Reklama
reklama

Předměty historické hodnoty už v koši nekončí

V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni činnost ukončuje.
www.retro-use.cz
www.retro-use.cz

Jedná se o tzv. UP-CYCLING, což je v podstatě nejvyšší forma ekologického přístupu - namísto energeticky náročné recyklace nacházejí předměty nové využití. Smyslem projektu je zajistit opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí (především vyrobených před rokem 1989), které už doma lidé nepotřebují, ale je jim líto je vyhodit.

Předměty historické hodnoty jsou přednostně nabízeny do sbírek muzeí, ostatní pak najdou využití např. ve fundusech divadel, ve školách, či literárních lavičkách. Vedle zachování historických artefaktů pro další generace se tak prodlužuje životní cyklus výrobků, které by jinak skončily jako odpad ve sběrných střediscích.

Během dvou let existence středisko zpracovalo přibližně:
75 tun knih
15 tun porcelánu
7.5 tun skla
300 m3 nábytku
800 m3 vybavení

Jde hlavně o československé výrobky ze 70. a 80. let bez větší finanční hodnoty, které lidé do střediska RETRO-USE odložili. Například Národní muzeum z projektu získalo staré holící strojky, hru Člověče nezlob se (vyráběl Chemoplast Brno), balík starých zápalek či obvazové vaty. „Tyto zdánlivě bezcenné předměty tvoří základ projektu - učíme obyvatele Brna, aby je nevyhazovali ale přinesli do sběrného střediska na Francouzskou 36 nebo do muzea v Atomovém krytu 10-Z na Husovu ulici," dodává iniciátor projektu historik Pavel Paleček.

K nejoriginálnějším předmětům patří meziválečný set signovaného karlovarského porcelánu, který je nyní jako dekorační exponát vystaven ve vile Stiassni (spolu s některými dobovými knihami připomínajícími původní majitele vily), nebo nepoužité luxfery z Fuchsovy budovy hlavní pošty v Nádražní ulici, které se staly součástí sbírky materiálů Centra pro metodiku oprav moderních památek Národního památkového ústavu. Mezi nejzajímavější patřila rovněž spolupráce na vybudování nové expozice Muzea olomouckých tvarůžků.

Největší počet rozdaných předmětů představují knihy. Každý týden je zavezeno přibližně 12 banánových krabic knih do literárních laviček na Moravském a Jakubském náměstí – ve spolupráci s Knihovnou J. Mahena v Brně a městskou částí Brno-střed.

Nejvýznamnějšími odběrateli zachráněných věcí jsou Technické muzeum v Brně a Moravské zemské muzeum. Do jejich sbírek přibyly tisíce položek. Projekt tak obohacuje kulturně brněnskou komunitu ale i příchozí návštěvníky muzejních institucí z celé ČR i ze zahraničí. Mezi další odběratele patří divadla (např. Hadivadlo) a spolky (Swing Wings ad.).

Významný je rovněž fakt, že se jedná o sociální projekt s desítkou nových pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením. Práci našli jak v chráněné dílně, která předměty dokumentuje, ale i na sběrném dvoře a v řízení projektu.

TZ

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Foto z loňského ročníku Foto: MMB
Po stopách vládců, osobností s tragickými osudy nebo soch? Nebo raději na prohlídku vnitrobloků či bývalých dělnických kolonií? Turistické informační centrum vyzvalo Brňany, aby si vytvořili vlastní...
25.03.2019 - 19:55
Z důvodu opravy mostů bude od 30. března 2019 uzavřen sjezd z dálnice D1 na 226. kilometru Vyškov-západ. Řidiči jedoucí od Brna mohou sjet z D1 na sjezdu u Marchanic – EXIT 230, Vyškov-východ.
25.03.2019 - 16:00
Třetím rokem si mohou Brňané zažádat o dotaci na roční elektronickou šalinkartu ve výši 1 425 korun. Loni si o ni zažádalo 33 025 občanů. Letos zatím 20 970.
25.03.2019 - 12:02
Poničené toalety Foto: PČR JMK
Rozbitá toaleta v čekárně lékaře v Králově Poli zůstala v pátek odpoledne po návštěvě mladého muže. Strážníky požádala prostřednictvím linky 156 o pomoc zdravotní sestra, která si nevěděla s...
25.03.2019 - 08:00
Galerie s obchody, restaurace, rakouský konzulát nebo kanceláře. Prostory dlouhá léta zející prázdnotou opět zaplaví ruch a život.
24.03.2019 - 07:24
Běh Lužánkami Foto: Centrum news
Na své si tento víkend přijdou příznivci sportu. Dnes si běžci porovnají své síly v již tradičním závodu Běh Lužánkami. Do neděle se navíc v plaveckém stadionu Lužánky koná Evropský pohár ve vodním...
23.03.2019 - 08:00
Komentáře