Reklama
reklama

Nové vlaky v Jihomoravském kraji? Již brzy

Jihomoravský kraj podá žádost o dotaci na nové elektrické vlaky. Na 36 nových elektrických vlakových jednotek bude žádat o dotaci ve výši 5,5 miliardy korun.

Integrovaný dopravní systém se brzy rozroste o zbrusu nové vlaky. Radní Jihomoravského kraje v pondělí schválili podání žádosti o dotaci na pořízení 36 jednotek, které by měly brázdit koleje na železničních linkách S2 a S3. V současné době jezdí po železnicích vlakové soupravy, které jsou staré i padesát let. Jihomoravský kraj se proto rozhodl omladit vozový park a přispět k pohodlí cestujících moderními vlaky. „Chceme, aby železnice i nadále představovala pro cestující plnohodnotnou alternativu individuální dopravy. Postupujeme proto tak, abychom mohli pro její modernizaci maximálně využít evropské dotace,“ komentoval rozhodnutí radních hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Na nákup elektrických souprav za celkem 7,8 miliardy korun chce kraj získat z evropských fondů celkem 5,5 miliardy korun, které pokryjí 85% způsobilých nákladů. Za peníze pořídí kraj celkem třicet elektrickcýh souprav, které pojmou 310 cestujících a šest menších jednotek s kapacitou 140 osob. Nové vlaky budou maximálně pohodlné, bezpečné a přizpůsobené i pro přepravu vozíčkářů. 

O plánu na pořízení nových vlaků rozhodli jihomoravští radní již na začátku loňského roku. Výzvu k podání dotací však ministerstvo dopravy vyhlásilo až na konci letošního června. V případě schválení příslušnými orgány Evropské unie budou nové vlaky jezdit po kolejích nejpozději v roce 2022. 

Autor: 
Anna - Marie Herzigová
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře