Reklama
reklama

Policisté varují seniory před podvodníky a zloději. Bohužel jich stále přibývá

Brněnští policisté opět evidují další případy okradených seniorů. Od začátku letošního roku se na policii s oznámením obrátilo více než dvacet poškozených, přičemž poslední případy jsou z minulého týdne.

Pachatelé vždy vymyslí nějakou legendu a vetřou se starším lidem do bytu či domu, kde je následně ve vhodném okamžiku okradou mnohdy o celoživotní úspory. Nejčastěji vystupují, jako pracovníci elektráren a plynáren s tím, že jdou vrátit přeplatek nebo provést kontrolu zásuvek, plynoměrů apod. Minulý týden například neznámý pachatel zazvonil u bytu dvaadevadesátileté paní, sdělil jí, že jde zkontrolovat plynoměr, pak ženu požádal, aby držela ve stupačce ventil a mezitím šel do kuchyně, kde jí z peněženky vzal osm set korun.

Další variantou jsou podvodníci, kteří seniorům tvrdí, že je posílá jejich syn nebo vnuk pro peníze na opravu či výhodnou koupi auta. Poškození až po předání peněz kontaktují své rodinné příslušníky a zjistí, že byli podvedeni. O dvě stě tisíc korun přišla v dubnu devadesátiletá paní, která si vpustila do bytu neznámého muže. Představil se jako pracovník zdravotní pojišťovny. Ženu požádal o sklenici vody, čímž ji zaměstnal a mezi tím vzal ze skříňky v obývacím pokoji obálku s penězi.

Ukázkou naprosté bezohlednosti a neúcty pachatelů je také případ z března letošního roku. Šestasedmdesátiletou paní oslovili neznámí muži na hřbitově ve Střelicích a nabídli jí obnovu nápisů na náhrobku a opravu vitrínky za částku přes dva tisíce korun. Následující den se jeden z podvodníků dostavil do místa bydliště seniorky v Brně a přinesl fakturu s tím, že práce již byly provedeny za částku osm tisíc korun. Paní zaplatila, ovšem při kontrole hrobu zjistila, že nic opravené není a záhy vyšlo najevo, že firma uvedená na daňovém dokladu neexistuje.

V souvislosti s těmito případy apelují policisté zejména na seniory, aby byli obezřetnější při komunikaci s neznámými lidmi a nevpouštěli si je do bytu. Při otevírání dveří je lepší používat bezpečnostní řetízek, a v případě, že máte podezření, že se po domě pohybuje nějaký podvodník či zloděj, neváhejte a kontaktujte policii přes tísňovou linku 158.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře