Reklama
reklama

Nové nábřeží Svratky? Kolonáda i stezka

Kolonáda, městský park, kavárny, ale i stezka pro cyklisty a bruslaře. Tak nějak by už za pár let mohlo vypadat nábřeží řeky Svratky. V architektonicko krajinářské soutěži o novou podobu nábřeží vyhrál návrh Ivana Rullera. Ten zaujal porotu především svou atraktivitou, kdy využívá všech možností jak dostat lidi co nejblíž k hladině řeky. Celé nábřeží by mělo být hotové za tři až čtyři roky.

Architektonicko-krajinářská soutěž o podobu nábřeží řeky Svratky už zná svého vítěze. Vítězný návrh na revitalizaci břehů pochází z pera brněnského architekta Ivana Rullera, který se musel popasovat nejen se zadáním vytvořit příjemný prostor v centru Brna, ale myslet také na protipovodňová opatření. „Vítěznému týmu se podařilo najít řešení, které je velmi atraktivní a využívá všech možností jak dostat lidi co nejblíž k hladině řeky. Tým profesora Rullera si se zadáním dokázal poradit nejlépe. Z nábřeží se už za pár let může stát jeden z nejatraktivnějších prostorů v širším centru Brna,“ uvedl náměstek primátora a člen poroty soutěže Martin Ander. Profesor Ivan Ruller oslavil v loňském roce již devadesáté narozeniny, ale přesto patří k nejuznávanějším architektům na domácí scéně. Je spoluautorem Janáčkova divadla nebo haly Rondo a nyní se zaslouží i o novou podobu nábřeží řeky Svratky.

Porota na jeho návrhu nejvíce ocenila, že nepracuje s žádnými vyvýšenými vyhlídkami, ale naopak se snaží co nejvíce přiblížit lidi k řece a vytváří prostor jen několik metrů od hladiny Svratky. Základní myšlenkou vítězného návrhu je umožnit zajímavou pěší procházku po obou březích. Zároveň pamatují autoři návrhu i na důstojný pohyb handicapovaných spoluobčanů. Ke změnám dojde na obou březích od Riviéry až po Spielberk Office park. Zatímco levý břeh Svratky bude mít spíše městský charakter s kolonádou a terasami, pravý by měl poskytovat větší prostor zeleni a měl by působit víc jako městský park.

Celkově by pak na nábřeží našly umístění jak kavárny, tak i tančírny nebo prostory pro piknik. Jelikož by se mělo jednat o příjemné přírodní prostředí v centru města, mysleli autoři i na sportovní vyžití. V plánovaném návrhu jsou stezky pro cyklisty i bruslaře, takže už za pár let nebude problém projet se na bruslích v příjemném prostředí kolem řeky Svratky a následně si vychutnat občerstvení v některé z přilehlých kaváren. Jelikož je podle Rullera bezpečnost lidí prioritou, bude prostor pro cyklisty a pro pěší od sebe oddělený. Nyní chce město získat smlouvu na dotační práce a do dvou let začít se stavbou. Podle odhadů by nábřeží mohlo být hotové za tři až čtyři roky.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře