Reklama
reklama

Od roku 2000 zdražily byty až šestkrát

Říká se, že pokrok je nevyhnutelný. V poslední dekádě se v Brně, ale i Jihomoravském kraji celkově, projevil v mnoha směrech. Jedním z nich jsou i změny na realitním trhu, především pak růst cen.

Ty se například v případě bytových jednotek na jihu Moravy zvýšily až šestkrát. Jak to vypadá s nemovitostmi v Brně nyní? Podle dat zveřejněných Českým statistickým úřadem letěly za posledních 10 let průměrné kupní ceny u rodinných domů a bytů v Jihomoravském kraji o 36 % vzhůru. Vyplývá to z informací získaných za rok 2018. Údaje o cenách nemovitostí vydávají statistici jednou za dva roky. Vycházejí v nich z přiznání k dani z převodu nemovitostí podaných novými majiteli.

A jak jsou na tom Brňané v porovnání se začátkem tisíciletí? Zatímco v roce 2000 vyšel metr krychlový v rodinném domě v průměru na 900 korun, v roce 2018 to už byly necelé tři tisíce. A v případě bytových jednotek si z necelých 6 tisíc připlatí až o zmíněný šestinásobek. Jaký je stav nyní? Zatímco například v roce 2017 museli zájemci zájemci o vlastní bydlení počítat s částkou v rozmezí 50 až 70 tisíc korun za metr, aktuálně je to výrazně více. V prvních měsících roku 2020 se cena většiny dostupných jednotek pohybuje mezi 70 a 90 tisíci za metr.

Z analýzy společnosti Trikaya vyplývá, že průměrná cena za metr všech prodaných bytů v loňském roce se vyšplhala na 74 700 korun. Poohlížíte-li se aktuálně po pořízení nového bydlení, počítejte s tím, že garsonky naleznete v nabídce realitních kanceláří v průměru za 3,2 milionu korun. Dvoupokojová bytová jednotka vyjde v průměru na 4,5 milionu a byt se třemi pokoji na 6,6 milionu. A které lokality patří v jihomoravské metropoli k těm nejdražším? V poptávce bodovalo především Brno-střed a dále městské části Bystrc, Královo Pole, Židenice a Brno-sever. Pro mnohé mladé rodiny je tak pořízení vlastního bydlení nedosažitelným snem. „Do budoucna se přiblížíme západnímu standardu a bude vzrůstat podíl nájemního bydlení. Mezi kupujícími totiž roste počet investorů.

V zásadě to ale není problém, pouze bude potřeba tomuto trendu přivyknout. Jako národ jsme totiž výjimečně fixovaní na vlastnické typy bydlení,“ říká Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya. Dalším z důsledků aktuálního trendu je i to, že samotné vlastnictví nemovitosti se začíná vyplácet více než její pronájem. „Ten, kdo před zrušením Aktualizace územního plánu v Brně v roce 2015 koupil průměrný šedesátimetrový byt, do dnešního dne vydělal na růstu jeho hodnoty až 1,5 milionu korun. Ač je samozřejmě růst hodnoty nemovitosti relativní a záleží na konkrétním umístění a kvalitě bytu, generovalo jeho vlastnictví větší zisk než jeho pronájem,“ vysvětluje František Šudřich, obchodní ředitel společnosti Trikaya.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře