Reklama
reklama

Poblíž centra vyrostou byty pro mladé rodiny

Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní bydlení potřebuje šetřit více než šest let, a to za předpokladu, že neutrácí za nic jiného. Paralelně však rostou i ceny nájemného a především pro mladé páry je tak cesta k osamostatnění se složitá.

Právě bydlení v podnájmu přitom volí mladí nejčastěji. Představuje totiž rychlou variantu, jak bydlet ve svém a na první pohled působí i jako levný způsob. Jenže právě v tomto bodě se mladé domácnosti často mýlí a po sečtení veškerých nákladů zjistí, že výše nájemného si vyžádá většinu jejich finančních prostředků. Další možností je pak zažádat si o startovací byt.

Ten mohou získat právě mladí občané, kteří zahajují samostatný život. Nájemní smlouva se přitom uzavírá na dobu určitou. Základní podmínkou je, aby byli žadatelé zletilí a nevlastnili žádný jiný byt či rodinný dům.

V jihomoravské metropoli vznikne v nejbližší době hned několik desítek nových startovacích bytů. Za tímto účelem se Rada města Brna rozhodla opravit dvoupodlažní dům v ulici Křenová. Ten je nyní ve špatném technickém stavu. „Naším záměrem je dům zrekonstruovat s důrazem na jeho původní neobarokní kompozici fasády a opět nabídnout k bydlení. Byty by byly využívány, vzhledem k jejich velikosti a poloze, jako startovací. Návrhová studie zde počítá až s šesti byty o velikosti 2+kk až 3+1. Nebytový prostor by byl vhodný pro občerstvení a obsluhu přiléhající cyklostezky Brno–Vídeň,“ přiblížil první náměstek primátora Petr Hladík. Noví nájemníci by zde mohli bydlet již od poloviny roku 2019 a předběžné náklady se vyšplhají na 22 milionů korun.

Stavět se bude i v ulici Vojtova. Vyrostou zde dva bytové domy. „V rámci výstavby vznikne v lokalitě 116 nových bytů, z nichž bude 30 bytů startovacích a 86 bude určeno pro seniory. Společně s tímto zde vznikne i více než 90 parkovacích míst a velká nebytová plocha. Díky tomu budou v jednom z bytových domů vybudovány nové prostory pro provoz pečovatelské služby Brno-střed, pobočka Knihovny J. Mahena a nová pobočka Kulturního vzdělávacího střediska Brno-střed,“ vedl Hladík. Na místě momentálně probíhá archeologický výzkum. Celkové náklady na přípravu i realizaci činí 410 milionů korun a hotovo by mělo být ke konci roku 2019.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto
Policisté cizinecké policie zkontrolovali v Brně 1162 lidí. Při akci, která proběhla ve středu a ve čtvrtek, se zaměřili při kontrole na cizince a oprávněnost pobytu a pátrání po osobách a věcech....
20.10.2017 - 16:07
Ulice Kotlářská je od dnešních brzkých ranních hodin mezi křižovatkami s ulicemi Bayerova a Tučkova uzavřena pro veškerou individuální dopravu.
20.10.2017 - 14:37
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Komentáře