Reklama
reklama

Obzor na Lesné dostane novou podobu

Nákupní středisko Obzor na brněnském sídlišti Lesná čeká podle plánů investora v příštím roce revitalizace. Po letech bojů městské části, občanských aktivistů a vlastníka objektu, by zde měl začít vznikat polyfunkční dům rozdělený na obchodní a bytovou část. Projekt ale stále budí zájem místních obyvatel.

Spory o jednopodlažní nákupní střediskoObzor při ulicích Fillova, Brožíkova a Okružní se na Lesné vlečou již od roku 2008. Místním i radnici městské části Brno-sever vadilo, že zde chce investor začít bourat a následně masivně stavět. Lesná patřila, již podle svého názvu, k brněnským nejzelenějším a rovněž i nejhezčím panelákovým sídlištím. Novodobá zástavba zde však podle místních začíná zaujímat značné množství zelených ploch a zlikvidovala i tamní typická obchodní střediska. Obzor je právě jedním z nich a i jej nyní čeká celková přestavba.

Polyfunkční dům bude podle návrhu sestávat ze dvou jednoduchých kvádrů, přičemž v jednom najde své místo jednopodlažní obchodní část a ve druhém bytová část o čtyřech podlažích. Právě jí bude muset uhnout současný objekt situovaný k parku, který půjde zcela k zemi. Vzniknou zde i podzemní garáže a venkovní stání pro 8 aut. V centrální části vyroste pobytový prostor rozdělený pro obyvatele bytů a návštěvníky obchodů a restaurace. Podle investora projekt dodrží výškový limit stávajících domů na ulici Brožíkova a zachována by měla být i unikátní plastika Mrtvý pták od Ladislava Martínka.

U místních však nové plány stále budí rozpaky. „Obzor je pro tohle místo typický a teď se má změnit. Jen doufám, že nový dům nebude nijak barevný, třeba jako Majdalenky, to by se sem vůbec nehodilo. A navíc tady bude dlouho rušno ze stavby. Mám z toho docela obavy,“ podělila se o názor důchodkyně Alice Najbrtová, která bydlí v blízkém okolí. „Nazastíráme, že minimálně 13 měsíců bude v tomto prostoru probíhat stavební činnost, ovšem jejím výsledkem bude nový a moderní komplex, který poskytne zázemí a služby všem obyvatelům Lesné,“ uvádí se naopak ve Vyjádření investora modernizace a revitalizace objektu Obzor v k.ú. Lesná k jednotlivým bodům žádosti pro zachování sídlištního centra Obzor.

Jedním z návrhů, jak se střediskem naložit, byla pouze jeho oprava. Tu požadovalo Občanské sdružení Obzor Lesná. „Ve světle dosavadního úsilí o zachování hodnot Lesné a kvality bydlení zde tedy nepovažujeme projekt za ideální, ale patrně za „realistické maximum“,“ uvádí nyní sdružení na svých stránkách. Podle webových stránek investora se začne stavět v roce 2018.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto
Policisté cizinecké policie zkontrolovali v Brně 1162 lidí. Při akci, která proběhla ve středu a ve čtvrtek, se zaměřili při kontrole na cizince a oprávněnost pobytu a pátrání po osobách a věcech....
20.10.2017 - 16:07
Ulice Kotlářská je od dnešních brzkých ranních hodin mezi křižovatkami s ulicemi Bayerova a Tučkova uzavřena pro veškerou individuální dopravu.
20.10.2017 - 14:37
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Komentáře