Reklama
reklama

Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti

Přestože se začíná realitní trh v porovnání s loňským rokem ochlazovat, hypotéky opět zpřísnily a rostou ceny nemovitostí i úrokové sazby, Češi stále touží bydlet ve vlastním a nákup nemovitostí považují i za dobrou formu investice. Na majitele nemovitostí a pozemků však čekají i povinnosti. Jednou z nich je úhrada daně z nemovitých věcí. Ta je splatná do konce května.

Rozhodnete-li se pořídit si vlastní bydlení či pozemek, úhradou kupní ceny vaše výdaje nekončí. „Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do 31. května. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je možné ji rozdělit do dvou splátek – první je třeba uhradit do 31. května, druhou do 30. listopadu,“ upřesnila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDaně.cz. Jak vysokou daň vlastníci uhradí, se odvíjí od typu nemovitosti i od toho, v jaké obci je umístěna. Roli přitom nehraje trvalé bydliště majitele, ale území na kterém se nemovitá věc nachází. Daň se totiž platí finančnímu úřadu příslušného kraje.

Jak majitelé poznají, že se jich nutnost uradit daň týká? Výzvu v podobě složenky by měli co nevidět nalézt ve svých poštovních schránkách. „V případě, že složenka nedorazí, rozhodně to neznamená, že majitel nemovitosti daň platit nemusí,“ upozorňuje Štarmanová. „Pokud má útržek z loňské složenky, stačí zaplatit daň ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může se obrátit na příslušný finanční úřad podle území, na kterém se nemovitost nachází,“ dodává. Obecně ale platí, že daňovou povinnost mají všichni poplatníci, kteří vlastnili nemovitost k prvnímu lednovému dni tohoto roku. Pokud ji nabyli později, platit budou až příští rok. Chtějí-li se vlastníci vyhnout pokutám, je nutné, aby byla vyměřená částka připsána finančnímu úřadu nejpozději k 1. červnu. Neměli by proto zapomenout platbu složenkou či převodem provést nejpozději o den dříve. „Do 8. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale nabíhají úroky z prodlení, které v závislosti na současné repo sazbě České národní banky činí 14,05 % z vyměřené daně za rok,“ dodala Blanka Štarmanová. 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře