Reklama
reklama

Nevyužívané lokality plné vzpomínek

Na jedné straně poptávka převyšující nabídku, neustálý růst cen nemovitostí a jejich nedostatek, na straně druhé hektary nevyužívaných ploch. A to často přímo v centru jihomoravské metropole či v jeho bezprostředním okolí. Komu patří a dočkají se Brňané jejich revitalizace? Řeč je o takzvaných brownfields.

Historie Brna, především pak přelom 19. a 20. století a slavná éra moravského Manchesteru, jak se metropoli přezdívalo, za sebou nechává nesmazatelné stopy i v současné moderní době. Některé z kdysi známých továrních areálů a skladových hal šly k zemi, na mnohé podobná budoucnost brzy čeká. Než ale na jejich místě vyrostou nové budovy, bude to ještě chvíli trvat. A nutno podotknout, že mnohdy novoty zůstávají za svými slavnými předchůdci v hlubokém závěsu a budí kontroverze. Jiná místa na lukrativních adresách jsou zase ponechána zcela na pospas svému osudu a bezprizorně chátrají dál. Jen v Brně zaujímají tyto nevyužité plochy zhruba 350 hektarů. Brownfi elds, zanedbané nemovitosti, pozemky, areály či objekty, jsou nejčastěji dědictvím průmyslové, zemědělské, vojenské či dopravní aktivity a bez rozsáhlé revitalizace je není možné nijak plnohodnotně a efektivně využívat.

Příčinu vzniku těchto lokalit můžeme velmi často hledat v restrukturalizaci ekonomiky po roce 1989 a kolapsu podniků či přesunu průmyslu ze středu města do okrajových zón. Typickým a díky své poloze i nejviditelnějším zástupcem je například areál bývalé Vlněny. Zde se však již revitalizuje a její budovy se zemí srovnaly bagry. Nyní na jejím místě podle plánů současného majitele, společnosti CTP, vznikne 82 tisíc metrů čtverečních plochy určené především pro kanceláře. Vůbec největší brownfield, Jižní Centrum, který se táhne od vlakového nádraží směrem ke Komárovu a Heršpicím, si naopak na svou novou podobu zřejmě ještě počká. Stav zde komplikují nejen železniční tratě, které jej protínají, ale především to, že ještě nepadlo konečné rozhodnutí týkající se nové polohy hlavního vlakového nádraží.

Revitalizace těchto deprimovaných lokalit rovněž brzdí komplikované majetkové vztahy. Často patří několika subjektům dohromady, jindy je vlastní soukromníci, a město tak nemůže do jejich podoby nijak zasahovat, přestože je podle něj revitalizace těchto lokalit jednou ze základních podmínek udržitelného rozvoje města Brna.

Na opravené lokality se často skepticky dívají sami Brňané. „To, že se všude masivně bourají továrny, které udržovaly centru jeho genia loci, se mi nelíbí. Místo tradice vznikají kovová a stříbrná monstra, alespoň podle plánů, které jde najít. Brno naprosto ztrácí svou tvář. Přitom v zahraničí se dělají podobné opravy mnohem šetrněji,“ podělila se o svůj názor Naďa Kuncová z Brna.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
m roku 2016 vybrala porota vítězný návrh na novou podobu parku na Moravském náměstí – místa, které se postupem času stalo jen spojnicí několika ulic. Kdy se tedy Brňané dočkají moderního místa, které...
22.04.2018 - 07:37
Vydáte-li se v nejbližších dnech ze stověžaté matičky po nejstarší české dálnici směr jihomoravská metropole a budete-li kromě provozu a aut kolem sebe sledovat i okolí, jistě vašemu oku neujde...
21.04.2018 - 10:29
Dobrá zpráva pro všechny milovníky kol. Dva nové úseky cyklostezky o celkové délce tří kilometrů mezi Třebíčem a Dukovany jsou od čtvrtka 19. dubna 2018 otevřené. Navazují na stávající, více než...
20.04.2018 - 20:00
Hry a vzdělávací aktivity. Takovým způsobem pojme Zoo Brno Den Země, který každoročně připadá na 22. dubna. Organizátoři slibují bohatý, zábavný a informacemi o přírodě nabitý program.
20.04.2018 - 18:00
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Muž ve svátečním obleku přišel kamarádovi oznámit, že se chce zabít. Následně odešel. Po hodinovém intenzivním pátrání policie muže našla opilého v ulici na Vinohradech.
20.04.2018 - 11:54
Ulice Údolní Foto: MMB/ Z. Kolařík
Horní část ulice Údolní čeká dlouho připravovaná rekonstrukce. Pracovat se bude v úseku od ulice Úvoz po odbočku k bazénu na Kraví Hoře. Tato etapa prací potrvá 12 měsíců,
20.04.2018 - 08:00
Komentáře