Reklama
reklama

Odkaliště Hády předčí i park Lužánky

Zanedbaný prostor s černými skládkami mezi brněnskými Vinohrady a Líšní by se měl proměnit v jeden z největších parků v Brně. Návrhy studentů, kteří se nad možnou podobou parku zamýšleli, jsou k vidění v Urban centru do 25. srpna. Nechybí ani vítězný návrh.

Největší brněnský park Lužánky by se již brzy mohl ocitnout na pomyslném druhém místě. Předčit by jej měl městský park určený k rekreaci a volnočasovým aktivitám, který vznikne na místě bývalého odkaliště Hády a svojí rozlohou bude o celý jeden hektar větší než Lužánky. Pro revitalizaci odkaliště se rozhodli především studenti z brněnských univerzit sdružení pod iniciativou Studentské Brno. „Na začátku jsme jen chtěli vyčistit některá místa v Brně od odpadků, a právě jedním z těchto míst bylo i odkaliště Hády. Později jsme si řekli, že se jedná o zajímavý a jedinečný prostor v Brně, který by se dal využít pro rekreaci," popisuje záměr projektu Michal Hořínek, který je ambasadorem iniciativy Studentské Brno.

Na společných schůzkách s vedením města Brna se domluvili na realizaci samotného projektu, se kterým  souhlasil i majitel pozemku – společnost Teplárny Brno. „Najít využití pro lokalitu na Hádech jsme chtěli již dlouho. Projekty, s nimiž nás oslovily v minulosti různé subjekty, se ale nakonec ukázaly jako neproveditelné. Studenti však přišli s jasnou vizí, která vycházela z dané lokality,“ uvádí generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

 Do architektonicko-krajinářské soutěže se přihlásilo přes šedesát studentů a finální podklady odevzdalo šest týmů složených z různých univerzit. Všechny návrhy mohou zájemci zhlédnout do 25. srpna v Urban centru. Mezi autory vítězného návrhu patří Sebastian Loder, Nina Krajčírová, Vojtěch Urban, Peter Mezei a Veronika Očadlíková, kteří vytvořili projekt ohleduplný k přírodě. Stezky v parku budou tvořit prkna, pod nimiž se nachází koryta, která svádí srážkovou vodu do modulárního systému nádrží s půdou a čistícími rostlinami a mikroby. Dále v jejich návrhu nechybí lavičky, prolézačky a trampolíny pro děti, ale také malé zahrádky pro pěstování zeleniny.

Největší park v Brně by měl začít vznikat již v zimě, a to postupně v několika odborně řízených etapách. Svojí rozlohou nebude zasahovat ani do chráněných oblastí, ani do nedalekého lomu. Na samotnou realizaci pak budou dohlížet i odborníci z Mendelovy univerzity. „Je skvělé, že se na tvorbě parku podílí studenti. Přináší do něj nový neotřelý pohled a získávají zkušenosti do svého života a budoucího zaměstnání. V současné době se může zapojit i veřejnost a prostřednictvím webových stránek hlasovat o názvu parku, který se bude pojit s některou z brněnských osobností," doplňuje Hořínek.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře