Reklama
reklama

Policisté by měli získat nárok na odchodné. Je to větší motivace pro výkon této práce?

Návrh kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hlavního města Prahy je nárok strážníků městské policie na odchodné. Inicioval ji poslanec Jan Bartošek a má i podporu vedení města Brna. Lidé tak získají větší motivaci vykonávat tuto práci.

"Přiznání odchodného za určitých podmínek je podle mne potřebné a správné. Jeho zavedení by mohlo být prvním krokem k narovnání sociálních výhod a přispět k motivaci uchazečů o náročnou práci u městské policie. Jde o velmi citlivou situaci – představte si člověka, který pracuje třeba 25 let jako strážník, dávno ztratí kontakt se svým původním povoláním a najednou přijde ze zdravotních důvodů o profesní způsobilost, na kterou jsou, zvláště pokud jde o fyzickou připravenost, kladeny vysoké nároky. Jeho jakékoliv další uplatnění na trhu práce je pak velmi složité,“ popsala své stanovisko primátorka města Brna Markéta Vaňková. „Odchodné, které by bylo stupňováno podle odpracovaných let, by tak logicky strážníky motivovalo k tomu, aby setrvávali v uniformě co nejdéle,“ uvedla dále Markéta Vaňková.

Veškeré mzdové náklady měststké policie hradí její zřizovatel. 

„Dostali jsme k dispozici modelové výpočty s různými variantami, o jaké částky by se jednalo v případě Brna. Jde ročně o náklady mírně přesahující milión korun, což je pro rozpočet města akceptovatelné,“ doplnila primátorka. 

„Uchazeči o práci u městské policie musejí splnit náročná kritéria, a protože nám na kvalitě strážníků velmi záleží, je za současné situace na trhu práce složité hledat nové zaměstnance. V kombinaci se zajímavými benefity, které nabízíme již nyní, bychom se zavedením odchodného přiblížili sociálním výhodám vyplývajícím z legislativy u jiných složek. Dosáhnout na výsluhy není v našich podmínkách reálné, ale tato alternativa dává smysl. O její finální podobě se stále živě diskutuje a ještě nejsou jistá přesná kritéria, především věk nutný k dosažení odchodného nebo odpracované roky. Je však důležité, že se téma otevřelo a máme podporu druhého největšího města,“ řekl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal. 

Tak co, získá policie nyní více pracovníků? 

Zdroj: Město Brno

Autor: 
redakce
Aktuálně
Třiačtyřicetiletý brněnský Casanova chtěl v noci vyslovit pod balkonem své milé hlasitým křikem své city. Pochopení nenašel u sousedů, ani u policie.
06.07.2020 - 19:27
Loď z roku 1955, kterou postavili svépomocí zaměstnanci Dopravního podniku města Brna, opět slouží veřejnosti. Po náročné rekonstrukci a pod novým jménem Morava poprvé vyplula v sobotu 4. července...
06.07.2020 - 10:30
Lidem vyššího věku či těm s těžkou formou poruch autistického spektra bude určen nový moderní komplex, který má vyrůst na Kociánce. Na jeho přípravě se již pracuje.
06.07.2020 - 09:11
V sobotu odpoledne zasahovali hasiči na Dívčím hradu nedaleko obce Pavlov. Zachraňovali diabetika, který v těžko dostupném terénu upadl do bezvědomí.
05.07.2020 - 13:11
Grand Prix České republiky 2020 se bude konat bez účasti veřejnosti. Již zakoupené vstupenky budou platit i příští rok.
05.07.2020 - 09:05
S komplikacemi musí počítat řidiči, kteří se vydají po silnici I/43 spojující Brno se Svitavami. Poblíž Kuřimi totiž v sobotu ráno začali pracovat silničáři. Místem se projíždí kyvadlově.
04.07.2020 - 17:40
Komentáře