Reklama
reklama

Pravidla parkování ve městě se změní

Ačkoliv na začátku tohoto měsíce uplynul teprve jeden rok od zavedení rezidentního parkování v brněnských ulicích, čeká řidiče na konci září jeho kompletní proměna. Brno bude rozdělené na tři zóny, regulace bude platit jen ve všední dny. Změna se dotkne kromě jiného také ceníku. Redakce Centrum news svým čtenářům přináší přehled změn, kterými se budou muset Brňané od 30. září řídit.

Rozdělení města na tři zóny

Nová koncepce by měla dosavadní systém rezidentního parkování zjednodušit. Proto bude město od konce září rozděleno pouze na tři zóny. Na zemi budou všechny označeny modrými čarami. Ve které zóně se řidič nachází a která pravidla pro něj platí, určí dopravní značky. Červená zóna A bude zahrnovat historické města. V této oblasti bude parkování regulováno 24 hodin denně. Bez omezení zde mohou parkovat pouze rezidenti a abonenti, kteří mají zakoupené parkovací oprávnění. V místech určených pro návštěvníky bude hodina stání za 40 korun. Jednou denně bude v historickém jádru možné zaparkovat na prvních 30 minut zdarma. Také průjezdy aut centrem čeká úprava. Počítá se s ní ale nejdříve od ledna příštího roku. Zelená zóna B bude zahrnovat oblasti, které tvoří prstenec okolo historického jádra. Také v této zóně bude regulace 24 hodin denně. Cena za parkování pro návštěvníky bude 30 korun na hodinu. První hodina parkování bude zdarma. Zónu B tvoří například ulice Šumavská, Hrnčířská, Pionýrská, Cejl, Úzká, Poříčí, Mendlovo náměstí, Úvoz nebo Veveří. Všechny další oblasti budou spadat do modré zóny C. V ní bude stání regulováno jen večer a v noci, tak aby rezidenti vracející se z práce domů snáze zaparkovali. Od 17 do 6 hodin bude cena pro návštěvníky 20 korun na hodinu, přes den zde bude moct zdarma parkovat kdokoli. Také zde bude první hodina stání zdarma.

Nová mapa rezidentního parkování. Obr: MMB

Změní se také ceny za auta

Úpravou prošel také ceník. Rezidenti zaplatí 200 korun za první auto, 8 000 korun za druhé auto a 12 000 korun za třetí a každé další. Abonenty vyjde roční oprávnění za první auto na 4 000 korun, za druhé a každé další na 18 000 korun. Ceny se tak oproti předchozímu nastavení snížily. O víkendech a o svátcích řidiči navíc v modrých zónách odstaví auta bez poplatku a bez registrace. To však neplatí pro historické centrum. Jak jsme již uvedli, tam je nutné mít k vjezdu povolení.

Předplatné návštěvnického oprávnění

Předplacené návštěvnické oprávnění do zóny B si může pořídit kdokoliv bez omezení. Služba je například pro lidi, kteří pracují a parkují v centru města, ale dojíždějí odjinud a nemají rezidentní nebo abonentní parkování. Díky předplacenému oprávnění nemusí každý den řešit placení za parkování jako návštěvník a platit v automatu. Není ani nutné prokazovat vztah k vozidlu a je možné měnit registrační značku. Pro zónu B si mohou návštěvníci koupit předplatné za 400 korun týdně, měsíční předplatné vyjde na 1 200 korun a roční na 12 000 korun. Předplatné však platí pouze v době od 6 hodin do 17 hodin, poté se místo uvolní rezidentům.

Počet volných parkovacích hodin pro návštěvy

Rezidentům se na konci měsíce zdvojnásobí počet volných parkovacích hodin pro návštěvy. V zónách A a B budou mít 200 hodin ročně zdarma, o které si mohou požádat přes osobní stránky uživatele na webových stránkách www. parkovanivbrne.cz nebo na pracovišti Zvonařka 5. Pokud rezidentům 200 hodin stačit nebude, mohou si v těchto zónách jednou ročně dalších 100 hodin pro návštěvy dokoupit za 100 korun.

Další změny a novinky

Novinkou je také rozšíření oprávnění pro osoby se ZTP/P. Od konce září budou moci parkovat 3 hodiny denně zdarma v každé oblasti. I k tomu je však potřebavyřídit si oprávnění. Nově si o oprávnění budou muset žádat také řidiči motorek. Motorky sice parkují ve všech oblastech zdarma, ale je nutné vyřídit si oprávnění, které je vázané na registrační značku motorky. Do historického centra je navíc nezbytné mít povolení k vjezdu.

Co čeká rezidentní parkování dál?

„Další oblasti placeného stání se ve městě budou nadále zavádět postupně, a to podle potřeb městských částí a jejich obyvatel a také s ohledem na potřeby organizace dopravy. Nejbližší rozšíření je v plánu od 18. listopadu,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Zmíněné nejbližší rozšíření platí například pro ulice Pellicova, Kopečná, Bratislavská či Koliště. Řídit se modrými zónami chtějí také městské části jako Královo Pole, Žabovřesky či Brno-sever. S rozšířením modrých zón do těchto oblastí se počítá pravděpodobně na začátku roku 2021.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Sbory dobrovolných hasičů z Drnovic, Letovic, Zastávky, Brna – Králova Pole, Hoštěrádek – Rešova a Rostěnic. Ti všichni se probojovali do finále devátého ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. O...
18.09.2019 - 12:24
Zastávka na Moravském náměstí Foto: MMB
Z téměř 1500 brněnských zastávek má přístřešek asi třetina. Poměr by se měl začít navyšovat. Na základě pokynu města prověří možné umístění dalších přístřešků dopravní podnik.
18.09.2019 - 06:00
Do univerzitní červené barvy se symbolicky převlékne hrad Špilberk. Dominanta Brna změní háb ve čtvrtek 19. září od 22. hodiny. Právě na tento den připadá 120. výročí největší technické univerzity v...
17.09.2019 - 20:00
Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a...
17.09.2019 - 16:00
Město centru prodloužilo nájemní smlouvu na dům v ulici Sýpka (na fotce) Foto: Google maps
Centrum pro týrané a zneužívané děti v ulici Sýpka neskončí. Město organizaci Spondea, která centrum provozuje, prodloužila nájemní smlouvu.
17.09.2019 - 12:00
Kamenná čtvrť Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Lávka přes řeku Svratku spojující Poříčí a Táborského nábřeží je významnou spojkou pro pěší i cyklisty. Připravované protipovodňové opatření se ale dotkne i jí a bude vybudována nová. Stavba si...
17.09.2019 - 07:00
Komentáře