciálním rukávem
Záchrana osob za pomoci lanového přemostění
Sací bagr výrazně pomáhá při odklízení sutin
Cvičení se zúčastnili i hejtmani obou krajů

V úterý 6. června se v areálu střežené jaderné elektrárny Dukovany uskutečnilo cvičení záchranných složek s názvem Tornádo 2017. Tématem tohoto ojedinělého cvičení, které se připravovalo zhruba rok, bylo řešení důsledků extrémních povětrnostních podmínek. Jednotky hasičů si tak mohli vyzkoušet spolupráci při vyprošťování osob ze sutin za pomoci cvičených psů i speciálního sacího bagru, zajištění stability poškozených budov i evakuaci osob ze střechy objektu pomocí vrtulníku nebo vysokozdvižné plošiny se speciálním rukávem.

„Jaderná elektrárna prošla během posledních let nejen rozsáhlou modernizací zařízení spojeného s bezpečným provozem bloků, ale byla také posílena bezpečnost stavebních objektů. Výrazně jsme investovali i do vybavení hasičů, a proto jsme se rozhodli uspořádat toto ojedinělé cvičení, aby stroje jen nečině nestály v prostoru elektrárny, ale abychom je mohli odzkoušet přímo v reálném prostředí,“ uvedl Miloš Štěpanovský, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Jako první probíhalo vyprošťování osob ze zavalených objektů. Do práce byli nasazeni kynologové a speciálně vycvičení psi, kterým trvalo jen chvíli, než zavětřili pod sutí lidský pach. Následně přišel na scénu speciální sací bagr, který velmi usnadňuje práci hasičům, kteří by jinak suť pomocí lopat odstraňovali o poznání déle. „Výcvik psů, určených pro tuto záchranářskou činnost, trvá minimálně tři roky a v roce 2016 jich bylo v České republice celkem čtyřiadvacet, dalších sedmnáct je vycvičených pro plošné vyhledávání osob“, uvedl Lukáš Kmec z HSZ Hlučín.

Mezi další ukázky patřilo zajištění nestabilní budovy, kterou záchranáři upevnili pomocí dřevěných trámů. Zajímavým příkladem využití záchranářské techniky v praxi pak byla evakuace osob ze střechy osmipatrové budovy. Pro tento případ měli hasiči připravené hned tři varianty. Kromě vrtulníku využili vysokozdvižnou plošinu se speciálním rukávem, díky kterému mohou hasiči až ze čtyřiceti metrové výšky zachránit během hodiny padesát až šedesát osob. Poslední variantou pak bylo lanové přemostění, kdy spustili evakuované osoby ze střechy na lanech ve speciálním sedáku.

Ojedinělé akce v jaderné elektrárně Dukovany se zúčastnil také jihomoravský hejtman Bohumil Šimek společně s hejtmanem Jiřím Běhounkem z Vysočiny. Oba si pochvalovali spolupráci složek integrovaného záchranného sboru obou krajů a vyjádřili podporu dostavbě jaderné elektrárny. „Velmi se věnujeme otázce pokračování všech čtyř bloků i dostavbě toho pátého a jsem rád, že spolupráce s Jihomoravským krajem bude i nadále pokračovat“, uvedl Běhounek a jihomoravský hejtman ho doplnil: „Věřím, že se k tomu příští vláda postaví čelem a výstavbu pátého bloku posvětí“.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře