Reklama
reklama

Od roku 2000 zdražily byty až šestkrát

Říká se, že pokrok je nevyhnutelný. V poslední dekádě se v Brně, ale i Jihomoravském kraji celkově, projevil v mnoha směrech. Jedním z nich jsou i změny na realitním trhu, především pak růst cen.

Ty se například v případě bytových jednotek na jihu Moravy zvýšily až šestkrát. Jak to vypadá s nemovitostmi v Brně nyní? Podle dat zveřejněných Českým statistickým úřadem letěly za posledních 10 let průměrné kupní ceny u rodinných domů a bytů v Jihomoravském kraji o 36 % vzhůru. Vyplývá to z informací získaných za rok 2018. Údaje o cenách nemovitostí vydávají statistici jednou za dva roky. Vycházejí v nich z přiznání k dani z převodu nemovitostí podaných novými majiteli.

A jak jsou na tom Brňané v porovnání se začátkem tisíciletí? Zatímco v roce 2000 vyšel metr krychlový v rodinném domě v průměru na 900 korun, v roce 2018 to už byly necelé tři tisíce. A v případě bytových jednotek si z necelých 6 tisíc připlatí až o zmíněný šestinásobek. Jaký je stav nyní? Zatímco například v roce 2017 museli zájemci zájemci o vlastní bydlení počítat s částkou v rozmezí 50 až 70 tisíc korun za metr, aktuálně je to výrazně více. V prvních měsících roku 2020 se cena většiny dostupných jednotek pohybuje mezi 70 a 90 tisíci za metr.

Z analýzy společnosti Trikaya vyplývá, že průměrná cena za metr všech prodaných bytů v loňském roce se vyšplhala na 74 700 korun. Poohlížíte-li se aktuálně po pořízení nového bydlení, počítejte s tím, že garsonky naleznete v nabídce realitních kanceláří v průměru za 3,2 milionu korun. Dvoupokojová bytová jednotka vyjde v průměru na 4,5 milionu a byt se třemi pokoji na 6,6 milionu. A které lokality patří v jihomoravské metropoli k těm nejdražším? V poptávce bodovalo především Brno-střed a dále městské části Bystrc, Královo Pole, Židenice a Brno-sever. Pro mnohé mladé rodiny je tak pořízení vlastního bydlení nedosažitelným snem. „Do budoucna se přiblížíme západnímu standardu a bude vzrůstat podíl nájemního bydlení. Mezi kupujícími totiž roste počet investorů.

V zásadě to ale není problém, pouze bude potřeba tomuto trendu přivyknout. Jako národ jsme totiž výjimečně fixovaní na vlastnické typy bydlení,“ říká Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya. Dalším z důsledků aktuálního trendu je i to, že samotné vlastnictví nemovitosti se začíná vyplácet více než její pronájem. „Ten, kdo před zrušením Aktualizace územního plánu v Brně v roce 2015 koupil průměrný šedesátimetrový byt, do dnešního dne vydělal na růstu jeho hodnoty až 1,5 milionu korun. Ač je samozřejmě růst hodnoty nemovitosti relativní a záleží na konkrétním umístění a kvalitě bytu, generovalo jeho vlastnictví větší zisk než jeho pronájem,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Na pobyt na jižní Moravě mohla kvůli vlastní roztržitosti nemile vzpomínat mladá žena z Prahy. Dovolenou jí zachránil sedmatřicetiletý poctivec.
10.08.2020 - 08:12
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
Komentáře