Reklama
reklama

Předměty historické hodnoty už v koši nekončí

V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni činnost ukončuje.
www.retro-use.cz
www.retro-use.cz

Jedná se o tzv. UP-CYCLING, což je v podstatě nejvyšší forma ekologického přístupu - namísto energeticky náročné recyklace nacházejí předměty nové využití. Smyslem projektu je zajistit opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí (především vyrobených před rokem 1989), které už doma lidé nepotřebují, ale je jim líto je vyhodit.

Předměty historické hodnoty jsou přednostně nabízeny do sbírek muzeí, ostatní pak najdou využití např. ve fundusech divadel, ve školách, či literárních lavičkách. Vedle zachování historických artefaktů pro další generace se tak prodlužuje životní cyklus výrobků, které by jinak skončily jako odpad ve sběrných střediscích.

Během dvou let existence středisko zpracovalo přibližně:
75 tun knih
15 tun porcelánu
7.5 tun skla
300 m3 nábytku
800 m3 vybavení

Jde hlavně o československé výrobky ze 70. a 80. let bez větší finanční hodnoty, které lidé do střediska RETRO-USE odložili. Například Národní muzeum z projektu získalo staré holící strojky, hru Člověče nezlob se (vyráběl Chemoplast Brno), balík starých zápalek či obvazové vaty. „Tyto zdánlivě bezcenné předměty tvoří základ projektu - učíme obyvatele Brna, aby je nevyhazovali ale přinesli do sběrného střediska na Francouzskou 36 nebo do muzea v Atomovém krytu 10-Z na Husovu ulici," dodává iniciátor projektu historik Pavel Paleček.

K nejoriginálnějším předmětům patří meziválečný set signovaného karlovarského porcelánu, který je nyní jako dekorační exponát vystaven ve vile Stiassni (spolu s některými dobovými knihami připomínajícími původní majitele vily), nebo nepoužité luxfery z Fuchsovy budovy hlavní pošty v Nádražní ulici, které se staly součástí sbírky materiálů Centra pro metodiku oprav moderních památek Národního památkového ústavu. Mezi nejzajímavější patřila rovněž spolupráce na vybudování nové expozice Muzea olomouckých tvarůžků.

Největší počet rozdaných předmětů představují knihy. Každý týden je zavezeno přibližně 12 banánových krabic knih do literárních laviček na Moravském a Jakubském náměstí – ve spolupráci s Knihovnou J. Mahena v Brně a městskou částí Brno-střed.

Nejvýznamnějšími odběrateli zachráněných věcí jsou Technické muzeum v Brně a Moravské zemské muzeum. Do jejich sbírek přibyly tisíce položek. Projekt tak obohacuje kulturně brněnskou komunitu ale i příchozí návštěvníky muzejních institucí z celé ČR i ze zahraničí. Mezi další odběratele patří divadla (např. Hadivadlo) a spolky (Swing Wings ad.).

Významný je rovněž fakt, že se jedná o sociální projekt s desítkou nových pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením. Práci našli jak v chráněné dílně, která předměty dokumentuje, ale i na sběrném dvoře a v řízení projektu.

TZ

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře