Reklama
reklama

Ostatky Ivana Rullera budou uloženy na Ústředním hřbitově

Svou prací se zapsal do brněnských dějin. Díky němu stojí hala Rondo či sportovní hala Vysokého učení technického (VUT). Architekt Ivan Ruller zemřel 25. března loňského roku. Brněnští radní nyní rozhodli, že jeho ostatky budou uloženy na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova.

Ivan Ruller tak bude odpočívat po boku dalších významných brněnských osobností, jakými jsou například Bohuslav Fuchs, Leoš Janáček nebo Karel Absolon. „Místo posledního odpočinku Ivana Rullera bude odpovídat důležitosti jeho osobnosti nejen v kontextu města Brna, ale také důležitosti jeho tvůrčích děl obecně. Svými pracemi se nesmazatelně zapsal do stávající podoby města – vzpomeňme například halu Rondo či sportovní halu VUT. Své celoživotní dílo navíc předal do sbírkového fondu dějin architektury Muzea města Brna, je také nositelem Ceny města Brna z roku 1994,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Pirátská strana).

Radní rovněž souhlasili s vybudováním většího náhrobku, jehož cena se bude pohybovat od 200 do 400 tisíc korun. Tyto náklady zaplatí město Brno.

Prof. Ing. arch. Ivan Ruller (17. 11. 1926 – 25. 3. 2018) byl reprezentantem funkcionalistického proudu moderní architektury a pedagogem. Do architektury často začleňoval výtvarná díla významných umělců. Po roce 1968 čelil perzekuci a působil v méně oficiálních sdruženích. Po sametové revoluci byl prvním demokraticky zvoleným děkanem Fakulty architektury VUT v Brně a v roce 1994 byl jmenován profesorem. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění, a to například medaili prezidenta republiky Za zásluhy 2. stupně v oblasti umění a řadu dalších. Od roku 1990 měl vlastní architektonickou kancelář. Jeho ateliér v posledním období pracoval na projektu úprav brněnského nábřeží Svratky. Aktivně se vyjadřoval rovněž k otázce přestavby brněnského železničního uzlu.

Zdroj: TZ

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Dívka odešla z koupaliště Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nedělní návštěvu kohoutovického aquaparku ukončily předčasně neshody mezi rodiči a desetiletou dívkou. Dcera se podle šestatřicetileté ženy volající na linku 156 urazila a odešla z areálu.
25.06.2019 - 09:36
Brněnské letiště Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Do výběrového řízení na leteckého dopravce pro spojení z Brna do Mnichova nepřišla žádná nabídka. Včera skončila lhůta pro podání nabídek. Brno tak zůstane bez linky do Mnichova.
25.06.2019 - 08:00
Několik silnic druhé a třetí třídy v Jihomoravském kraji čeká rekonstrukce. Dělníci opraví například cesty mezi Starovičkami, Rakvicemi a Břeclaví, Šaraticemi a Milešovicemi nebo Újezdem u Brna a...
24.06.2019 - 20:00
Letní kino v historických kulisách radnice Brna-střed je opět zde. Na adrese Dominikánská 2 se od 28. června 2019 až do 30. srpna 2019 budou každý den a za každého počasí promítat kinematografické...
24.06.2019 - 17:19
Pavilon G Foto: FN Brno
Fakultní nemocnice Brno začala s velkou rekonstrukcí Psychiatrické kliniky. Opraví pavilon G v Bohunicích z roku 1962, který svým účelům již nevyhovuje.
24.06.2019 - 13:57
Foto z akce Foto: Fire Brno
Mladá žena spadla v neděli dopoledne z lomu Hády. V těžko přístupném terénu ji našel kolemjdoucí. Vrtulník zraněnou transportoval do nemocnice. Žena utrpěla vážná zranění.
24.06.2019 - 07:00
Komentáře