Reklama
reklama

Obranu Brna před Švédy si město připomene průvodem, bitvou i ohňostrojem

Brno oslaví hrdinnou obranu Brňanů před Švédským vojskem. Tradiční festival Den Brna začne ve čtvrtek 15. srpna a bude trvat do soboty 17. srpna.
Den Brna Foto: TIC BRNO

Město opět zajistí ozbrojenci a rozhoří se náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. Kromě hradeb, tunelů, podhradí a místy dokonce vnitřního města se boj povede i na kazatelnách nebo věžích chrámů.

"Abychom opět slavně zvítězili a ubránili se téměř dvacetinásobné přesile švédského vojska, založíme letos vojenský tábor na Dominikánském náměstí. Tam budeme doplňovat síly dobovou krmí a mokem, budeme tančit moderní renesanční i retro středověké tance a veselit se při tónech stylových souborů. Vítězství zpečetí barokní ohňostroj," uvedla Lenka Němcová za Tiskové informační centrum (TIC).

Festival začne „posledním výstřelem“ ve čtvrtek na Petrově – v den, kdy před 374 lety utichla válečná vřava. Následovat bude série komentovaných prohlídek pořádaných Biskupstvím brněnským a TIC.

V pátek vznikne na Dominikánském náměstí vojenské ležení, kde budou šermíři pilovat své válečné umění a posilnění nejen k boji tam najdou také návštěvníci. V sobotu městem projde historický průvod, který položí věnce u hrobky Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba, načež se na svazích Špilberku strhne válečná vřava. Na Dominikánském náměstí konec boje oslaví barokní ohňostroj.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře