Reklama
reklama

Obnovená naučná stezka v Soběšicích nese název po lesníkovi z první poloviny 20. století Karlu Morávkovi

Příjemnou procházku po lesích s malým převýšením, vyhlídku směrem na Bílovice nad Svitavou i informační zastavení. To vše nabízí pěšina Karla Morávka v Soběšicích, kterou obnovili lesníci z Mendelovy univerzity v Brně.

Brňané mají další možnost jak trávit aktivně volný čas v bezprostřední blízkosti jejich města. Při procházce přírodou po obnovené naučné stezce se navíc mohou i něco dozvědět. Jejím cílem je totiž ukázat pestrost lesů v okolí Soběšic, to, jak lesy fungují, a zároveň upozornit na fakt, jak obtížné je v době klimatické změny o lesy pečovat. 

Stezka začíná v blízkosti zastávky autobusu Malinová v Brně-Soběšicích a končí u památníku Karla Morávka. Trasa navazuje na historickou Naučnou stezku lesnickou. „Z této původní stezky zbyly pouze zděné prvky na začátku pěšiny, které byly obnoveny a doplněny dřevěnými prvky s výroky slavných osobností," uvedla jedna z autorek současné podoby pěšiny Jitka Fialová z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

Na 7 kilometrů dlouhé pěšině je pro výletníky připraveno 7 zastavení se sloupci s QR kódy. Z nich si mohou načíst informace například o tom, rychle les roste a proč je cílem pěstování lesů „pestrý" les. Na třech místech lidé najdou také lavičky a stoly, které jsou vyrobeny z udržitelně pěstovaného místního lesa. 

Počin lesníků z MENDELU má také upozornit na pestrost lesů v okolí Brna a na skutečnost, že i popadané ztrouchnivělé stromy v nich mají svou funkci. „Zdánlivě mrtvé tlející dřevo přispívá k velké biologické rozmanitosti. Je plné neviditelného života, mikroorganismů. V pestrém a stabilním lese není nic mrtvé. Tiše v něm běží věčné perpetuum mobile přírody," doplnila Fialová.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře