Reklama
reklama

Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti

Přestože se začíná realitní trh v porovnání s loňským rokem ochlazovat, hypotéky opět zpřísnily a rostou ceny nemovitostí i úrokové sazby, Češi stále touží bydlet ve vlastním a nákup nemovitostí považují i za dobrou formu investice. Na majitele nemovitostí a pozemků však čekají i povinnosti. Jednou z nich je úhrada daně z nemovitých věcí. Ta je splatná do konce května.

Rozhodnete-li se pořídit si vlastní bydlení či pozemek, úhradou kupní ceny vaše výdaje nekončí. „Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do 31. května. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je možné ji rozdělit do dvou splátek – první je třeba uhradit do 31. května, druhou do 30. listopadu,“ upřesnila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDaně.cz. Jak vysokou daň vlastníci uhradí, se odvíjí od typu nemovitosti i od toho, v jaké obci je umístěna. Roli přitom nehraje trvalé bydliště majitele, ale území na kterém se nemovitá věc nachází. Daň se totiž platí finančnímu úřadu příslušného kraje.

Jak majitelé poznají, že se jich nutnost uradit daň týká? Výzvu v podobě složenky by měli co nevidět nalézt ve svých poštovních schránkách. „V případě, že složenka nedorazí, rozhodně to neznamená, že majitel nemovitosti daň platit nemusí,“ upozorňuje Štarmanová. „Pokud má útržek z loňské složenky, stačí zaplatit daň ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může se obrátit na příslušný finanční úřad podle území, na kterém se nemovitost nachází,“ dodává. Obecně ale platí, že daňovou povinnost mají všichni poplatníci, kteří vlastnili nemovitost k prvnímu lednovému dni tohoto roku. Pokud ji nabyli později, platit budou až příští rok. Chtějí-li se vlastníci vyhnout pokutám, je nutné, aby byla vyměřená částka připsána finančnímu úřadu nejpozději k 1. červnu. Neměli by proto zapomenout platbu složenkou či převodem provést nejpozději o den dříve. „Do 8. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale nabíhají úroky z prodlení, které v závislosti na současné repo sazbě České národní banky činí 14,05 % z vyměřené daně za rok,“ dodala Blanka Štarmanová. 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře