Reklama
reklama

O víkendu se bude v Brně slavit úspěšná obrana města proti švédským vojskům v roce 1645. Zlatým hřebem bude odhalení nové sochy

Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.

„Páter Martin Středa je bezesporu významnou osobností města Brna, a proto je namístě, že ho uctí a oslaví také projekt Sochy pro Brno. Termín dokončení a předání uměleckého díla pozdržela koronavirová pandemie, což nás dovedlo ke spojení jeho slavnostního odhalení se Dnem Brna, významnou městskou slavností, která letos připomíná 375 let od historických událostí,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Třetí srpnový víkend na Brňany čeká program, který připravuje TIC BRNO spolu s Biskupstvím brněnským a Společností 1645. „Městská slavnost kombinuje atraktivní podívanou na zbrojnoše v historických uniformách s duchovním rozměrem pontifikálních bohoslužeb a odkazem pátera Středy,“ vysvětlila Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Díky pětici speciálních komentovaných prohlídek, které připravilo Biskupství brněnské, se zájemci projdou po vybraných kostelích. V sobotu se odehraje dvojice pontifikálních bohoslužeb, nejprve v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie a večer i v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Připraven je i koncert vážné hudby v zahradách pod Petrovem.

Z bezpečnostních důvodů musela Společnost 1645 letos odložit oblíbenou rekonstrukci historické bitvy, slavnostní průvody vojáků s koňmi však i přes to vyrazí do centra města a položí připomínkový věnec na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba.  

Sbědky tajemného obřadu při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná dle pověsti může usmrtit švédského vojevůdce, se stanou návštěvníci Labyrintu pod Zelným trhem. TIC BRNO již tradičně připraví představení Černá koule pro Torstensona. 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře