Reklama
reklama

Obranu Brna před Švédy si město připomene průvodem, bitvou i ohňostrojem

Brno oslaví hrdinnou obranu Brňanů před Švédským vojskem. Tradiční festival Den Brna začne ve čtvrtek 15. srpna a bude trvat do soboty 17. srpna.
Den Brna Foto: TIC BRNO

Město opět zajistí ozbrojenci a rozhoří se náboženská válka o svobodu vyznání, Brno, volný přístup k dobytí Vídně a vládu nad celou Moravou. Kromě hradeb, tunelů, podhradí a místy dokonce vnitřního města se boj povede i na kazatelnách nebo věžích chrámů.

"Abychom opět slavně zvítězili a ubránili se téměř dvacetinásobné přesile švédského vojska, založíme letos vojenský tábor na Dominikánském náměstí. Tam budeme doplňovat síly dobovou krmí a mokem, budeme tančit moderní renesanční i retro středověké tance a veselit se při tónech stylových souborů. Vítězství zpečetí barokní ohňostroj," uvedla Lenka Němcová za Tiskové informační centrum (TIC).

Festival začne „posledním výstřelem“ ve čtvrtek na Petrově – v den, kdy před 374 lety utichla válečná vřava. Následovat bude série komentovaných prohlídek pořádaných Biskupstvím brněnským a TIC.

V pátek vznikne na Dominikánském náměstí vojenské ležení, kde budou šermíři pilovat své válečné umění a posilnění nejen k boji tam najdou také návštěvníci. V sobotu městem projde historický průvod, který položí věnce u hrobky Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba, načež se na svazích Špilberku strhne válečná vřava. Na Dominikánském náměstí konec boje oslaví barokní ohňostroj.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Bezpečnější přecházení silnice a především zlepšení přístupu pro osoby s omezenou schopností. To je cílem rekonstrukce zastávky Grohova. Ta bude nově bezbariérová.
27.05.2020 - 16:08
Místo výmolů a prasklin vyrovnání povrchu ochrannou vrstvou mikrokoberce, který výrazně prodlouží životnost silnice. Nový živičný kabát dostanou v letošním a příštím roce čtyři úseky silnic II. třídy...
27.05.2020 - 09:00
Komentáře