Reklama
reklama

Porodnice Fakultní nemocnice Brno čelí porodní vlně

Za prvních šest měsíců letošního roku odvedli lékaři a porodní asistenty této kliniky již 3 118 porodů, což je o 85 více než za stejné období loni. Loňský rok byl přitom rekordní, zaznamenali jsme druhou nejvyšší porodnost v novodobé historii kliniky – počet porodů dosáhl čísla 6 246 a narodilo se 6 367 dětí.

Během letních měsíců navíc klinika čelí zvýšenému množství porodů, tzv. porodní vlně. Jen během jediného červencového dne se na klinice narodilo 24 dětí. Celkem bylo během července 2019 odvedeno 586 porodů a narodilo se 601 dětí – z toho 18 dvojčat, ve 130 případech šlo o porod císařským řezem a u 63 rodiček byl porod předčasný. Epidurální analgezie byla použita u 174 rodiček. Pro srovnání červenec 2018 to bylo 578 porodů.

Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno a LF MU je největším pracovištěm svého druhu v České republice. Ročně se zde narodí přes 6 000 dětí, což klade enormní nároky zejména na personální ale i prostorové kapacity kliniky, která je v současnosti rozdělena na pracoviště v Bohunicích a na Obilním trhu. Také z tohoto důvodu plánuje FN Brno výstavbu nové porodnice v Bohunicích, která centralizuje obě stávající pracoviště kliniky do jednoho a umožní tak mimo jiné výrazné ekonomické úspory.

„Využíváme veškeré kapacity našich objektů, v těchto dnech je skutečně počet porodů velký, což znamená obrovské pracovní vytížení personálu, porodní sály doslova praskají ve švech. Fyziologický porod je veden porodní asistentkou, v případě komplikací je samozřejmě lékař ihned k dispozici. V současné době nám chybí asi 10 porodních asistentek, stav lékařů je stabilizovaný. Mezi pozitivní trendy na naší klinice také patří to, že se nám trvale daří snižovat počet císařských řezů,“ upřesnil přednosta kliniky prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc., MBA.

TZ: FN Brno

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře