Reklama
reklama

Obyvatelé Bosonoh museli opustit své domy kvůli nálezu letecké pumy

Krátce před osmou hodinou ranní zasahovali v pondělí policisté v brněnských Bosonohách. Při výstavbě nové kanalizace tu dělníci objevili leteckou pumu z druhé světové války. Situaci ztížilo deštivé počasí.
Foto: PČR
Foto: PČR
Foto: PČR

Na místo byl neprodleně přivolán i policejní pyrotechnik. Ten zjistil, že se jedná o ukořistěnou munici německé provenience SC 50B. Ta navíc byla osazena sovětským pumovým iniciátorem AV-1, kdy v případě neodborné manipulace dokonce hrozilo nebezpečí výbuchu, popsal policejní mluvčí Petr Vala. 

Evakuováno proto bylo nejbližší okolí výkopu do vzdálenosti několik desítek metrů. Práci policistům a samotnou deaktivaci pumy navíc komplikovaly deště. Při zneškodňování totiž došlo k zaplavení vykopané jámy vodou, kterou tak museli hasiči narychlo odčerpat. Odborné zneškodnění pumy, nejen vyjmutím iniciátoru, pak pyrotechnikům trvalo jen několik minut, doplnil Petr Vala. V bezpečném stavu nakonec puma putovala do skladu nalezené munice.

Upozorňujeme, že při nálezu střelné zbraně, střeliva, munice či výbušniny platí povinnost toto neprodleně oznámit policii, například na lince tísňového volání 158. S nálezem nikdy samostatně nemanipulujte a neodnášejte pryč z místa nálezu. Při neodborné manipulaci může totiž dojít k výbuchu, a tím i k újmě na životě a zdraví osob, vysvětlil Petr Vala.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře