Reklama
reklama

Podnikatele z centra čekají komplikace

Auta a centrum města. Na jedné straně řidiči, kteří se k srdci jihomoravské metropole potřebují přiblížit z nejrůznějších důvodů, ale nevlastní-li patřičná povolení, je jim to zapovězeno. A na straně druhé chodci, bezpečnost a snaha omezit provoz v již tak dost rušné části města. Zhruba od ledna příštího roku by zde měla začít fungovat nová pravidla. Ta se dotknou nejen motoristů, ale zároveň i živnostníků sídlících v centru. Omezen totiž bude i čas pro zásobování.

Nová koncepce vjezdů do regulované oblasti by měla podle radních přinést přísnější regulaci v pěší zóně a naopak uvolnění v ostatních oblastech historického jádra. „Změny v regulaci vjezdů byly nutné. Vyvažujeme přitom dva aspekty – na jedné straně je potřeba nastavit pravidla tak, aby byly bez problému zajištěny služby v daném území, aby se lidé dostali bez zbytečných komplikací k institucím sídlícím v samotném centru. Na straně druhé je třeba mít na zřeteli bezpečnost chodců a dalších účastníků provozu. Výsledkem je nakonec rozdělení historického jádra funkčně na dva typy oblastí: na pěší zónu a ostatní oblasti,“ shrnula primátorka Markéta Vaňková.

Vjezdy a jejich kontrola budou fungovat v režimu 24/7 a na vše bude nepřetržitě dohlížet kamerový systém. Týkat se to bude vlastní pěší zóny, tedy náměstí Svobody i Masarykovy ulice, a nově i Zelného trhu a ulice Rašínova. Celodenní povolení k vjezdu budou mít pouze rezidenti a abonenti ze zmíněné zóny, majitelé parkovacích a vyhrazených parkovacích stání, městská policie, integrovaný záchranný systém, pečovatelské a sociální služby a osoby zdravotně a tělesně postižené. Stejný režim bude navíc platit i pro taxislužby. Na základě doložení důvodu či potvrzení rezidenta budou do lokality moci vjet například i stěhováci či opraváři. Znatelně se systém dotkne zásobování.

Pro tyto účely se sem vozy totiž dostanou pouze v době od 6 do 10:30 hodin. Na firmy a zařízení sídlící v srdci města tak čeká další nástraha. Po EET a rezidentním parkování, které si vyžádaly změny v jejich fungování, je nyní čekají další. Omezení totiž přinese komplikace těm podnikům, které se Brňanům otevírají až v poledních či pozdějších hodinách. „Určitě to pro nás není dobrá zpráva. Otevíráme až v 15 hodin a teď budou muset zaměstnanci chodit do práce o mnoho hodin dříve. Což musíme zaplatit. Možná si to celkově vyžádá změnu naší otevírací doby. Každopádně už teď je jasné, že to přinese náklady navíc,“ myslí si majitel restaurace v místě, kterého se pravidla dotknou. „Ráno tady vždy někdo je, takže to asi vyřešíme. Problém vidím spíše v tom, že zásobování třeba z pivovarů jezdí v určitém časovém rozmezí, ale mnohdy se stane, že se zdrží třeba v zácpě. A když to sem nestihne, tak zůstaneme bez zásob. A to pak můžu na den zavřít,” dodává majitel dalšího podniku pan Petr.

Mírnější regulace budou platit pro oblasti, které radnice nazvala jako ostatní. Ty se týkají ulic Jezuitská, Měnínská, Bašty a Veselá, ve kterých si budou muset motoristé dávat pozor pouze na vyhrazená místa k parkování, která slouží místním nebo abonentům.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře