Reklama
reklama

Obzor na Lesné dostane novou podobu

Nákupní středisko Obzor na brněnském sídlišti Lesná čeká podle plánů investora v příštím roce revitalizace. Po letech bojů městské části, občanských aktivistů a vlastníka objektu, by zde měl začít vznikat polyfunkční dům rozdělený na obchodní a bytovou část. Projekt ale stále budí zájem místních obyvatel.

Spory o jednopodlažní nákupní střediskoObzor při ulicích Fillova, Brožíkova a Okružní se na Lesné vlečou již od roku 2008. Místním i radnici městské části Brno-sever vadilo, že zde chce investor začít bourat a následně masivně stavět. Lesná patřila, již podle svého názvu, k brněnským nejzelenějším a rovněž i nejhezčím panelákovým sídlištím. Novodobá zástavba zde však podle místních začíná zaujímat značné množství zelených ploch a zlikvidovala i tamní typická obchodní střediska. Obzor je právě jedním z nich a i jej nyní čeká celková přestavba.

Polyfunkční dům bude podle návrhu sestávat ze dvou jednoduchých kvádrů, přičemž v jednom najde své místo jednopodlažní obchodní část a ve druhém bytová část o čtyřech podlažích. Právě jí bude muset uhnout současný objekt situovaný k parku, který půjde zcela k zemi. Vzniknou zde i podzemní garáže a venkovní stání pro 8 aut. V centrální části vyroste pobytový prostor rozdělený pro obyvatele bytů a návštěvníky obchodů a restaurace. Podle investora projekt dodrží výškový limit stávajících domů na ulici Brožíkova a zachována by měla být i unikátní plastika Mrtvý pták od Ladislava Martínka.

U místních však nové plány stále budí rozpaky. „Obzor je pro tohle místo typický a teď se má změnit. Jen doufám, že nový dům nebude nijak barevný, třeba jako Majdalenky, to by se sem vůbec nehodilo. A navíc tady bude dlouho rušno ze stavby. Mám z toho docela obavy,“ podělila se o názor důchodkyně Alice Najbrtová, která bydlí v blízkém okolí. „Nazastíráme, že minimálně 13 měsíců bude v tomto prostoru probíhat stavební činnost, ovšem jejím výsledkem bude nový a moderní komplex, který poskytne zázemí a služby všem obyvatelům Lesné,“ uvádí se naopak ve Vyjádření investora modernizace a revitalizace objektu Obzor v k.ú. Lesná k jednotlivým bodům žádosti pro zachování sídlištního centra Obzor.

Jedním z návrhů, jak se střediskem naložit, byla pouze jeho oprava. Tu požadovalo Občanské sdružení Obzor Lesná. „Ve světle dosavadního úsilí o zachování hodnot Lesné a kvality bydlení zde tedy nepovažujeme projekt za ideální, ale patrně za „realistické maximum“,“ uvádí nyní sdružení na svých stránkách. Podle webových stránek investora se začne stavět v roce 2018.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře