Reklama
reklama

Placené stání v Brně se rozšíří o 11 oblastí

V příštím roce přibude v Brně 11 nových oblastí placeného stání. Jejich zavádění bude postupné od června do listopadu 2020. Postupné přidávání modrých zón se však mezi některými setkalo s kritikou.

Od června příštího by se mělo brněnské rezidentní parkování začít rozšiřovat. Kromě Brna-středu tak lidé na modré zóny narazí také v Králově Poli a v Žabovřeskách. Od 1. června by se do modra měly začít zabarvovat ulice Dřevařská, Rybářská, Bezručova a Křídlovická. Od 3. srpna čeká placené stání na řidiče v ulicích Staňkova a Botanická. V polovině září přijdou na řadu ulice Špitálka, Trnitá a Žižkova a v půlce listopadu se k rezidentnímu parkování přidají ulice Chodská a Zborovská.

Toto postupné rozšiřování se však setkalo s vlnou kritiky. „Když se bude zavádět placené stání postupně, akorát to situaci zhorší. Auta to vyžene na okraj modrých zón, takže některé ulice budou zaplněné, a některé prázdné,“ zní komentář na sociální síti Facebook. „Jsem ze Žabovřesk a bydlím v Mozolkách, což je těsně za hranicí zóny, takže nebudu moct ve své části zaparkovat. Navíc v Žabovřeskách je minimum oblastí, kam lidé dojíždí. Parkují tu hlavně rezidenti, takže tady rezidentní parkování postrádá smysl,“ komentuje zprávu o rozšiřování jiný uživatel. To však na druhou stranu jiný komentující odmítá: „Bydlím blízko ulice Tábor a je to tady přesně naopak. Lidé dojedou ráno, zaparkuji u nás před domem a jdou na trolejbus číslo 36. Pozdě odpoledne nebo večer pak zase odjíždějí. Snad to někomu pomůže.“

Ulice Křídlovická, Bezručova a Dřevařská budou patřit do zóny B. Regulace zde tak bude platit celodenně a návštěvníci, kteří nemají oprávnění pro rezidenty či abonenty, budou mít první hodinu stání zdarma, poté zaplatí za každou hodinu 30 korun. Mohou zde také využít návštěvnické předplacené oprávnění za 400 korun na týden, 1200 korun na měsíc nebo 12 tisíc korun za rok. U všech ostatních nově zaváděných oblastí pro rok 2020 se počítá se zónou C. I v ní mají návštěvníci první hodinu zdarma, dále platí 20 korun za hodinu parkování, a to pouze v době od 17 do 6 hodin. Přes den zde mohou i návštěvníci parkovat zdarma. Pro rezidenty a abonenty jsou pravidla jednotná bez ohledu na zóny.

Podle města bral odbor dopravy při vypracovávání harmonogramu zavádění modrých zón v úvahu několik aspektů, jako je současný stav parkování v lokalitách nebo možnosti realizace dopravního značení. Vliv má také počasí. Vodorovné dopravní značení je možné provádět až po ukončení zimního období. Proto se první oblasti v příštím roce přidají až v červnu.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Bezpečnější přecházení silnice a především zlepšení přístupu pro osoby s omezenou schopností. To je cílem rekonstrukce zastávky Grohova. Ta bude nově bezbariérová.
27.05.2020 - 16:08
Místo výmolů a prasklin vyrovnání povrchu ochrannou vrstvou mikrokoberce, který výrazně prodlouží životnost silnice. Nový živičný kabát dostanou v letošním a příštím roce čtyři úseky silnic II. třídy...
27.05.2020 - 09:00
Zásobárny pitné vody by Brňané mohli najít pod povrchem svého města. Tzv. artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel města v případě dlouhotrvajícího sucha.
26.05.2020 - 08:15
Pondělní dopoledne se na jihomoravských silnicích neslo ve znamení nehod. V rozmezí tří hodin zasahovali hasiči u šesti dopravních střetů, během kterých se zranilo pět osob a zemřela mladá řidička.
25.05.2020 - 16:14
První návštěvníci mohou po více než dvouměsíční nucené pauze zavítat do jeskyní Moravského krasu, které se veřejnosti otevřely poslední květnové pondělí.
25.05.2020 - 12:52
V brněnských ulicích se mělo podle deklarace, kterou podepsalo město se společností ŠKODA AUTO DigiLab, objevit až 250 elektrických sdílených skútrů BeRider. Plány se však nyní kvůli současné situaci...
25.05.2020 - 07:20
Komentáře