Reklama
reklama

Petra Špalková: Na Zelňáku se cítím jako v přímořském letovisku

Vyrůstala v brněnském Bronxu, začínala v Divadle na provázku a k Brnu má dodnes kladný vztah. Odstartovala tam kariéru, která ji dovedla až k Českým lvům. Na divadelních prknech ji můžete vidět v představení Lež, na obrazovkách třeba ve filmu Krajina ve stínu či seriálu Stíny v mlze, kde hraje kriminalistku. Detektivem by v reálu být nechtěla, avšak prozradila nám, že by ji lákala práce se zvířaty.

Jste rodilá Brňačka. Jaké bylo pro vás dětství v moravské metropoli? Jak se podle vás za ta léta Brno proměnilo, ať už kulturně nebo jako město k životu?

Vyrostla jsem na Cejlu, v Bronxu. Hrát divadlo jsem chodila jen kousek do Domu umění, kde sídlilo Divadlo na provázku. Základní školu jsem vyšla na Bakalce, ta měla a má skvělou úroveň a do života mi hodně dala. Bylo to město milované, ale s přídechem maloměsta. Teď mi připadá, že se úroveň vysoko zvedla, na Zelňáku a okolí mám vždy pocit, že jsem v nějakém přímořském letovisku, vysokou úroveň tam má gastronomie a celkově nálada a energie města je mi velmi libá.

Jak vzpomínáte na působení v Divadle na provázku? Chybí vám v něčem?

Provázek byl a je srdeční záležitost, která mě zásadně formovala na mnoha úrovních. Po pracovní stránce mě naučila především tomu, že se divadlo dělá v pospolitosti, že je to trochu druhá rodina, okruh blízkých. Vychovávali si své dětské herce v dětském studiu, což je třeba v současné době naprosto nadstandardní, že by při repertoárovém divadle někdo věnoval tolik času, energie a své řekněme tvůrčí síly takovému množství dětí. Potkala jsem se tam se spoustou skvělých herců a především skvělých lidí, na které dodnes ráda vzpomínám. Měla jsem štěstí, že jsem měla krátké vlasy, takže jsem do určitého věku hrála holky i kluky a měla dost široký repertoár. A díky Petru Scherhauferovi a Bolku Polívkovi, v jejichž režiích jsem hrála nejčastěji, jsem poznala, že herec vydrží mnoho, i když si často myslí, že už je u konce svých sil.

Vnímáte nějaké viditelné rozdíly mezi brněnským a pražským publikem?

Žádný citelný rozdíl nevnímám, možná že brněnské publikum je vděčnější, není tak “přesycené”.

Na jaká představení a role v podání Petry Špalkové se mohou diváci těšit v nejbližší době?

Jsem stálým hostem Divadla Verze, které od této sezóny začne hrát všechny své inscenace v Divadle v Celetné. Tam mám svou milovanou Lež francouzského dramatika Floriana Zellera. Hraju v ní pár s Petrem Lněničkou a je to jízda. S Divadlem v Celetné se rýsuje i další má spolupráce se spolkem Kašpar, který léta vede můj bratr Jakub - takžebych své nové divadelní sezóně dala nadpis „návrat domů“. Jen nám všem přeju, aby v rámci koronakrize proběhla, nepoložila malé a nezávislé soubory a divadla.

Jakému projektu teď věnujete nejvíce času?

V současné době věnuji téměř všechen čas natáčení kriminálního seriálu Stíny v mlze, který točíme s Radimem Špačkem v Ostravě.

Petra Špalková a Petr Lněnička v představení Lež. Foto: Ludmila Christov

Máte nějaký recept na to jak sladit kariéru s rodinou, nebo když je prostě moc práce, čas pro rodinu musí stranou?

Je to tak, že když je hodně práce, snažíme se s mužem, aby to děti pocítily co nejméně, což nám tak nějak střídavě oblačno snad vychází.

Do konce roku vás čeká dotáčení seriálu Stíny v mlze, kde hrajete kriminalistku Magdu Malou. Dovedla byste si v reálném životě představit povolání detektiva?

Nevím, jestli bych byla dobrým detektivem – špatně snáším pohled na krev a jsem bytost spíše emotivní a empatická. Myslím, že pro kriminalistu je vhodnější racionální přístup, analýza a schopnost držet si odstup od lidí. A mít jasně nastavené hranice.

Přemýšlela jste, jaké jiné povolání byste zvolila, kdybyste se z nějakého důvodu nemohla stát herečkou či pedagožkou?

Od dětství mě to táhlo ke zvířatům. Takže bych přemýšlela buď o veterině, práci v zoo či velkochovu zvěře.

Film Krajina ve stínu, seriál Stíny v mlze… čeká vás v nejbližší době role v nějakém naopak vyloženě pozitivním, veselém či komediálním díle?

Mám na repertoáru tolik komedií, že jsem ráda, že nastává vážnější, hlubší a i trochu noir období v mém pracovním životě. Nemůžu si stěžovat.

Během své kariéry jste získala několik ocenění, ať už to byla Cena Thálie a nebo Čeští lvi. Co pro vás tato ocenění znamenají a co by pro vás bylo největším oceněním do budoucna? Máte nějaký sen?

Ty ceny mají cenu pouze pro můj pracovní život a já už nesním o ničem jiném, než aby mí blízcí i já byli zdraví, šťastní a spokojení a aby byl klid a mír.

Děkuji za rozhovor

Autor: 
Jana Holubová
Aktuálně
Vládní opatření sice omezují pohyb lidí, ale brněnské hřbitovy zůstanou nadále otevřeny. Během Památky zesnulých bude dokonce jejich otevírací doba prodloužena. Mimo ni budou hřbitovy přístupné...
26.10.2020 - 17:35
Brněnské moře na půl roku opět osiří, končí 74. plavební sezóna. Přesto, že ji ovlivnila koronavirová pandemie a byla o šest týdnů kratší, lodě převezly 243 tisíc cestujících. Největším tahákem letos...
25.10.2020 - 17:52
Průměrná cena za metr čtvereční volného bytu v brněnské novostavbě stoupla za poslední čtyři roky o 48 procent. Dosahuje částky 88 tisíc korun, což je o necelých třicet tisíc méně než v hlavním městě...
24.10.2020 - 11:44
Devítičlenného hloučku před nákupním centrem nedaleko hlavního nádraží si včera večer všimla hlídka městské policie.
22.10.2020 - 16:20
Podle aktuální epidemiologické situace navyšuje FN Brno počty lůžek. Tento týden je kapacita pro covid pozitivní pacienty kolem 150 lůžek, dalších 50 může nemocnice poskytnout během pár dní, pokud...
22.10.2020 - 09:31
Nepříznivý vývoj epidemie koronaviru přiměl městskou policii k výraznému omezení přístupu do svých objektů.
21.10.2020 - 19:53
Komentáře