Reklama
reklama

Podnikatele z centra čekají komplikace

Auta a centrum města. Na jedné straně řidiči, kteří se k srdci jihomoravské metropole potřebují přiblížit z nejrůznějších důvodů, ale nevlastní-li patřičná povolení, je jim to zapovězeno. A na straně druhé chodci, bezpečnost a snaha omezit provoz v již tak dost rušné části města. Zhruba od ledna příštího roku by zde měla začít fungovat nová pravidla. Ta se dotknou nejen motoristů, ale zároveň i živnostníků sídlících v centru. Omezen totiž bude i čas pro zásobování.

Nová koncepce vjezdů do regulované oblasti by měla podle radních přinést přísnější regulaci v pěší zóně a naopak uvolnění v ostatních oblastech historického jádra. „Změny v regulaci vjezdů byly nutné. Vyvažujeme přitom dva aspekty – na jedné straně je potřeba nastavit pravidla tak, aby byly bez problému zajištěny služby v daném území, aby se lidé dostali bez zbytečných komplikací k institucím sídlícím v samotném centru. Na straně druhé je třeba mít na zřeteli bezpečnost chodců a dalších účastníků provozu. Výsledkem je nakonec rozdělení historického jádra funkčně na dva typy oblastí: na pěší zónu a ostatní oblasti,“ shrnula primátorka Markéta Vaňková.

Vjezdy a jejich kontrola budou fungovat v režimu 24/7 a na vše bude nepřetržitě dohlížet kamerový systém. Týkat se to bude vlastní pěší zóny, tedy náměstí Svobody i Masarykovy ulice, a nově i Zelného trhu a ulice Rašínova. Celodenní povolení k vjezdu budou mít pouze rezidenti a abonenti ze zmíněné zóny, majitelé parkovacích a vyhrazených parkovacích stání, městská policie, integrovaný záchranný systém, pečovatelské a sociální služby a osoby zdravotně a tělesně postižené. Stejný režim bude navíc platit i pro taxislužby. Na základě doložení důvodu či potvrzení rezidenta budou do lokality moci vjet například i stěhováci či opraváři. Znatelně se systém dotkne zásobování.

Pro tyto účely se sem vozy totiž dostanou pouze v době od 6 do 10:30 hodin. Na firmy a zařízení sídlící v srdci města tak čeká další nástraha. Po EET a rezidentním parkování, které si vyžádaly změny v jejich fungování, je nyní čekají další. Omezení totiž přinese komplikace těm podnikům, které se Brňanům otevírají až v poledních či pozdějších hodinách. „Určitě to pro nás není dobrá zpráva. Otevíráme až v 15 hodin a teď budou muset zaměstnanci chodit do práce o mnoho hodin dříve. Což musíme zaplatit. Možná si to celkově vyžádá změnu naší otevírací doby. Každopádně už teď je jasné, že to přinese náklady navíc,“ myslí si majitel restaurace v místě, kterého se pravidla dotknou. „Ráno tady vždy někdo je, takže to asi vyřešíme. Problém vidím spíše v tom, že zásobování třeba z pivovarů jezdí v určitém časovém rozmezí, ale mnohdy se stane, že se zdrží třeba v zácpě. A když to sem nestihne, tak zůstaneme bez zásob. A to pak můžu na den zavřít,” dodává majitel dalšího podniku pan Petr.

Mírnější regulace budou platit pro oblasti, které radnice nazvala jako ostatní. Ty se týkají ulic Jezuitská, Měnínská, Bašty a Veselá, ve kterých si budou muset motoristé dávat pozor pouze na vyhrazená místa k parkování, která slouží místním nebo abonentům.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Několik hodin strávili hasiči čtvrteční den u řeky Svratky v brněnské Bystrci. Do řeky totiž unikla neznámá látka, jejíž zdroj nebyl známý.
28.02.2020 - 17:00
Oblíbený herec a majitel brněnského divadla Bolek Polívka se 22. 2. 2020 oženil. Vzal si svoji dlouholetou partnerku Marcelku.
28.02.2020 - 14:00
Nově zrekonstruovaná loď dopravního podniku si žádá nové jméno. Brňané budou v průběhu března hlasovat o jejím názvu.
28.02.2020 - 10:30
Loňského listopadu objevil náhodný muž na procházce Pod Vápenicí na Blanensku mrtvé tělo člověka. Policisté nyní ostatky identifikovali.
28.02.2020 - 08:23
Projekt participativního rozpočtu chce dosáhnout zlepšení kvality kohoutkové i odpadní vody. Radní schválili výzvu na nabídky veřejné zakázky „Studie – Za zdravější a lepší vodu v Brně".
27.02.2020 - 19:00
Včera odpoledne usmrtil vlak na Hodonínsku postaršího muže. Přecházel přes koleje a upadl. Jedoucí vlak už nezastavila ani rychlobrzda.
27.02.2020 - 15:30
Komentáře