Reklama
reklama

Ostatky Ivana Rullera budou uloženy na Ústředním hřbitově

Svou prací se zapsal do brněnských dějin. Díky němu stojí hala Rondo či sportovní hala Vysokého učení technického (VUT). Architekt Ivan Ruller zemřel 25. března loňského roku. Brněnští radní nyní rozhodli, že jeho ostatky budou uloženy na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova.

Ivan Ruller tak bude odpočívat po boku dalších významných brněnských osobností, jakými jsou například Bohuslav Fuchs, Leoš Janáček nebo Karel Absolon. „Místo posledního odpočinku Ivana Rullera bude odpovídat důležitosti jeho osobnosti nejen v kontextu města Brna, ale také důležitosti jeho tvůrčích děl obecně. Svými pracemi se nesmazatelně zapsal do stávající podoby města – vzpomeňme například halu Rondo či sportovní halu VUT. Své celoživotní dílo navíc předal do sbírkového fondu dějin architektury Muzea města Brna, je také nositelem Ceny města Brna z roku 1994,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Pirátská strana).

Radní rovněž souhlasili s vybudováním většího náhrobku, jehož cena se bude pohybovat od 200 do 400 tisíc korun. Tyto náklady zaplatí město Brno.

Prof. Ing. arch. Ivan Ruller (17. 11. 1926 – 25. 3. 2018) byl reprezentantem funkcionalistického proudu moderní architektury a pedagogem. Do architektury často začleňoval výtvarná díla významných umělců. Po roce 1968 čelil perzekuci a působil v méně oficiálních sdruženích. Po sametové revoluci byl prvním demokraticky zvoleným děkanem Fakulty architektury VUT v Brně a v roce 1994 byl jmenován profesorem. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění, a to například medaili prezidenta republiky Za zásluhy 2. stupně v oblasti umění a řadu dalších. Od roku 1990 měl vlastní architektonickou kancelář. Jeho ateliér v posledním období pracoval na projektu úprav brněnského nábřeží Svratky. Aktivně se vyjadřoval rovněž k otázce přestavby brněnského železničního uzlu.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
V neděli 5. května 2019 se v areálu brněnské Riviéry uskuteční již 5. ročník Festivalu těhotenství a rodiny. Pro návštěvníky je připravena řada odborných přednášek a workshopů, happening Mám svou...
19.04.2019 - 09:23
Minibus Foto: MMB
Překonat vzdálenosti na největším brněnském hřbitově pomůže zejména starším lidem minibus. Třikrát za hodinu objede hřbitov po vyznačené trase a zastaví kdekoli na znamení. Pokud se jeho využití...
18.04.2019 - 12:55
Hořící vlak Foto: HZS JMK
Osobní vagón blízko brněnského AZ Toweru začal ve středu před devátou hodinou večer hořet. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu.
18.04.2019 - 05:00
Losování Foto: MMB
Celkem 47 jihomoravských firem si včera odneslo kreativní voucher v podobě poukazu na spolupráci s regionálními kreativci ve výši až 100 tisíc korun. O tom, kdo si voucher odnesl, rozhodl los.
17.04.2019 - 15:53
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Ke srážce nákladního auta s dodávkou došlo dnes před sedmou hodinou ráno na silnici u Polánky poblíž Ivančic. Šedesátiletý řidič dodávky na místě svým zraněním podlehl.
17.04.2019 - 11:52
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Čtvrtý ročník festivalu Ochutnej svět nabídne 26. a 27. dubna chutě a vůně z celého světa. Návštěvníci ochutnají hmyz, africkou kuchyni nebo třeba havajské Poke.
17.04.2019 - 08:00
Komentáře