Reklama
reklama

Nové vlaky v Jihomoravském kraji? Již brzy

Jihomoravský kraj podá žádost o dotaci na nové elektrické vlaky. Na 36 nových elektrických vlakových jednotek bude žádat o dotaci ve výši 5,5 miliardy korun.

Integrovaný dopravní systém se brzy rozroste o zbrusu nové vlaky. Radní Jihomoravského kraje v pondělí schválili podání žádosti o dotaci na pořízení 36 jednotek, které by měly brázdit koleje na železničních linkách S2 a S3. V současné době jezdí po železnicích vlakové soupravy, které jsou staré i padesát let. Jihomoravský kraj se proto rozhodl omladit vozový park a přispět k pohodlí cestujících moderními vlaky. „Chceme, aby železnice i nadále představovala pro cestující plnohodnotnou alternativu individuální dopravy. Postupujeme proto tak, abychom mohli pro její modernizaci maximálně využít evropské dotace,“ komentoval rozhodnutí radních hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Na nákup elektrických souprav za celkem 7,8 miliardy korun chce kraj získat z evropských fondů celkem 5,5 miliardy korun, které pokryjí 85% způsobilých nákladů. Za peníze pořídí kraj celkem třicet elektrickcýh souprav, které pojmou 310 cestujících a šest menších jednotek s kapacitou 140 osob. Nové vlaky budou maximálně pohodlné, bezpečné a přizpůsobené i pro přepravu vozíčkářů. 

O plánu na pořízení nových vlaků rozhodli jihomoravští radní již na začátku loňského roku. Výzvu k podání dotací však ministerstvo dopravy vyhlásilo až na konci letošního června. V případě schválení příslušnými orgány Evropské unie budou nové vlaky jezdit po kolejích nejpozději v roce 2022. 

Autor: 
Anna - Marie Herzigová
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře