Reklama
reklama

Ničím nerušený spánek? V Brně jen stěží

Nejhůř se vyspí Brňané bydlící v centru a v okolí dálnic, o moc lépe na tom ale není ani zbytek obyvatel jihomoravské metropole. Až v 90 % totiž jejich spánek ruší všudypřítomný hluk. Vyplývá to z hlukové mapy města, kterou pořizuje Ministerstvo zdravotnictví.

„Cílem strategického hlukového mapování je zjištění úrovně hluku ve venkovním prostředí, jemuž jsou vystaveni lidé zejména v zastavěných oblastech, ve veřejných parcích nebo v tichých oblastech aglomerací, v tichých oblastech ve volné krajině, v blízkosti škol, nemocnic a jiných citlivých budov nebo obydlených oblastech,“ upřesnila hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová.

Kromě jihomoravské metropole a hlavního města mohou zájemci sledovat hlučnost například i Ostravy, Plzně, Olomouce, Liberce či Ústí nad Labem a Teplic. Zveřejněné aktuální hlukové mapy obsahují data z roku 2017 a využijí je nejen odborníci, ale například i všichni ti, kdo zvažují koupi nového bydlení. Největšími zdroji hluku je podle nich doprava, a to ta silniční, která obtěžuje obyvatele především u výpadovek v okrajových částech města, ale i tramvajová. „Bydlíme téměř v bezprostředním centru města, tramvaje nám jezdí přímo pod okny, takže hluk samozřejmě je. O podobném sledování jsem nevěděla, určitě to ale bude patrné i tam. Přes den zde jezdí tramvaje zhruba co 4 až 5 minut, v noci zase autobusy. Nejhorší je ale stejně pořád rámus večer z hospod a v létě ze zahrádek anebo od lidí, na tu dopravu si člověk nějak zvykne,“ myslí si Zuzana Grešlíková, která bydlí na brněnské ulici Veveří. Její slova potvrzují i výsledky mapování. Podle nich hlukem přesahujícím normy ve městě a jeho okolí výrazně trpí téměř 15 tisíc obyvatel přes den a v noci až necelých 22,5 tisíce lidí.

Problematickou situaci si uvědomuje například i brněnský dopravní podnik. „Dlouhodobým cílem Dopravního podniku města Brna je snižovat hluk způsobený převážně tramvajovou dopravou. Z tohoto hlediska přijímáme pravidelně nejrůznější opatření, jako je například broušení kolejí, mazání okolků nebo nákup nových vozů,“ uvedl již dříve generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře