Reklama
reklama

Poblíž centra vyrostou byty pro mladé rodiny

Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní bydlení potřebuje šetřit více než šest let, a to za předpokladu, že neutrácí za nic jiného. Paralelně však rostou i ceny nájemného a především pro mladé páry je tak cesta k osamostatnění se složitá.

Právě bydlení v podnájmu přitom volí mladí nejčastěji. Představuje totiž rychlou variantu, jak bydlet ve svém a na první pohled působí i jako levný způsob. Jenže právě v tomto bodě se mladé domácnosti často mýlí a po sečtení veškerých nákladů zjistí, že výše nájemného si vyžádá většinu jejich finančních prostředků. Další možností je pak zažádat si o startovací byt.

Ten mohou získat právě mladí občané, kteří zahajují samostatný život. Nájemní smlouva se přitom uzavírá na dobu určitou. Základní podmínkou je, aby byli žadatelé zletilí a nevlastnili žádný jiný byt či rodinný dům.

V jihomoravské metropoli vznikne v nejbližší době hned několik desítek nových startovacích bytů. Za tímto účelem se Rada města Brna rozhodla opravit dvoupodlažní dům v ulici Křenová. Ten je nyní ve špatném technickém stavu. „Naším záměrem je dům zrekonstruovat s důrazem na jeho původní neobarokní kompozici fasády a opět nabídnout k bydlení. Byty by byly využívány, vzhledem k jejich velikosti a poloze, jako startovací. Návrhová studie zde počítá až s šesti byty o velikosti 2+kk až 3+1. Nebytový prostor by byl vhodný pro občerstvení a obsluhu přiléhající cyklostezky Brno–Vídeň,“ přiblížil první náměstek primátora Petr Hladík. Noví nájemníci by zde mohli bydlet již od poloviny roku 2019 a předběžné náklady se vyšplhají na 22 milionů korun.

Stavět se bude i v ulici Vojtova. Vyrostou zde dva bytové domy. „V rámci výstavby vznikne v lokalitě 116 nových bytů, z nichž bude 30 bytů startovacích a 86 bude určeno pro seniory. Společně s tímto zde vznikne i více než 90 parkovacích míst a velká nebytová plocha. Díky tomu budou v jednom z bytových domů vybudovány nové prostory pro provoz pečovatelské služby Brno-střed, pobočka Knihovny J. Mahena a nová pobočka Kulturního vzdělávacího střediska Brno-střed,“ vedl Hladík. Na místě momentálně probíhá archeologický výzkum. Celkové náklady na přípravu i realizaci činí 410 milionů korun a hotovo by mělo být ke konci roku 2019.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře