Reklama
reklama

Obranu Brna před Švédy si město připomene průvodem, bitvou i ohňostrojem

Brno oslaví hrdinnou obranu Brňanů před Švédským vojskem. Tradiční festival Den Brna začne ve čtvrtek 15. srpna a bude trvat do soboty 17. srpna.
Den Brna Foto: TIC BRNO

Město opět zajistí ozbrojenci a rozhoří se náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. Kromě hradeb, tunelů, podhradí a místy dokonce vnitřního města se boj povede i na kazatelnách nebo věžích chrámů.

"Abychom opět slavně zvítězili a ubránili se téměř dvacetinásobné přesile švédského vojska, založíme letos vojenský tábor na Dominikánském náměstí. Tam budeme doplňovat síly dobovou krmí a mokem, budeme tančit moderní renesanční i retro středověké tance a veselit se při tónech stylových souborů. Vítězství zpečetí barokní ohňostroj," uvedla Lenka Němcová za Tiskové informační centrum (TIC).

Festival začne „posledním výstřelem“ ve čtvrtek na Petrově – v den, kdy před 374 lety utichla válečná vřava. Následovat bude série komentovaných prohlídek pořádaných Biskupstvím brněnským a TIC.

V pátek vznikne na Dominikánském náměstí vojenské ležení, kde budou šermíři pilovat své válečné umění a posilnění nejen k boji tam najdou také návštěvníci. V sobotu městem projde historický průvod, který položí věnce u hrobky Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba, načež se na svazích Špilberku strhne válečná vřava. Na Dominikánském náměstí konec boje oslaví barokní ohňostroj.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
V pátek si Brno připomene pád totality pobaltských států Foto: MMB
Národními barvami Litvy, Lotyšska a Estonska se v pátek večer rozsvítí Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla. Město se tak symbolicky připojí k iniciativě Díky, že můžem,...
22.08.2019 - 11:42
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Od 30. září čeká na řidiče parkující v Brně řada změn. Nová pravidla představili brněnští radní už v březnu. Nyní odstartovala informační kampaň, díky níž se každý může seznámit s novinkami.
22.08.2019 - 07:00
O Velikonocích poprvé vyjel na Ústřední hřbitov minibus, který zdarma vozil návštěvníky po celém areálu. Osvědčil se, proto jej o Dušičkách dopravní podnik vypraví znovu.
21.08.2019 - 20:07
Rada města Brna dnes doporučila brněnskému zastupitelstvu schválit podporu ve výši 275 tisíc korun pro soutěž CZECH PRESS PHOTO 2020. Ta každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti události...
21.08.2019 - 16:38
Komentáře