Reklama
reklama

Nová plavební sezóna na Brněnské přehradě se blíží. Lodě vyplují již v dubnu

I když hladinu Brněnské přehrady pokrývá silná vrstva ledu, přípravy na 71. plavební sezónu jsou v plném proudu. Během zimní přestávky se totiž musí všech šest lodí DPMB dostat opět do kondice.

Každoročně se opravuje nejen jejich interiér a zázemí pro cestující, ale i části lodí, které jsou přes sezónu skryty pod vodou. Údržbové práce přitom provádí muži, kteří od jara do podzimu na lodích brázdí Brněnskou přehradu.

 „Lodě stejně jako jiné dopravní prostředky mají své pravidelné technické kontroly. Ty jsou velice přísné, proto je nutné udržovat lodě po každé plavební sezóně v nejlepším pořádku,“ vysvětlil vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler.

Lodě se přes zimu odmašťují, tmelí, opravují nebo natírají. Velká péče je věnována samozřejmě i bateriím, které je pohánějí. K zajištění pohonu dvoupalubové lodi je v podpalubí 162 akumulátorových článků, 150 pro hlavní pohon a 12 pro ovládací napětí (palubní displej, houkačka, světla.) V neplavební sezóně jsou uskladněny v akumulátorovně, kde jsou napojeny na tzv. udržovací dobíjení. Probíhá na nich údržba a dělají se kapacitní zkoušky.

Na jednu loď tak během zimní údržby spotřebují pracovníci dopravního podniku přibližně 12 kilogramů základní bílé barvy, stejné množství bílého emailu, 5 kilogramů červené, 10 kilogramů černé a stejné množství barvy modré. Kromě lodí se samozřejmě musí dbát i o všechna plovoucí zařízení.

Letos lodě na Brněnskou přehradu poprvé vyplují 22. dubna. S novou plavební sezónou se cestujícím přestaví i nové přístaviště pod hradem Veveří. Se stavbou za téměř 10 milionů korun se začalo v prosinci loňského roku. „Velkou výhodou nového přístaviště bude jeho bezbariérovost. To usnadní cestu na hrad nejen méně pohyblivým, ale i rodinám s dětmi,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek výhody nového přístaviště.

V plavební sezóně zajišťuje DPMB pravidelnou linkovou dopravu z Brna – Bystrce do Veverské Bítýšky. Loni svezly lodě 240.000 cestujících, což bylo nejvíc za posledních 19 let. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře