Reklama
reklama

Nový člun brněnských strážníků má pomoci snadněji zachránit tonoucího

Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání poraněných osob nebo tonoucích.
Ilustrační foto

Výraznou výhodou oproti klasickým člunům je sklopná příď, díky níž je možné zachraňovanou osobu pohodlně vsunout přímo do lodi a není nutné ji složitě vysazovat přes boky. Plavidlo Pioner Multi bude sloužit poříční jednotce

„Odolný materiál umožňuje připlout přímo ke břehu bez kotvení lodi například u můstku. Člun je vyrobený z polyetylenu a je proto velmi pevný. Nahradí dosluhující, šestnáct let starý člun Sessa, oproti němuž má i dvojnásobnou kapacitu. Přepraví až deset osob,“ popsal vedoucí poříční jednotky Dušan Smejkal.

V hlavní turistické sezoně strážníci poříční jednotky hlídkují na člunu prakticky každý den, mimo tuto dobu vždy při vysoké návštěvnosti rekreační oblasti, zejména o slunečných víkendech. Spolupracují při pátrání po osobách, ale potápějí se rovněž pro ztracené věci nebo odstraňují předměty omotané kolem lodních šroubů parníků dopravního podniku. Účastní se rovněž cvičení záchranného systému a pro Akademii věd odebírají vzorky vody na kontrolní měření monitorující výskyt sinic.

Na hladinu Brněnské přehrady člun poprvé vypluje v dubnu 2018. Jeho pořízení vyšlo na 373 tisíc korun a běžná životnost dosahuje desítek let. Jménem Jony ho pokřtil třináctiletý chlapec Jonatán s poruchou autistického spektra, kterého strážníci dlouhodobě podporují.

Kromě člunu mají strážníci i nový automobil Škoda Kodiaq, čtyři Octavie poháněné na stlačený plyn a šest úsporných skútrů. Škoda Kodiaq bude stejně jako člun sloužit poříční jednotce. Prostorné vozidlo strážníci potřebují pro převoz potápěčské a záchranářské výstroje, jako jsou lahve se stlačeným vzduchem, transportní lůžka pro raněné, zdravotnické sady či teleskopický žebřík.

„Výkon automobilu současně umožní vlečení člunu i jeho vytahování na hůře přístupných nebo podmáčených místech. Členitý terén je i v chatových oblastech, jež strážníci této jednotky pravidelně kontrolují,“ řekl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal. V době, kdy strážníci poříční jednotky nedohlížejí na vodní plochy, zapojují se do běžných kontrol veřejného pořádku. Automobil tak bude sloužit i k těmto účelům. Jeho cena činí 630 tisíc korun.

Městská policie dál pokračuje v přechodu na alternativní paliva a strážníci proto převzali i čtyři Škody Octavia na stlačený zemní plyn, který nyní využívá šestnáct z pětačtyřiceti automobilů. Každý z nich ročně ušetří v průměru čtyřicet tisíc korun za pohonné hmoty.

„Uspořené prostředky směřujeme například do nákupu nových vozidel, která dál šetří městský rozpočet a především životní prostředí. Plynové automobily totiž produkují nižší emise oxidu uhličitého a jsou méně prašné,“ vysvětlil Luboš Oprchal.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře