Reklama
reklama

Odskočit si v Brně mnohdy není legrace

Doby, kdy se v předvánoční době naplnila pobočka známého amerického jídelního řetězce na náměstí Svobody všemi, koho do jejích útrob nezavedla touha po občerstvení, ale nutnost použít místní toaletu, dávno minuly. Návštěvu WC zde totiž zpoplatnili a Brňanům i turistům nezbývá než hledat jinou alternativu.
Některé fungují jen ve všední dny. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová
některých případech je rekonstrukce nutná. Foto: Centrum news / Lenka Gregorová

Zvláště ve vánoční době, kdy svařená vína a punče tečou v srdci jihomoravské metropole proudem a návštěvníci vánočních trhů se zde zdržují do pozdních večerních hodin, je odskočit si na veřejnou toaletu často problém. Mnoho jich totiž zavírá již kolem 18 hodiny nebo i dříve. Je to případ například toalet umístěných v Nádražní ulici naproti hlavní poště, končí se zde od pondělí do pátku v 18 hodin, v sobotu dokonce o čtyři hodiny dříve. Mnohdy je zase problém je vůbec najít. Hned na náměstí Svobody, v obchodním centru Omega, se vedle eskalátorů ukrývá kolemjdoucím jedna záchrana, toalety zde ale rovněž zavírají již v 18 hodin. „To mi přijde brzo. Když jsou kolem Vánoc trhy nebo zase v létě chodí člověk dlouho po městě, využil by je i mnohem později. A asi mám zrovna na tyto toalety smůlu. Chtěla jsem je několikrát použít během víkendu, ale to jsou zavřené. Jinak jsou ale čisté, takže to je z mého pohledu v pořádku,“ podělila se o názor Aneta Gorecká. Zmíněné toalety jsou zpoplatněny desetikorunou. Dobrou startovací pozici mají ti, kdo si během večera potřebují odskočit v blízkosti Mečové ulice. Toalety naleznou v obchodním domě Velký Špalíček. Za jejich použití zaplatí 5 korun a zavírá se zde až půl hodiny před půlnocí. K dispozici jsou i záchody v dalších nákupních centrech, jako je Tesco na Dornychu, které jsou od pondělí do soboty přístupné do deváté hodiny večerní, v neděli o hodinu méně, či v Galerii Vaňkovka, kam mohou všichni potřební zamířit denně až do desáté hodiny večerní.

A které z brněnských veřejných toalet jsou otevřeny nonstop? Například ty v Joštově ulici či v podchodu nádraží Českých drah. Za návštěvu všech je však nutné zaplatit. Od počátku letošního roku nabízí služby veřejných toalet ve vlastní správě zcela zdarma městská část Brno-střed. Jedná se konkrétně o toalety v parku při ulic Rooseveltově, v Tržnici Brno na Zelném trhu, o toalety na konci Uličky Václava Havla na Kapucínských zahradách a toalety, které jsou součástí kaváren v Björnsonově sadu a na Mendlově náměstí. Všimnout si Brňané mohou i vchodu do toalet na Malinovského náměstí proti budově Magistrátu města Brna. Ty jsou však nyní kvůli špatnému technickému stavu uzavřeny a jejich rekonstrukce je v plánu na počátku roku 2019. Právě radnice Brno-střed přináší i další alternativu, jak situaci na mapě brněnských veřejných WC vylepšit. Již podruhé totiž spustila dotační program FREE WC. Jeho cílem je finančně podpořit restaurační zařízení ve středu města, která bezplatně a bez požadavku na útratu umožňují využití svých toalet pro občany i turisty. Jako protihodnotu získají přihlášené podniky roční dotaci ve výši 10 tisíc korun, která má být příspěvkem na náklady na úklid a hygienické potřeby.

Podle radnice je systém veřejně přístupných toalet ve světě běžný a turisté jsou na něj zvyklí. Brněnští restauratéři však mají v mnoha případech jiný názor. Dokládá to i počet podniků, které výzvu využily loni a s radnicí podepsaly smlouvu. Bylo jich pouze pět. V letošním roce má přitom Brno- -střed na program vyčleněno celkem 370 000 korun. Jedním z důvodů, proč jsou provozovatelé restaurací, kaváren a barů k dotačnímu programu skeptičtí, je i podmínka označit podnik logem FREE WC, jiní neví, jak by služba fungovala v praxi. „Neumím si představit, že k nám zavítá například zájezd třiceti turistů, kteří potřebují využít toaletu. Budou stát ve frontě, mezi nimi budou obsluhovat číšníci a v restauraci sedět a jíst i naši hosté. To by je obtěžovalo, právě oni by totiž měli mít bezproblémové použití zaručeno především. A navíc v našem historickém prostředí by to celkově omezilo provoz,“ myslí si Jan Hanuška, majitel Restaurace L.A.G. na Kopečné. „Pokud někdo nutně potřebuje využít toaletu, samozřejmě jej ale nevyhodíme a umožníme mu to,“ dodává. Kromě označení bude radnice sledovat u podniků i další kritéria, jako je umístění a vzhled provozovny a toalet, možnost využití přebalovacího pultu či například bezbariérovost prostor.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře