Reklama
reklama

Nová podoba Brna? Změna čeká tři náměstí

Kavárna přímo v parku na Moravském náměstí, nová kašna na Dominikánském náměstí nebo socha Gregora Johanna Mendela na náměstí nesoucí jeho jméno? Ani jeden z těchto prvků zatím Brňané na zmíněných frekventovaných místech svého města nenajdou. To se však má brzy změnit.
Slavného genetika na Mendlově náměstí připomene socha. Foto: vizualizace KAM

Tři známá brněnská náměstí čekají proměny. Podoba Moravského náměstí, kterou lidé znají dnes, vznikla v 70. letech 20. století, a podle vedení Brna postrádá naříklad zmíněný prostor s občerstvením a veřejnými toaletami. „Neopomenutelným faktem je velmi podstatná obslužná role kavárny pro celý park a jeho návštěvníky v podobě občerstvení a hygienického zázemí s WC, které je v centru města a městském parku takového významu nepostradatelné,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík. Vylepšení “Mendláku”, jak se lokalitě hovorově přezdívá, si zase přejí samotní obyvatelé města. „Mendlovo náměstí je dlouhodobě jedním z míst, jejichž stav Brňané označují jako neuspokojivý,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Co známá brněnská místa čeká?

Moravské náměstí

Náměstí v samotném středu města čeká kompletní rekonstrukce, na jejíž podobu uspořádala městská část Brno-střed architektonickou a krajinářskou soutěž. Ze dvou desítek návrhů vybrala odborná porota projekt společnosti consequence forma s. r. o. Podle něj zahrnuje revitalizace kromě zcela nového konceptu prostoru, cestní sítě, vodního prvku a revitalizace zeleně, také výstavbu kavárny. Ta by měla být umístěna v severní části parku a orientována bude na centrální plochu a město. Plocha objektu s terasou má rozlohu 666 m² a jeho střecha je zakomponována do parku tak, aby stromy mohly ve dvou místech prostupovat kruhovými otvory a vytvořit tak příjemnou atmosféru pro odpočinek s posezením pod stromy. Právě místní památé stromy by mělo nové uspořádání vyzdvihnout. S pracemi se zde podle plánů začne nejdříve v roce 2021.

Mendlovo náměstí

Do dvou let by mělo dostat novou podobu i Mendlovo náměstí. Jeho úpravy navážou na plánovanou výměnu parovodů za horkovody v příštím roce. S přípravami ideové urbanistické soutěže přišla Kancelář architekta města (KAM) před dvěma lety. „Realizace vítězného návrhu může trvat ještě dlouho, je totiž závislá na celkové změně organizace dopravy na náměstí. Brňané už ale na zlepšení jeho stavu čekají desítky let, proto jsme navrhli dílčí úpravy,“ sdělil ředitel KAM Michal Sedláček. Na studii, která částečné úpravy veřejného prostranství zpracovává, pracovala Kancelář m ěstského architekta od podzimu loňského roku. „Cílem dílčích úprav je přinést větší komfort tisícům lidí, kteří prostor každodenně využívají. Zároveň chceme vytvořit důstojné místo pro umístění uměleckého díla na počest výročí otce moderní genetiky,“ dodal Sedláček.

Město totiž plánuje revitalizaci Mendlova náměstí spojit s 200. výročím narození Gregora Johanna Mendela. To bude 20. července 2022. „Studie optimalizuje a přesunuje některé stožáry trakčního vedení trolejbusů a slučuje je s lampami veřejného osvětlení. Tím, že část trolejového vedení a stožárů bude odstraněna, se vytvoří místo, kde bude umístěna nová socha, která bude tuto brněnskou osobnost připomínat. Vlastní řešení výtvarného díla a blízkého okolí bude dáno soutěží,“ uvedl Filip Chvátal, radní pro územní plánování. Hlavní myšlenkou je přetvořit náměstí tak, aby zde vzniklo více místa pro pěší a bylo bezbariérové. Zkultivovat by se měla i prodejní místa. Prostor má být proto rozčleněn na menší a přehledné části. „Toho docílíme zejména výsadbou nových stromů a trvalkových záhonů, rozšířením ploch pro pěší i trhovce, odstraněním bariér, snížením počtu trakčních stožárů a výměnou mobiliáře,“ popsal konkrétní změny vedoucí oddělení veřejného prostoru KAM David Zajíček. „Společně s tímto najdeme, nebo navrhneme i nové typy zastávkových přístřešků se zelenou střechou, plakátovacích ploch a prodejních stánků, které budou vhodné pro použití v historickém centru i ostatních částech města,“ doplnil Zajíček. Pracovat se bude i na uspořádání dopravy a technických prvků. „Díky tomu, že se při rekonstrukci horkovodu změní jeho trasa, bude možné vysadit tu nové stromy a rozšířit plochy zeleně. S tím souvisí také hospodaření s dešťovou vodou, které návrh obsahuje a které bude v dalších fázích ještě rozpracováno,“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík. Předběžné náklady jsou vyčísleny na 42 milionů korun a hotovo by mělo být do dvou let.

Dominikánské náměstí

Změny opět čekají i Dominikánské náměstí, jehož podoba se řeší v Brně dlouhodobě. Město sice již vyhlásilo výsledky architektonické soutěže, která se týkala tamních vodních prvků, zároveň se však radní rozhodli, že vítězný návrh na prostranství stát nebude. Důvod? Kašna se příliš podobá té na sousedním náměstí Svobody. To, jak bude nakonec vodní prvek vypadat, tak určí až další soutěž.  

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Rada městské části Brno-střed rozhodla o odpuštění poplatku za služby všem prodejcům na Zelném trhu, a to s platností od 1. července až do 7. listopadu, kdy končí sezona prodeje na tržišti.
14.07.2020 - 15:36
Západní část areálu Špitálka se promění v moderní chytrou nízkoenergetickou čtvrť. Na konci května letošního roku postoupil čtyři roky chystaný projekt do své další fáze.
14.07.2020 - 09:23
Dočasné zrušení přechodu před Vaňkovkou na ulici Úzké se podepsalo na zmatcích, které často předváděli nebezpečně přecházející chodci.
13.07.2020 - 16:52
Zájemci o komentované prohlídky si můžou vybrat z několika vypsaných termínů.
13.07.2020 - 08:39
Pod lavičkami, mezi garážemi, v křoví i u kolejí, všude tam se v průběhu čtvrtka pohybovali brněnští strážníci při cíleném sběru pohozených injekčních stříkaček.
12.07.2020 - 10:46
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje dnes 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020.
12.07.2020 - 07:29
Komentáře