Reklama
reklama

Objem dluhů roste, Češi ale splácí lépe

Zdá se, že Češi v posledních čtyřech letech zvedli svou platební morálku. Daří se jim totiž splácet své dluhy nejlépe od roku 2014. Za první polovinu roku přitom vzrostla o 20 % průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí. Stejně tak se na konci druhého čtvrtletí zvýšil i celkový dluh obyvatel. Kolik Češi dluží? A jaké jsou nejčastější důvody?

Objem finančních prostředků, které si Češi půjčili, vzrostl ke konci letošního druhého čtvrtletí o 50,3 miliardy korun. Celkově tedy občané dluží 2,06 bilionu korun, což je oproti předchozímu roku o 9 % více. Přitom 146,3 miliardy tvořil nárůst dlouhodobého a 22,2 miliardy korun nárůst krátkodobého dluhu. „V letošním druhém čtvrtletí pokračoval vysoký zájem o úvěry na bydlení, což dokládá nadprůměrný meziroční růst jejich objemu o téměř 10 %,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací s tím, že mezičtvrtletní nárůst výše objemu dlouhodobého dluhu o 40,7 miliardy korun je v dlouhodobém srovnání nadprůměrně vysoký. „Jednou z příčin zvýšení celkového objemu dluhu ve druhém čtvrtletí je kromě dobré ekonomické situace v ČR také obava lidí z budoucího růstu úrovně úrokových sazeb u hypoték,“ doplňuje Lenka Novotná.

Zároveň se zvyšuje i platební morálka dlužníků a jejich schopnost svoje závazky splácet. Za poslední dva roky se snižuje výše ohroženého dluhu, tedy dluhu, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující splátky nebo došlo k jeho zesplatnění, a to o celou pětinu. „Struktura ohroženého dluhu je zcela opačná než struktura poskytnutého dluhu, u kterého činí dluh na bydlení necelých 80 %. Ukazuje se, že lidé, kteří si berou úvěry na bydlení, tak většinou činí po zralé úvaze, zatímco spotřebitelské půjčky mohou být často výsledkem impulzivního jednání, ve kterém klienti mohou přecenit své finanční možnosti. Lidé se také přirozeně snaží nejprve splatit dluhy, za které ručí svojí nemovitostí,“ doplňuje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Zároveň klesá i počet těch, kteří mají se splácením problémy.

Přestože Češi hradí ze svých peněženek v průměru o 300 korun více, než tomu bylo loni, své splátkové dohody za stejné období dodržují o čtvrtinu lépe. Vyplývá to ze statistik inkasní agentury EOS KSI. „Aktuálně sledujeme pokles spotřebitelských pohledávek, které se dostanou až k vymáhacímu procesu. Lidem se daří dluhy splácet mnohem dříve a rychleji. Apetit k větší spotřebě dále roste úměrně se zlepšující se situací domácností. I přes nedávné zvýšení úrokových sazeb se společnost nebude obávat brát si opět půjčky na krátkodobější účely. Problém by pak mohl nastat při zhoršení hospodářské situace nebo v případě restriktivních kroků ČNB v pravidlech poskytování hypoték. Důsledkem bude vyšší poptávka po spotřebitelských úvěrech,“ vysvětluje Vladimír Vachel, jednatel EOS KSI. Při platbách jsou při tom nejzodpovědnější lidé z Vysočiny, nejhůře splácejí naopak v Ústeckém a Zlínském kraji, vyšší částky dluží muži.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Stavební práce v ulici Hladíkova v Brně-Černovicích započali dnes 24. března 2018. Pro Brňany to znamená uzavření pravého jízdní pruhu směrem do centra. Uzavírka z důvodu oprav krytu vozovky potrvá...
24.03.2018 - 12:00
Centrum města se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem veřejných toalet. Městská část Brno- -střed vymyslela poněkud zvláštní řešení.
24.03.2018 - 09:08
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Komentáře