Reklama
reklama

Poblíž centra vyrostou byty pro mladé rodiny

Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní bydlení potřebuje šetřit více než šest let, a to za předpokladu, že neutrácí za nic jiného. Paralelně však rostou i ceny nájemného a především pro mladé páry je tak cesta k osamostatnění se složitá.

Právě bydlení v podnájmu přitom volí mladí nejčastěji. Představuje totiž rychlou variantu, jak bydlet ve svém a na první pohled působí i jako levný způsob. Jenže právě v tomto bodě se mladé domácnosti často mýlí a po sečtení veškerých nákladů zjistí, že výše nájemného si vyžádá většinu jejich finančních prostředků. Další možností je pak zažádat si o startovací byt.

Ten mohou získat právě mladí občané, kteří zahajují samostatný život. Nájemní smlouva se přitom uzavírá na dobu určitou. Základní podmínkou je, aby byli žadatelé zletilí a nevlastnili žádný jiný byt či rodinný dům.

V jihomoravské metropoli vznikne v nejbližší době hned několik desítek nových startovacích bytů. Za tímto účelem se Rada města Brna rozhodla opravit dvoupodlažní dům v ulici Křenová. Ten je nyní ve špatném technickém stavu. „Naším záměrem je dům zrekonstruovat s důrazem na jeho původní neobarokní kompozici fasády a opět nabídnout k bydlení. Byty by byly využívány, vzhledem k jejich velikosti a poloze, jako startovací. Návrhová studie zde počítá až s šesti byty o velikosti 2+kk až 3+1. Nebytový prostor by byl vhodný pro občerstvení a obsluhu přiléhající cyklostezky Brno–Vídeň,“ přiblížil první náměstek primátora Petr Hladík. Noví nájemníci by zde mohli bydlet již od poloviny roku 2019 a předběžné náklady se vyšplhají na 22 milionů korun.

Stavět se bude i v ulici Vojtova. Vyrostou zde dva bytové domy. „V rámci výstavby vznikne v lokalitě 116 nových bytů, z nichž bude 30 bytů startovacích a 86 bude určeno pro seniory. Společně s tímto zde vznikne i více než 90 parkovacích míst a velká nebytová plocha. Díky tomu budou v jednom z bytových domů vybudovány nové prostory pro provoz pečovatelské služby Brno-střed, pobočka Knihovny J. Mahena a nová pobočka Kulturního vzdělávacího střediska Brno-střed,“ vedl Hladík. Na místě momentálně probíhá archeologický výzkum. Celkové náklady na přípravu i realizaci činí 410 milionů korun a hotovo by mělo být ke konci roku 2019.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře