Reklama
reklama

Objem dluhů roste, Češi ale splácí lépe

Zdá se, že Češi v posledních čtyřech letech zvedli svou platební morálku. Daří se jim totiž splácet své dluhy nejlépe od roku 2014. Za první polovinu roku přitom vzrostla o 20 % průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí. Stejně tak se na konci druhého čtvrtletí zvýšil i celkový dluh obyvatel. Kolik Češi dluží? A jaké jsou nejčastější důvody?

Objem finančních prostředků, které si Češi půjčili, vzrostl ke konci letošního druhého čtvrtletí o 50,3 miliardy korun. Celkově tedy občané dluží 2,06 bilionu korun, což je oproti předchozímu roku o 9 % více. Přitom 146,3 miliardy tvořil nárůst dlouhodobého a 22,2 miliardy korun nárůst krátkodobého dluhu. „V letošním druhém čtvrtletí pokračoval vysoký zájem o úvěry na bydlení, což dokládá nadprůměrný meziroční růst jejich objemu o téměř 10 %,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací s tím, že mezičtvrtletní nárůst výše objemu dlouhodobého dluhu o 40,7 miliardy korun je v dlouhodobém srovnání nadprůměrně vysoký. „Jednou z příčin zvýšení celkového objemu dluhu ve druhém čtvrtletí je kromě dobré ekonomické situace v ČR také obava lidí z budoucího růstu úrovně úrokových sazeb u hypoték,“ doplňuje Lenka Novotná.

Zároveň se zvyšuje i platební morálka dlužníků a jejich schopnost svoje závazky splácet. Za poslední dva roky se snižuje výše ohroženého dluhu, tedy dluhu, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující splátky nebo došlo k jeho zesplatnění, a to o celou pětinu. „Struktura ohroženého dluhu je zcela opačná než struktura poskytnutého dluhu, u kterého činí dluh na bydlení necelých 80 %. Ukazuje se, že lidé, kteří si berou úvěry na bydlení, tak většinou činí po zralé úvaze, zatímco spotřebitelské půjčky mohou být často výsledkem impulzivního jednání, ve kterém klienti mohou přecenit své finanční možnosti. Lidé se také přirozeně snaží nejprve splatit dluhy, za které ručí svojí nemovitostí,“ doplňuje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Zároveň klesá i počet těch, kteří mají se splácením problémy.

Přestože Češi hradí ze svých peněženek v průměru o 300 korun více, než tomu bylo loni, své splátkové dohody za stejné období dodržují o čtvrtinu lépe. Vyplývá to ze statistik inkasní agentury EOS KSI. „Aktuálně sledujeme pokles spotřebitelských pohledávek, které se dostanou až k vymáhacímu procesu. Lidem se daří dluhy splácet mnohem dříve a rychleji. Apetit k větší spotřebě dále roste úměrně se zlepšující se situací domácností. I přes nedávné zvýšení úrokových sazeb se společnost nebude obávat brát si opět půjčky na krátkodobější účely. Problém by pak mohl nastat při zhoršení hospodářské situace nebo v případě restriktivních kroků ČNB v pravidlech poskytování hypoték. Důsledkem bude vyšší poptávka po spotřebitelských úvěrech,“ vysvětluje Vladimír Vachel, jednatel EOS KSI. Při platbách jsou při tom nejzodpovědnější lidé z Vysočiny, nejhůře splácejí naopak v Ústeckém a Zlínském kraji, vyšší částky dluží muži.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto
Policisté cizinecké policie zkontrolovali v Brně 1162 lidí. Při akci, která proběhla ve středu a ve čtvrtek, se zaměřili při kontrole na cizince a oprávněnost pobytu a pátrání po osobách a věcech....
20.10.2017 - 16:07
Ulice Kotlářská je od dnešních brzkých ranních hodin mezi křižovatkami s ulicemi Bayerova a Tučkova uzavřena pro veškerou individuální dopravu.
20.10.2017 - 14:37
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Komentáře