Reklama
reklama

O bydlení v novostavbách je v Brně zájem

Rok 2016 a stav trhu s nemovitostmi v Brně a jeho okolí se nesmazatelně zapíše do realitních statistik. Očekávání odborníků předčil nejen zájem Brňanů o bydlení a byty v novostavbách, ale i částka, kterou za vlastní bydlení v novém lidé zaplatili. Ta se vyšplhala na téměř pět miliard.

Moderně, kvalitně a v novém. Tak si představuje stále větší množství brněnských obyvatel ideální způsob bydlení. V moravské metropoli se však staví málo a nabídka nezvládá pokrýt poptávku. Nových bytů je na současném trhu nedostatek. Podle členů Asociace brněnských architektů a stavitelů je na vině 22 let starý brněnský územní plán, který již vyčerpal většinu vhodných ploch pro místní novou výstavbu a silně ji reguluje.

Za loňský rok celkově vzrost počet prodaných bytů v novostavbách v porovnání s rokem 2015 o 63 %. Noví majitelé si jich pořídili 1507. Vyplývá to ze zprávy společnosti Trikaya. Situaci nijakmneovlivnily pravidelně rostoucí ceny nemovitostí, zájemci naopak využívali výhodných úrokových sazeb u hypoték. „Je to paradoxně i aktuální růst úrokových sazeb úvěrů na bydlení, který také pomohl vysokým hodnotám prodejů v loňském roce. Na podzim chtěli lidé využít posledních nabídek hypoték s nízkými úroky a investovali do bydlení,“ vysvětlil situaci Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Do hledáčku zájmu se dostalo především bydlení v lokalitách Slatina, Bystrc, Královo Pole a Brno-střed. Zde se nachází i nejdražší byt, který byl v loňském roce v Brně prodán. Podle dostupných ceníků developerů zaplatil nový majitel za pětipokojový byt ve středu města 14 milionů, nejmenší pořizovací náklady naopak vynaložil zájemce za jednopokojový byt na ulici Cejl. Nejlevněji Brňané pořídí nové bydlení v částech Slatina a Bystrc.

Tato městská část však patří k těm, které se u nakupující příliš velké oblibě netěší. K nejméně zajímavým lokalitám patří dále například Juliánov a především Nový Lískovec.

Kromě nedostatku je na realitním trhu patrné i zdražování. Na počátku roku 2017 vychází průměrná cena za metr čtvereční na zhruba 59 tisíc korun. V porovnání s loňským lednem je o 9 % vyšší. Průměrný dvoupokojový byt s velikostí 60 m² tak vyjde na 3,5 milionu korun. Zájemci o nové bydlení však nemají z čeho vybírat. V polovině letošního ledna bylo v nabídce developerů 911 bytů, téměř polovina z nich však již byla v rezervaci. Podle odborníků se budou v nejbližších měsících nemovitosti nejvíce prodávat v lokalitách Jundrov a Slatina. Zde je totiž k dispozici volných bytových jednotek nejvíce.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře