Reklama
reklama

Nové nábřeží Svratky? Kolonáda i stezka

Kolonáda, městský park, kavárny, ale i stezka pro cyklisty a bruslaře. Tak nějak by už za pár let mohlo vypadat nábřeží řeky Svratky. V architektonicko krajinářské soutěži o novou podobu nábřeží vyhrál návrh Ivana Rullera. Ten zaujal porotu především svou atraktivitou, kdy využívá všech možností jak dostat lidi co nejblíž k hladině řeky. Celé nábřeží by mělo být hotové za tři až čtyři roky.

Architektonicko-krajinářská soutěž o podobu nábřeží řeky Svratky už zná svého vítěze. Vítězný návrh na revitalizaci břehů pochází z pera brněnského architekta Ivana Rullera, který se musel popasovat nejen se zadáním vytvořit příjemný prostor v centru Brna, ale myslet také na protipovodňová opatření. „Vítěznému týmu se podařilo najít řešení, které je velmi atraktivní a využívá všech možností jak dostat lidi co nejblíž k hladině řeky. Tým profesora Rullera si se zadáním dokázal poradit nejlépe. Z nábřeží se už za pár let může stát jeden z nejatraktivnějších prostorů v širším centru Brna,“ uvedl náměstek primátora a člen poroty soutěže Martin Ander. Profesor Ivan Ruller oslavil v loňském roce již devadesáté narozeniny, ale přesto patří k nejuznávanějším architektům na domácí scéně. Je spoluautorem Janáčkova divadla nebo haly Rondo a nyní se zaslouží i o novou podobu nábřeží řeky Svratky.

Porota na jeho návrhu nejvíce ocenila, že nepracuje s žádnými vyvýšenými vyhlídkami, ale naopak se snaží co nejvíce přiblížit lidi k řece a vytváří prostor jen několik metrů od hladiny Svratky. Základní myšlenkou vítězného návrhu je umožnit zajímavou pěší procházku po obou březích. Zároveň pamatují autoři návrhu i na důstojný pohyb handicapovaných spoluobčanů. Ke změnám dojde na obou březích od Riviéry až po Spielberk Office park. Zatímco levý břeh Svratky bude mít spíše městský charakter s kolonádou a terasami, pravý by měl poskytovat větší prostor zeleni a měl by působit víc jako městský park.

Celkově by pak na nábřeží našly umístění jak kavárny, tak i tančírny nebo prostory pro piknik. Jelikož by se mělo jednat o příjemné přírodní prostředí v centru města, mysleli autoři i na sportovní vyžití. V plánovaném návrhu jsou stezky pro cyklisty i bruslaře, takže už za pár let nebude problém projet se na bruslích v příjemném prostředí kolem řeky Svratky a následně si vychutnat občerstvení v některé z přilehlých kaváren. Jelikož je podle Rullera bezpečnost lidí prioritou, bude prostor pro cyklisty a pro pěší od sebe oddělený. Nyní chce město získat smlouvu na dotační práce a do dvou let začít se stavbou. Podle odhadů by nábřeží mohlo být hotové za tři až čtyři roky.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře