Reklama
reklama

Odkaliště Hády předčí i park Lužánky

Zanedbaný prostor s černými skládkami mezi brněnskými Vinohrady a Líšní by se měl proměnit v jeden z největších parků v Brně. Návrhy studentů, kteří se nad možnou podobou parku zamýšleli, jsou k vidění v Urban centru do 25. srpna. Nechybí ani vítězný návrh.

Největší brněnský park Lužánky by se již brzy mohl ocitnout na pomyslném druhém místě. Předčit by jej měl městský park určený k rekreaci a volnočasovým aktivitám, který vznikne na místě bývalého odkaliště Hády a svojí rozlohou bude o celý jeden hektar větší než Lužánky. Pro revitalizaci odkaliště se rozhodli především studenti z brněnských univerzit sdružení pod iniciativou Studentské Brno. „Na začátku jsme jen chtěli vyčistit některá místa v Brně od odpadků, a právě jedním z těchto míst bylo i odkaliště Hády. Později jsme si řekli, že se jedná o zajímavý a jedinečný prostor v Brně, který by se dal využít pro rekreaci," popisuje záměr projektu Michal Hořínek, který je ambasadorem iniciativy Studentské Brno.

Na společných schůzkách s vedením města Brna se domluvili na realizaci samotného projektu, se kterým  souhlasil i majitel pozemku – společnost Teplárny Brno. „Najít využití pro lokalitu na Hádech jsme chtěli již dlouho. Projekty, s nimiž nás oslovily v minulosti různé subjekty, se ale nakonec ukázaly jako neproveditelné. Studenti však přišli s jasnou vizí, která vycházela z dané lokality,“ uvádí generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

 Do architektonicko-krajinářské soutěže se přihlásilo přes šedesát studentů a finální podklady odevzdalo šest týmů složených z různých univerzit. Všechny návrhy mohou zájemci zhlédnout do 25. srpna v Urban centru. Mezi autory vítězného návrhu patří Sebastian Loder, Nina Krajčírová, Vojtěch Urban, Peter Mezei a Veronika Očadlíková, kteří vytvořili projekt ohleduplný k přírodě. Stezky v parku budou tvořit prkna, pod nimiž se nachází koryta, která svádí srážkovou vodu do modulárního systému nádrží s půdou a čistícími rostlinami a mikroby. Dále v jejich návrhu nechybí lavičky, prolézačky a trampolíny pro děti, ale také malé zahrádky pro pěstování zeleniny.

Největší park v Brně by měl začít vznikat již v zimě, a to postupně v několika odborně řízených etapách. Svojí rozlohou nebude zasahovat ani do chráněných oblastí, ani do nedalekého lomu. Na samotnou realizaci pak budou dohlížet i odborníci z Mendelovy univerzity. „Je skvělé, že se na tvorbě parku podílí studenti. Přináší do něj nový neotřelý pohled a získávají zkušenosti do svého života a budoucího zaměstnání. V současné době se může zapojit i veřejnost a prostřednictvím webových stránek hlasovat o názvu parku, který se bude pojit s některou z brněnských osobností," doplňuje Hořínek.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře